Stephen King- Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika

no title has been provided for this book
Kategoria:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 256

Poradnik-odradnik napisany przez Mistrza! Skusiłam się. Przeczytałam. Jestem zachwycona!

Wnioski? Pisać nie potrafię. Pisarką zostać nie zamierzam. King wie, jak  pisać o  pisaniu! 

„W literaturze nie chodzi o poprawność gramatyczną, lecz o zwabienie czytelnika i opowiedzenie mu historii… i jeśli to możliwe, sprawienie, by w ogóle zapomniał, że czyta jakąś opowieść. (…)”

W zeszłym  roku  miałam (nie)przyjemność rozpocząć lekturę książki pewnej poczytnej polskiej pisarki. Wspominana pani napisała poradnik o pisaniu… Gdzieś w połowie książkę porzuciłam ze względu na banalny  przekaz, z jakiego  raczej nie skorzysta żaden  początkujący pisarz.

Do pamiętnika Kinga podeszłam z dużą dozą sceptycyzmu… Niepotrzebnie! Mistrz stanął na wysokości zadania. Książa została wydana ponad 20 lat temu, a jest  nadal aktualna

„Zawsze szukam metod osiągnięcia celu nie wymagających jednocześnie wciskania na siłę czytelnikom mojego przesłania czy oddawania za nie duszy. Weźcie sobie wszystkie morały i znaczenia i wsadźcie tam, gdzie słońce nie dochodzi, dobra? Ja pragnę oddźwięku. (…)

Co wyróżnia ten tytuł? Prostota przekazu. Książka nie została napisana z perspektywy mistrza. King do swoich  doświadczeń podchodzi z dystansem. W książce nie uświadczycie złotych rad i  recept na sukces. Jeżeli nie macie talentu, nie łudźcie się- King wam  pomoże. Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika stanowi rodzaj  drogowskazu dla początkujących (i  utalentowanych) pisarzy. Książka została napisana w bardzo przestępny, sympatyczny i nader humorystyczny sposób. To idealne wprowadzenie do  tematu  pisania. King nie owija  w bawełnę, piszę krótko i  na temat.

Szczera. Brutalna. Prawdziwa. Od tej pory częściej będę sięgać po  książki Kinga :).