Harlan Coben- Nie odpuszczaj

no title has been provided for this book
Kategoria:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 400

 

Harlan Coben to  jeden z najpopularniejszych pisarzy ostatnich dwóch  dekad. Od jego książek rozpoczęłam swoją przygodę z thrillerem, która trwa do  dnia dzisiejszego.  Coben na całym świecie sprzedał ponad 70 milionów egzemplarz książek, które przetłumaczono na 43 języki.  Jako  jedyny  współczesny  pisarz otrzymał trzy najbardziej  prestiżowe nagrody, przyznawane autorom powieści kryminalnych- Edgar Award, Shamus Award oraz Anthony Award. Jak  dla mnie w tym gatunku nie ma nikogo  lepszego, bez Cobena świat thrillera równie dobrze mógłby  nie istnieć. Prawie rok  od amerykańskiej premiery w końcu pojawiło się polskie wydanie najnowszej książki autora. Nie odpuszczaj,  bo  o  tym tytule mowa, jest idealnym  powrotem do  korzeni i  kwintesencją tego, co w thrillerach Cobena najlepsze. Fabuła, której towarzyszy aura niedopowiedzeń, zbudowana została na dobrze znanym szkielecie. W  książce nie  mogło zabraknąć charakterystycznych dla książek Cobena- mrocznych  sekretów, niewyjaśnionych morderstw i budującej napięcie zagadki.

„Niektórzy twierdzą, że pieniądze są źródłem całego zła. Możliwe. Inni z kolei, że pieniądze szczęścia nie dają. To też może być prawda. Ale jeśli właściwie się z nimi obchodzisz, pieniądze dają ci wolność i czas, a to coś bardziej namacalnego niż szczęście. (…)”

Nap Dumas do dnia dzisiejszego nie może pogodzić się ze śmiercią swojego ukochanego brata bliźniaka. Nie wierzy, że Leo i Diana mogli zginąć w tak  trywialny  sposób,  wpadając pod koła pociągu. Przez lata skrzętnie opracowuje swoją własną, alternatywną wersję minionych  wydarzeń. Z dnia na dzień tragiczny wypadek przeradza się w zakrojony  na szeroką skalę spisek. Dla Nap’a kwestią czasu będzie odnalezienie morderców. Sprawa nabiera rumieńców po śmierci policjanta, prywatnie dawnego szkolnego kolegi głównego bohatera. Jak się okazało na miejscu zbrodni poza mordercą obecna była  osoba trzecia, a dokładniej  zaginiona przed laty  dziewczyna Nap’a- Maura. Główny  bohater, nie bacząc na konsekwencje, postanawia odnaleźć swoją dawną miłość, a przy okazji  rozwikłać w końcu zagadkę zbrodni sprzed lat. Trop wiedzie do dawnej bazy  wojskowej, a kluczem do  poznania tajemnicy będzie działalność  tajnego stowarzyszenia, zwanego Klubem  Konspiratorów.

Fabuła książki została skonstruowana w charakterystyczny dla Cobena sposób, podobnie jak w przypadku  pozostałych pozycji  autora mamy do czynienia z mistrzowsko skonstruowaną zagadką, której towarzyszy mnóstwo szalenie ciekawych niedopowiedzeń. Będąc obeznana z wcześniejszą twórczością Cobena byłam  w pełni  świadoma, że nie będzie mi dane samodzielnie rozwikłać skomplikowanej  intrygi, co oczywiście bardzo  mnie ucieszyło. W trakcie lektury  wielokrotnie dostawałam od autora przysłowiowy pstryczek w nos, po  którym w  fabule następował nagły zwrot akcji. Historia sprzed lat była  mroczna, a momentami  wręcz szalenie popaprana, co podkręcało napięcie i dodatkowo  wzmacniało moje czytelnicze doznania. Z jednej  strony miałam wersję tragicznego wypadku, a z drugiej mogłam śledzić prywatne śledztwo Nap’a. Na moich oczach główny bohater  stworzył  alternatywną i nieco kontrowersyjną wersję pamiętnego  wieczoru. Coben, jak  nikt inny, potrafi  w pełni zaangażować uwagę czytelnika,  tworząc swoją alternatywną rzeczywistość.Bez wahania dałam się wciągnąć w tę niebezpieczną grę , której stawką było poznanie od lat skrywanego  sekretu. Nie jest  to książka schematyczna i właśnie ta nieszablonowość buduje napięcie. Nie odpuszczaj stanowi  drobiazgowo opracowany  scenariusz zbrodni, którego  elementy  zaskakują czytelnika na każdym kroku.

Choć może to kogoś oburzać, życie toczy się dalej, tak jak powinno. Kiedy obchodzi się żałobę, wiadomo przynajmniej, czego się trzymać. Co zostaje, kiedy żałoba mija? Trzeba się pogodzić z faktami, a ja nie chciałem się z nimi pogodzić. (…)”

Najnowsza propozycja Cobena zawiera wszystko to, co  w książkach autora najlepsze i  za co  jego  powieści ubóstwiam . Mamy do  czynienia, jak zawsze zresztą, z rodzinnymi  sekretami, pokręconymi intrygami i tajemniczym  spiskiem. A co  najlepsze- wszystkie te elementy do czerwoności rozpalają umysł czytelnika, dodatkowo podkręcając poziom, jakże potrzebnego  w tym  gatunku, napięcia. Drobiazgowość w opisie miejsc w których  rozgrywa się akcja, pozwoliła mi na dłuższą chwilę przenieść się do alternatywnej rzeczywistości i  w pełni  wczuć się w tę historię. Przez  porażający realizm w przedstawianiu poszczególnych wydarzeń, skłonna byłam uwierzyć, że ta historia miała miejsce naprawdę. Coben zadbał również o  odpowiednią obsadę, dając niezły popis swoich  umiejętności pisarskich. Postacie zostały wybrane nieprzypadkowo, a każdy bohater poza intrygującą kreacją wnosi własną, często  dość skomplikowaną historię. W książce idealnie został odwzorowany klimat bogatego, ale nie do końca spokojnego przedmieścia. Dość dobrze oddana została małomiasteczkowa mentalność,  tworząc w połączeniu z sąsiedzką zawiścią bardzo  charakterystyczną mieszankę.

Nie odpuszczaj to  kolejny bezbłędny  thriller w dorobku  Harlana Cobena, podkreślający status gwiazdy  światowego thrillera. Książka spełniła pokładane w niej  nadzieje, była wciągająca, a sama fabuła zaskakiwała mnie praktycznie na każdym kroku. Tego  typu  historię mogłabym pochłaniać bez opamiętania. Z niecierpliwością czekam na kolejną propozycje Harlana Cobena. Polecam!