Robert Ziębiński- Lockdown

no title has been provided for this book
Kategoria:
Gatunek:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Liczba stron: 408

Obostrzenia, które do niedawna były co najwyżej fikcją literacką, po wybuchu pandemii COVID-19 stały się naszą codziennością. W zastraszającym tempie rośnie ilość publikacji, głównie tych popularnonaukowych, poświęconych groźnemu wirusowi. Pandemia stała się również źródłem inspiracji, dla autorów innych gatunków, bo co jak co, ale zagrożenia epidemiologiczne stanowią idealne tło dla mrożących krew w żyłach scenariuszy. Czy Robertowi Ziębińskiemu udało się oddać mroczny klimat lockdownu?

Do Olgi docierają niepokojące plotki związane z tematem śmiercionośnego wirusa, który niebawem może dosłownie sparaliżować polską gospodarkę. Ambitnej businesswoman w ostatniej chwili udało się wypłacić pokaźną sumę pieniędzy, która ułatwi jej firmie dalsze funkcjonowanie  w czasie światowego kryzysu. Komuś jednak zależało, żeby uprzykrzyć życie Olgi, uprowadzona zostaje jej córka, a porywacze żądają dziesięciu milionów euro okupu w zamian za uwolnienie dziewczyny. Rządowe obostrzenia uniemożliwiają wypłaty większych sum, kobieta została odcięta od własnych pieniędzy, a musi szybko zorganizować gotówkę. Równie mocno, jak na uwolnieniu córki zależy Oldze na wyśledzeniu sprawców przestępstwa, a z pomocą przychodzi jej kierowca- Karol. Pandemia i  chaos z nią związany doprowadzają do społecznych zamieszek, które służby porządkowe starają się stłumić w zarodku. Czy Oldze uda się uratować córkę?

Konsekwencje lockdownu mocno oddziałują na ludzką psychikę, społeczne ograniczenia przekładają się na wewnętrzne blokady, ludzie nie mogą się przemieszczać, powoli wariują, przebywając non  stop w czterech ścianach. W książce Roberta Ziębińskiego należy pochwalić pierwszorzędny mroczny klimat, obnażający realia rządowych obostrzeń oraz paraliżującą atmosferę strachu. Poza wątkiem samego porwania autor skupia się na przestępczym półświatku, który prężnie rozwija się, korzystając ze sprzyjających okoliczności, to kolejny zasługujący na uwagę element. Fabuła ma dość sensacyjny wymiar, duży nacisk położony został na dynamikę, dzieje się sporo i jest całkiem ciekawie, co skutecznie przyciąga uwagę czytelnika. Od kuchni możemy obserwować świat wielkiego biznesu, który cierpi z powodu obostrzeń, które blokują rozwój kolejnych inwestycji, panika przedsiębiorców stanowi ciekawe społeczne zjawisko. Olga od najmłodszych lat musiała liczyć sama na siebie, jest twarda i  zawsze wszystko  ma pod kontrolą, ma w sobie to coś, co przyciąga uwagę.

Porwanie córki stanowi dla niej coś na kształt próby charakteru, pytanie, czy kobieta wyjdzie z tego starcia obronną ręką, czy się załamie. Do bólu racjonalna Olga jest idealną partnerką dla Karola, który również na pierwszym miejscu stawia logikę. Mężczyzna stanowi dość niejednoznaczną postać, niby ukrywa mroczną przeszłość, ale wydaje się  czysty, jak łza. Ciekawym zjawiskiem jest próba przeniknięcia do przestępczego półświatka, Olga do  tej pory zawsze działała zgodnie z prawem, a teraz reguły gry się zmieniły, szkoda tylko, że gangsterzy okazali się dość miałcy. Początek jest intensywny, dzieje się sporo, dosłownie kipi od napięcia  i tej  niepewności, co zdarzy się niebawem. Rozwinięcie trochę mi się dłużyło, głównie przez powtarzające się seriami epizody, które były dość męczące. Liczyłam na fajerwerki w finalne, ale zakończenie okazało się niestety dość przewidywalne i na swój sposób schematyczne, co trochę wytrąciło mnie z równowagi. W propozycji Roberta Ziębińskiego docenić należy klimat i odważną wizję, szkoda tylko, że wraz z rozwojem zdarzeń spadła jakość wykonania.

Lockdown jest interesującą propozycją dla fanów literatury sensacyjnej i ciekawą alternatywą dla osób, które lubią eksperymentować. Docenić należy mroczne smaczki, okraszone solidną dawką napięcia. Szkoda tylko, że wybuchowa atmosfera stłumiona została przez serię niekonsekwentnych posunięć, mogło być dużo lepiej i intensywniej. Książkę oceniam pozytywnie, głównie ze względu na fakt, że zapewniła mi solidną dawkę pierwszorzędnej rozrywki. Polecam!

Za egzemplarz książki dziękuję Księgarni Tania Książka

Lockdown oraz inne kryminały i thrillery znajdziecie w księgarni internetowej  Tania Książka