Anna Kekus- Wybory Niny

no title has been provided for this book
Kategoria:
Autor:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 304

 

Wybory  Niny to  czwarta książka w dorobku literackim Anny Kekus. Czytając da się odczuć, że autorka świetnie odnalazła się w gatunku literatury obyczajowej. Najnowsza książka Anny Kekus to bajkowa historia kobiety, której życie odmieniło się o 180 stopni za sprawą pewnego wpływowego mężczyzny. Akcja powieści rozgrywa się na   Florydzie w trakcie wyborów do lokalnych  władz.

„Damian przyjrzał się pięknym oczom, które nawet w blasku płomieni wydawały się smutne. Zdał sobie sprawę, że Nina najzwyczajniej w świecie tęskni za Polską. (…)”

Damian Maxwell wracając o  trzeciej  w nocy z imprezy natrafia na leżącą na drodze kobietę. Ofiara jest pobita, a jej ubrania sugerują, że została zgwałcona. Mężczyzna wzywa policję i karetkę, a dodatkowo  postanawia osobiście odwiedzić dziewczynę w szpitalu. Damian decyduje się zatroszczyć o dalszy  los ofiary. Tajemnicza dziewczyna okazuje się być emigrantką z Polski.

Nina Sienkiewicz wyjechała do Stanów Zjednoczonych w pogoni  za lepszym życiem. Jej rodzina jest w kiepskiej sytuacji materialnej, a ojciec uległ wypadkowi w wyniku którego  został częściowo sparaliżowany. Dziewczyna nie jest  w stanie pojąć bezinteresownej pomocy swojego  wybawiciela, zdecydowanie jest nieufna względem  mężczyzn.

Damian Maxwell to nieziemsko przystojny i nieprzyzwoicie bogaty  mężczyzna, który  postanowił odciąć się od wizerunku lokalnego playboya i rozpocząć karierę polityczną. Tej pary z pozoru nic nie łączy. On jest  pewny  siebie, ona w głębi duszy jest szarą myszką. A wszystko do czasu….

Cała historia związana jest z pewnym kontraktem. Ronald Cruz, kandydat  na burmistrza sugeruje Maxwellowi, że jego doradca powinien się wreszcie ustatkować i poszukać kandydatki  na żonę. Damian do  tej  pory  nie miał za dobrych relacji z kobietami. Jego  eks narzeczona zdradziła go  z najlepszym przyjacielem. Mimo  wszystko  mężczyzna bierze sobie do serca sugestię Cruza i postanawia zaproponować Ninie układ. Propozycja należy do tych  nie do  odrzucenia. Pieniądze, nazwisko i wpływy w zamian za bycie przez jakiś czas czyjąś żoną. Nina mimo wątpliwości godzi się na taki  układ. I  tutaj  zaczynają się schody, ale nie zamierzam mam zdradzać szczegółów fabuły.

„Świat w jednaj  chwili runął jak źle postawiony mur. Sam ie wiedział, co teraz robić, co myśleć. (…) Po raz kolejny  jednak ktoś go wykorzystał i zawiódł. (…)”

Cała historia jest  jak z bajki. Damiana i Nine śmiało można by porównać do postaci z Kopciuszka. Maxwell momentami  wydawał mi się lekko zarozumiały i  miałam wrażenie, że cierpi na przerost ego. Mężczyzna pokazał jednak swoje prawdziwe ja. Nie podejrzewałam, że będzie aż tak wrażliwy. Momentami dało się odczuć, że nie znosi słów sprzeciwu i uwielbia, jak ludzie podporządkowują się jego  zdaniu. Od najmłodszych lat miał  wszystko podane na tacy. Rodzice zadbali o to, by syn nie musiał troszczyć się o przyziemne sprawy. Damian  jest właścicielem  nocnego klubu ING.

Nina to  śliczna dziewczyna, która nie do końca jest  przekonana co do własnej wartości. Dziwi ją zainteresowanie Maxwell’a, szczególnie, że mężczyzna nie narzeka na brak zainteresowania ze strony kobiet. Nina jest  absolwentką historii sztuki i szuka pracy w zawodzie. Jej dotychczasowe doświadczenia z mężczyznami pozostawiają wiele do życzenia. Dziewczyna momentami  wydawała mi się bardzo łatwowierna, a czasem wręcz naiwna. Czytając dało się odczuć, że trudno  jej odnaleźć się w świecie pięknych i bogatych.

Tytuł świetnie pasuje do fabuły książki. W powieści chodzi głównie o  wybory głównej bohaterki. tytułowa Nina musi zmierzyć się z kilkoma dylematami moralnymi. Autorka zdecydowanie nie ułatwia wyboru głównej bohaterce. Kolejne zdarzenia pokazują, że niektóre decyzje Niny nie były  trafne i  stały się przyczyną późniejszych kłopotów.

Anna Kekus wplotła do  fabuły  lekki  watek  kryminalny. Mamy okazje zapoznać się z działaniami  mało wyrafinowanego  szantażysty i śledzić dalsze poczynania jego  ofiary. W polityce wszystkie ruchy są dozwolone, autorka całkiem  zgrabnie autorka zobrazowała. Walka między kontrkandydatami zdecydowanie nie przebiega w duchu fair play. Autorka zmierzyła się również z trudnym  tematem przemocy psychicznej i fizycznej wobec kobiet.

„Pamiętaj, mój kochany wnusiu, że każdy kij ma dwa końce i  nawet jeżeli do czegoś doszło pomiędzy Niną a tym  draniem, to oboje ponosicie równomierną za to winę. Osoby szczęśliwe i spełnione nie szukają przygód na boku. (…)”

Sama fabuła jest ciekawa. Wątek  miłosny został nieźle zarysowany. Plusem książki  jest jej  lekkość. Lektura Wyborów Niny to czysta przyjemność. Wątek Damiana i Niny należy traktować z przymrużeniem oka,  ta historia jest zdecydowanie mało realna. Kilka elementów zostało lekko  wyidealizowanych. Mi osobiście te minusy  nie przeszkadzały w lekturze. Nie spodziewałam się również tak brawurowego  zakończenia. Końcówka książki sugeruje, że autorka zamierza napisać kontynuacje przygód Niny i Damiana.

Wybory Niny to  historia miłości, która zrodziła się w mało sprzyjających  okolicznościach. To ciekawa powieść, którą czyta się przyjemnie.  Ciekawa jestem dalszych losów bohaterów i czekam na kontynuacje książki. Polecam!

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Lira.