Mój Kodeks Blogera

Swojego  bloga założyłam niecałe cztery  miesiące temu. Dzisiaj  postanowiłam się z wami podzielić moimi zasadami, jakimi kieruje się w blogowaniu.

1. Nie kopiuj.
Często  zdarza się, że szukamy w Internecie inspiracji. Sama jestem stałym bywalcem kilku  blogów. Szanuję jednak cudzą pracę i nie kradnę pomysłów. Ktoś wymyślił coś ciekawego, zgrabnie opisał to  na blogu i to  jest jego  własność, trzeba to  uszanować.

2. Bloguje- nie hejtuje!
Jak pewnie zauważyliście często  komentuje posty publikowane na innych stronach. Nie obca jest mi konstruktywna krytyka. Nie rozumiem jednak zjawiska hejtu i wstawiania w komentarzach różnych dziwnych nieprzyjemnych krzaczków. Sama nie obrażam cudzych  blogów i  innych  blogerów. Wiadomo każdemu  zdarzy się czasem jakaś literówka czy błąd stylistyczny. Nie zawsze musi  mi się podobać prezentowana na innych stronach  treść. Nie lubię nikomu  sprawiać przykrości. To samo tyczy się książek. Nigdy  o żadnym  tytule nie napisałam, że to  gniot, szmira czy  muł rzeczny. Ktoś przecież napisał daną książkę, włożył w to  sporo pracy  i  serca. Nie chce komuś psuć nastroju swoją skrajnie negatywną opinią.

3. Śledź tendy.
Blogosfera systematycznie się zmienia.  Kiedyś wystarczył sam blog plus fanpage na facebooku.  Obecnie książkowa blogosfera podbija Instagrama. A za nowinkami  trzeba nadążać, żeby nie pozostać  w tyle. Czytam inne blogi, śledzę nowe tagi. Odwiedzam  strony  wydawnictw żeby  być na bieżąco z nowościami i zapowiedziami wydawniczymi.

4. Szanuj innych blogerów.
Blogosferę tworzą ludzie, bez nich ten świat nie miałby  szansy bytu. Szanujmy się nawzajem, a w kontaktach zachowujmy odpowiedni  poziom kultury. Dzięki blogowaniu poznałam wiele wspaniałych  osób. Jak  pewnie zauważyliście, jestem stałym bywalcem waszych  blogów. Czytam wasze teksty od początku  do  końca i zazwyczaj publikuje komentarz. Sama nie pozostaje obojętna na negatywne komentarze kierowane pod adresem innych. Wyznaję zasadę, że jak  ktoś chcę się wyżyć, to  niech  idzie na siłownię, a nie krytykuje cudzą ciężką pracę.

5. Dbaj o własną markę.
Na swoim blogu  w większości publikuje recenzje, zdarzają się również okazjonalne wpisy.  Jak pewnie zauważyliście wstawiam dość obszerne recenzje i  staram się, żeby  moje teksty były rzetelne. To zdecydowanie mój znak rozpoznawczy. Sama wielokrotnie nacięłam się czytając nierzetelną opinię na temat książki w serwisie lubimyczytac.pl, postanowiłam więc publikować teksty w których od A do Z opisuje co  mi się w książce podobało, a co nie.

6. Szanuj swoich czytelników.
Jak pewnie zauważyliście jestem freakiem- czytam każdy komentarz i  na każdy odpowiadam. Czasem się rozpiszę, innym razem  wstawie tylko emotikon. Bardzo  dziękuje wam za to, że komentujecie moje posty. Zakładając bloga nie podejrzewałam, że tyle osób będzie go czytać. Jest mi niezmiernie miło, że do mnie wpadacie. Z uśmiechem na ustach czytam wasze teksty pod moją recenzją i doceniam czas jaki  poświęciliście na wstawienie komentarza. Dziękuje, że ze mną jesteście :)!

7. Zadbaj o odpowiedni  wygląd swojej strony.
Tworząc Zakładkę do książek postawiłam na prostotę. Wybrałam darmowy szablon oferowany  przez WordPress. Na mojej stronie trudno się pogubić. Zadbałam o to, żeby  blog był  przejrzysty i czytelny. Na próżno szukać u mnie banerów, dziwnych dźwięków i  innych  wyskakujących okienek. staram się robić wszystko, by  czytelnik  na moim  blogu  czuł się komfortowo.

8. Stawiaj na jakość, a nie na ilość
Lepiej przeczytać jeden dobry post, niż dziesięć z błędami i innymi krzaczkami. Sama sporo  czasu  poświęcam każdemu publikowanemu tekstowi. Najpierw zadaje sobie podstawowe pytanie- co chcę w recenzji zawrzeć? A później krok po  kroku  spisuje swoje pomysły. Przed ostateczną publikacją czytam swój tekst kilkukrotnie eliminując literówki i błędy stylistyczne.

9. Bądź sobą!
Tego chyba nie muszę komentować :). Blog to  miejsce, gdzie mogę spokojnie wyrażać siebie.

10. Promuj swojego bloga.
To bardzo  szerokie pojęcie. Sama odwiedzam inne blogi, komentuje, a w tym miesiącu zapisałam się do  wzięcia udziału w swoim pierwszym Book Tour.

Muszę przyznać, że blogowanie uczy pokory i  systematyczności. Prowadząc bloga nie łudźcie się, że z dnia na dzień staniecie się gwiazdami Internetu. Aby osiągnąć jakikolwiek sukces zawsze potrzeba czasu, pracy i determinacji.

A Wy jakie macie zasady?