Małgorzata Rogala- Cicha noc [PRZEDPREMIEROWO]

no title has been provided for this book
Kategoria:
Gatunek:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 312

Małgorzata Rogala nie bez powodu należy do moich ulubionych  autorek powieści kryminalnych, z książki na książkę coraz milej mnie zaskakuje swoją pomysłowością i dość niekonwencjonalnym sposobem prowadzenia fabuły. Pisarka ma niekwestionowany talent do snucia równie intrygujących, jak i skomplikowanych intryg kryminalnych w bardzo interesujący sposób, przy okazji perfekcyjnie kreśląc nad wyraz realistycznie tło społeczne. Na nowy, siódmy tom przygód stołecznych policjantów-Agaty Górskiej i Sławka Tomczyka- czekałam z niecierpliwością i w końcu się doczekałam!

W okresie przedświątecznym Górska i Tomczyk będą mieć pełne ręce roboty. W związku z brakami kadrowymi Agata zostaje tymczasowo oddelegowana do prowadzenia sprawy morderstwa reżysera reality show. Ostatnimi czasy Nowy życie cieszyło się ogromną popularnością wśród widzów, co  przełożyło się na wysokie wyniki oglądalności. Program miał niekonwencjonalną formę, a jego  uczestnicy mieli bardzo burzliwą przeszłość, przez co  wzbudzali  wiele kontrowersji. Sławek również nie będzie próżnować, dbając o stałe podnoszenie kwalifikacji  kadry przełożeni wysłali go na specjalistyczne szkolenie w Budapeszcie. Życie osobiste i  zawodowe pary zostanie wywrócone do  góry nogami, przy okazji nagłego uprowadzenia siostry Tomczyka- Kingi…

Fabuła poprowadzona została dwutorowo- z jednej  strony śledzimy poczynania zawodowe Agaty, z drugiej podglądamy miłosne wzloty i  upadki  Kingi (tych  ostatnich  jest  o wiele więcej…). Kolejne, z pozoru  dość chaotyczne, wątki w pewnym momencie zgrabnie się zazębiają, co cieszy oko i  skutecznie podkręca dynamikę akcji. Małgorzata Rogala bardzo świadomie wodzi czytelnika za nos serwując kolejne mylne tropy,  w tym tomie czytelnik  nie natrafi na nic oczywistego. Zaserwowana zagadka została skrzętnie przemyślana i mnie osobiście wybitnie zaintrygowała swoją niejednoznacznością i momentami bardzo brutalną aurą niedopowiedzeń. Małgorzata Rogala znana jest z tego, że nie boi  się w swoich książkach poruszać trudnych społecznych tematów. Przy okazji opisu najnowszego śledztwa Górskiej w sprawie morderstwa znanego reżysera pisarka przybliżyła czytelnikom problematykę wykorzystywania seksualnego kobiet oraz handlu żywym towarem. Najbardziej newralgiczne wątki poprowadzone zostały z ogromnym wyczuciem i  empatią, za co pisarce należy się uznanie. Autorka bardzo realistycznie zwizualizowała pokłosie tego  niecnego procederu- sama wielokrotnie miałam ciarki  na plecach czytając niektóre opisy przeżyć wykorzystywanych kobiet. Lekki Styl Małgorzaty Rogali kolejny raz umilił mi lekturę, fabuła dosłownie płynie, a od przedstawionej  historii  trudno się oderwać.

Początek opowieści nie zwiastował tego co stanie się dalej- mnie to akurat bardzo  usatysfakcjonowało, bo  lubię być w tak nietypowy  sposób zaskakiwana. Trochę mniej było tej  typowej,  znanej mi dobrze z poprzednich tomów, prywaty głównych bohaterów, a więcej elementów związanych  z podwójnym śledztwem Górskiej. Przedstawiona historia była skomplikowana, ale w żadnym razie chaotyczna, pisarka świadomie nie wykładała na stół wszystkich  kart, tym  samym  skutecznie przykuła moją uwag do  rozgrywających się wydarzeń. Napięcie zostało skrzętnie zaprogramowane i było misternie stopniowane do momentu wybuchu emocjonalnego, który  nastąpił gdzieś na końcu książki. Małgorzata Rogala perfekcyjnie spełniła się w roli przewodniczki przybliżającej nam umysł i nieco osobliwe pobudki mordercy. Do końca nie mogłam rozgryźć tej  zbrodni i połapać się w toku  myślenia sprawcy, co  rzadko mi się zdarza. Końcówka okazała się bardzo ekstremalna i  skutecznie przyprawiła mnie o  szybsze bicie serca. Po takim mocnym  finale już nie  mogę doczekać się kontynuacji!

Cicha noc jest klasycznym kryminałem w którym liczy się stymulująca intelektualnie łamigłówka, dla której warto  zarwać noc. Małgorzata Rogala kolejny raz potwierdziła swój literacki kunszt tworząc dynamiczną, momentami rozdzierającą serce historię z nieźle zarysowanym tłem społecznym. Nie pozostaje mi nic innego,  jak tylko czekać na premierę kolejnego  tomu mojej ulubionej  serii. Polecam!

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.