Joanna Opiat-Bojarska- Oni

no title has been provided for this book
Kategorie: ,
Gatunek:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Liczba stron: 350

Kosma cierpi na zespół Aspergera, żyje w świecie jasno ustalonych reguł, dla niego nie istnieją żadne wyjątki. Jest w szoku, gdy w jego mieszkaniu zjawia się policja i aresztuje jego ojca. Na mężczyźnie ciąży zarzut brutalnego morderstwa, domniemana zbrodnia popełniona została dziewiętnaście lat temu w rodzinnych okolicach podejrzanego. Kosma nie wierzy w winne ojca, zamierza udać się do Witkowa, aby udowodnić organom ścigania, że Krzysztof jest niewinny. Wśród mieszkańców niewielkiej miejscowości panuje zmowa milczenia, komuś bardzo zależy na tym, aby prawda nigdy nie ujrzała światła dziennego. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że nadal nie odnaleziono zwłok domniemanej ofiary. Czy z pomocą Idy uda się chłopakowi odkryć, co wydarzyło się pamiętnej nocy i oczyścić ojca z zarzutów?

Do tej pory znałam twórczość Joanny Opiat- Bojarskiej tylko z serii o Kryształowych, którą autorka skradła moje czytelnicze serce. Najnowsza książka pisarki jest zupełnie inna, bardzo intrygująca i dość oryginalna z kilku względów. Lubię mocne historie z dreszczykiem, niepokojące i trzymające w napięciu i dokładnie taka była ta opowieść. Autorka postawiła na prosty szablon z jednym wątkiem przewodnim, co okazało się świetnym rozwiązaniem. Perfekcyjnie oddany został małomiasteczkowy klimat Witkowa i specyficzna mentalność i emocjonalność mieszkańców. Każdy pilnuje własnego nosa i nikt nie zamierza się wychylać, co może nieco utrudniać prowadzenie śledztwa, niektórzy ludzie okazali się aż nadto mściwi. Kluczowe wątki śledztwa okazały się nieco kontrowersyjne, a czasem wręcz gorszące, ale autorka miała w tym swój cel, ta opowieść z założenia miała mieć mocny wydźwięk. Przekaz był mroczny i elektryzujący, przez co intensywnie oddziaływał na moją psychikę. Joanna Opiat Bojarska perfekcyjnie poradziła sobie z psychologią postaci, jak zawsze zresztą, co dodatkowo podniosło wiarygodność zaserwowanego scenariusza. Nie do końca przekonało mnie przedstawienie zespołu Aspergera, w taki sposób, w jaki zrobiła to autorka. Chociaż bohater mógł być wysoko funkcjonującą jednostką, więc nie za bardzo będę marudzić.

Pierwsze skrzypce grają Kosma z Idą i mimo wielu różnic, sporo łączy tę parę, dzięki czemu tworzą wybuchowy charakterologicznie duet. Ona jest niczym ogień, który rozpala emocjonalny żar, on jest jak woda i gasi pożary wywołane przez swoją partnerkę. Bardzo odpowiadała mi dynamika rodzącej się między nimi relacji, była subtelna i na swój pokrętny sposób tajemnicza. Kolejną postacią, o której należałoby wspomnieć, jest komendant Burzyński, który odgrywa rolę dobrego gliny w tej historii, mimo nacisków grupy trzymającej władzę. Policjant działa zgodnie z zasadami i nie poddaje się regułom obowiązującym w miasteczku. Rolę czarnych charakterów były wyraziste, ale momentami aż nazbyt podkoloryzowane, Dubiel za bardzo działał mi na nerwy tym swoim wymuskaniem. Z przyjemnością śledziłam rozwój wydarzeń i byłam ciekawa, jak zakończy się prowadzone na szeroką skalę śledztwo. Nie wiedziałam, co sądzić o Krzysztofie, czy był winny, czy też nie. Autorka nie ułatwiała mi zadania i muszę przyznać, że nie udało mi się rozgryźć tej fascynującej łamigłówki, a to zdecydowanie bardzo dobrze świadczy o umiejętnościach literackich pisarki. Końcówka okazała się bardzo dynamiczna, a momentami wręcz wybuchowa, warto było czekać na taki finał.

Oni to wyrafinowany thriller skrojony na miarę wymagającego czytelnika. Joanna Opiat Bojarska udowodniła, że proste pomysły przedstawione w odpowiedniej formie mają ogromną moc. Książka z pewnością trafi do miłośników mrocznych kryminalnych historii, w których nie zabrakło ekstremalnych psychologicznych smaczków. Polecam!

Za egzemplarz książki dziękuję księgarni internetowej Tania Książka

Sprawdźcie też inne bestsellery w księgarni Tania Książka