Jay Asher, Jessica Freeburg- Szczurołap

no title has been provided for this book
Kategoria:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 144

Jay Asher  postanowił w duecie z Jessicą Freeburg przypomnieć czytelnikom podanie sprzed lat. Dzięki genialnym ilustracjom Jeffa Stokley’a historia ożyła na nowo.   Zgodnie z legendą w roku 1284 miasto Hamlen nawiedziła plaga szczurów. Aby pozbyć się nieprzyjemnego problemu miejskie władze wynajęły szczurołapa. Mężczyzna przy użyciu magicznego fletu wywabił stada gryzoni, które następnie utopiły się w pobliskiej rzece. Węsząc podstęp władze i odmówiły nieznajomemu należnej  zapłaty za wykonaną usługę. W akcie zemsty mężczyzna uprowadził w nieznane wszystkie dzieci z Hamlen.

Nie trzeba być dzieckiem, żeby czuć fascynację względem baśnii  legend . Podanie opowiadające o tajemniczym szczurołapie spisane zostało między innymi przez braci Grimm. Któż nie czytał baśni braci Grimm! Główną bohaterką ilustrowanej powieści autora 13 powodów jest Magdalena. To młoda dziewczyna, która od lat cierpi z powodu głuchoty. Będąc społecznym  wyrzutkiem  Magdalena mieszka pośrodku gęstego, mrocznego lasu opiekując się schorowaną Agathe. Mieszkańcy Hamlen  systematycznie szydzą z niej, traktując ją jak dziwaczkę. Magdalena posiada rzadki  dar snucia fascynujących historii. Jej życie diametralnie się zmienia w momencie spotkania tajemniczego szczurołapa…

Niech  nie zmyli was forma książki. Szczurołap to coś więcej, niż ilustrowana opowiastka dla dzieci . To książka ukazująca prawdziwe oblicze ludzkiego  cierpienia, żądzy zemsty za wyrządzone krzywdy oraz obnażająca realia życia w samotności. Mimo lekkiej formy lektura jest satysfakcjonująca i skłania do  licznych egzystencjalnych  refleksji. Głównych bohaterów wiele łączy, ale też coś dzieli. Oboje zostali odrzuceni przez społeczeństwo i wiodą samotne, nie do końca szczęśliwe życie. Dzieli ich sposób postrzegania  ludzkich zachowań. Magdalena stara się w każdym człowieku dostrzec iskrę  dobroci,  jest zwolenniczką polityki  drugich  szans. Szczurołap twardo  stąpa po  ziemi, szybko  dostrzegając ludzkie przywary. Chłopak jest żywym  odzwierciedleniem powiedzenia, że skoro była wina, to musi  też być kara. Często jego  zachowanie podyktowane jest żądzą zemsty za wyrządzone krzywdy. Jesteście ciekawi czy połączy ich głębsze uczucie.

Rozpoczynając lekturę obawiałam się, że taka forma może mi się nie spodobać. Szczurołap wydawał się początkowo dziecinną opowiastką, a okazał się całkiem  dojrzałą pozycją. Z każdą kolejną książką Jay Asher zaskakuje mnie co raz bardziej swoją kreatywnością i innowacyjnością. Szczurołap to przepięknie ilustrowana powieść, która przypomina czytelnikom o ponadczasowych wartościach. Książka w sposób szczególny traktuje o trudnych problemach i przykrych  emocjach. Bajeczne ilustracje świetnie oddają klimat tamtej epoki. Szczurołap odkrywa przed czytelnikiem tajemnice ludzkiej psychiki obnażając słabości głównych bohaterów. Historia sprzed lat została pokazana w nieco inny, ale za to  jakże  ujmujący sposób. Szczurołap chwyta za serce, a do  tego do białości rozpala szare komórki. To  fascynująca opowieść, jakich mało. Polecam!

 

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu REBIS.