M.L. Longworth- Morderstwo przy Rue Dumas [ZAPOWIEDŹ]

8V„Morderstwo przy Rue Dumas” to wykwintna i dojrzała zagadka kryminalna. Mistrzyni literackich aluzji Mary Lou Longworth serwuje zbrodnię doskonałą jak francuskie wino. Dynamika relacji fascynuje, prowansalski krajobraz zniewala, morderstwo intryguje. Premiera książki już 6 czerwca.

 

 

 

 

 

Na uniwersyteckim wydziale teologii w Aix w Prowansji próżno szukać świętych. Bo kiedy dziekan wydziału, profesor Moutte, zostaje znaleziony martwy – wszyscy są podejrzani.  Sprawa trafia w ręce sędziego Antoine’a Valerque’a i jego dziewczyny, przenikliwej prawniczki  Marine Bonnet. Okazuje się, że profesor zamierzał mianować swojego następcę, który zamieszkałby w budzącym powszechne pożądanie apartamencie siedemnastowiecznej rezydencji. Miał także ogłosić nazwisko zdobywcy prestiżowego stypendium. Verlaque wątpi jednak, że ktokolwiek spośród gorliwych studentów lub ich zdesperowanych nauczycieli jest zdolny do morderstwa. Wkrótce wspólnie z Bonnet odkrywa świat, który jest bardziej skomplikowany niż polityka uniwersytetu. Gdzie żyzna prowansalska ziemia doskonale nadaje się zarówno do uprawy winogron, jak i do grzebania ciał.

 

„Morderstwo przy Rue Dumas” to współczesna wersja klasycznej powieści detektywistycznej, okraszona wysmakowanym humorem. Autorka wrzuca czytelnika do codzienności studentów, profesorów i lokalnej policji. Niespiesznie prowadzi akcję, czyni literackie i akademickie aluzje, zręcznie zmieniając punkt widzenia. Powieść jest pełną zwrotów akcji zagadką, zmyślnie łączącą sacrum i profanum.  Longworth udowadnia, że w dzisiejszym świecie próżno szukać moralności – szczególnie, jeśli w grę wchodzą pieniądze. Serwuje wyborny kryminał, w którym morderstwo i dynamika relacji bohaterów prawdziwie intrygują, a francuski krajobraz zniewala.

 

Dobrze bawić będą się szczególnie fani powieści kryminalnych spragnieni inspirujących podróży. Głęboka znajomość francuskiej historii, krajobrazu, kuchni, a nawet współczesnych kawiarni i restauracji – to czyni pisarstwo Longworth wyjątkowym. W nastrojowym, malowniczym kryminale autorka relacjonuje podróże niczym palcem po mapie. Intrygująca fabuła, nieoczywiste relacje bohaterów i cięty dowcip lądują na naszym stole razem z prawdziwie prowansalskimi przysmakami i doskonałym winem. Nowa odsłona przygód Velerque’a i Bonnet stworzona jest z myślą  o prawdziwych smakoszach – wyśmienitej literatury i doskonałej francuskiej kuchni.  To zdecydowanie najgorętsza premiera tego lata i pozycja obowiązkowa nie tylko dla rasowych frankofilów!

 

„To powieść wyrastająca z żyznej ziemi, która nadaje się zarówno do uprawy winogron, jak i do grzebania ciał. Wiele wspaniałych widoków, wiele butelek wina… Trzeba wybaczyć czytelnikom, że kręci im się w głowie”.

New York Time

 

M.L. Longworth – pisze dla „Washington post”, „Times” czy „Independent”. Eseistka, wydała m.in. dwujęzyczny zbiór „Une Americaine en Prowance”. Uczy pisarstwa w Paryżu na New York University. Mieszka w regionie Aix-en-Provence, który uczyniła miejscem akcji serii swoich powieści kryminalnych. „Morderstwo przy Rue Dumas” to druga powieść z serii detektywistycznej o Verleque’u i Bonnet.