Christian Unge- Przejdź przez wodę, krocz przez ogień [AUDIOBOOK]

no title has been provided for this book
Kategoria:
Seria:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:

Christian Unge z zawodu jest lekarzem, ordynatorem oddziału internistycznego w szpitalu Uniwersyteckim Karolinska w Sztokholmie, w wolnych chwilach oddaje się pisaniu. W książce Jeżeli będę miał zły dzień ktoś dziś umrze podzielił się z czytelnikami  swoim dotychczasowym doświadczeniem medycznym  i refleksjami dotyczącymi kondycji szwedzkiej służby zdrowia. Przejdź przez wodę, krocz przez ogień to krok w zupełnie nowym literackim kierunku i ekscytująca podróż po gatunku, jakim jest thriller. Czy autorowi udało się skutecznie skraść moje czytelnicze serce?

Tekla Berg świetnie radzi sobie z medycznymi przypadkami, a jej kariera nabiera rozpędu, w medycynie nie ma miejsca na proste kompromisy i półśrodki. Presja czasu napędza ją do działania, lubi adrenalinę, rywalizację i satysfakcje, jaką sprawia jej praca zawodowa. Nie wie, czy pamięć ejdetyczna to dar od losu, czy przekleństwo, ale aby poradzić sobie z tą niecodzienną umiejętnością musi systematycznie stymulować swój mózg starannie dobranymi dawkami amfetaminy. Nie jest to ostatnia tajemnica, z jaką boryka się ambitna lekarka, nadal przeżywa na nowo tajemnicze zaginięcie swojego ukochanego brata. W mieście dochodzi do spektakularnej eksplozji, Tekla pojawia się na miejscu zdarzenia jako pierwsza, niecodzienny wybuch najprawdopodobniej jest skrzętnie zaplanowanym atakiem terrorystycznym. Lekarka pomaga rannym, jej uwagę przykuwa dotkliwie poparzony mężczyzna. Wraz z pojawieniem się anonimowej ofiary, koszmar z przeszłości lekarki powraca na nowo…

Faktem jest, że lekarze idealnie odnajdują się w kimacie thrillera medycznego, nie mogło być inaczej w tym  przypadku. Wizja Christiana Unge odbiega nieco od szwedzkiej klasyki gatunku, autor dodaje nie tylko mocny ładunek emocjonalny, ale również charyzmatyczną główną bohaterkę i mroczne wydarzenia, które spędzą sen  z powiek nawet najwytrwalszym fanom. Tekla Berg jest dość specyficzną lekarką, która wychodzi z założenia, że cel  zawsze uświęca środki, więc nie warto odwoływać się do sumienia, tylko działać. Pracy oddaje się bez reszty, zapominając o czymś tak trywialnym, jak chociażby życie prywatne, dla niej liczy się tylko to, co  ma miejsce na terenie szpitala. Jej niecodzienna przypadłość czasem pomaga, ale również potrafi zaszkodzić, dlatego musiała na własną rękę ją okiełznać. Postać poparzonego mężczyzny zwiastuje potężne kłopoty, które wzmocnią fabułę o solidną dawkę mrożących krew w żyłach scen. W pracy lekarka uwikłana została w dziwną rozgrywkę, z którą nie do końca jest w stanie sobie poradzić, a na domiar nieszczęść pewien gangster bardzo  zainteresował się jej osobą. Christian Unge serwuje czytelnikowi potężną łamigłówkę, która przyjemnie pobudza neurony do działania. W tej historii nie ma nic oczywistego, co można poczytać za jej największy atut, bo nie bazuje na żadnym  utartym  schemacie fabularnym, a stanowi przyjemny dla oka freestyle. Przejdź przez wodę, krocz przez ogień to idealna propozycja, dla osób, które nie dość, że lubią być zaskakiwane, to jeszcze kochają niepewność towarzyszącą niejasnym sytuacjom kryminalnym, które niosą ze sobą potężny ładunek emocjonalny.

Wysublimowana kreacja głównej bohaterki w połączeniu z jej bezkompromisowością i umiłowaniem do stosowania wyrafinowanej ironii i  sarkazmu stanowią dość wybuchową mieszankę, która skutecznie podsyca niecodzienny klimat opowieści. Christian Unge z dużą dozą staranności podszedł do kreacji Tekli Berg, nie dość, że jest wyrazista, to jeszcze bardzo realistyczna i  na swój wyjątkowy sposób ludzka. Tajemnica sprzed lat buduje odpowiednią atmosferę i dodatkowo podsyca, już i tak wystarczająco intensywny ogień napięcia, jakie towarzyszy fabule. Intrygujące są również czarne charaktery, które tworzą intensywną kryminalną otoczkę, przyciągając tym samym uwagę czytelnika. Sam wątek mafijny wprowadza tę charakterystyczną aurę i aż prosi się o więcej intensywnych doznań, które nadejdą już wkrótce. Książka trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, zapewniając serię potężnych  wrażeń zmysłowych, które potrafią wbić w fotel. Poza pierwszoplanową historią Unge idealnie oddał szwedzki klimat społeczny oraz medyczne zaplecze, co potęguje realizm zaserwowanego scenariusza. Przysłowiową wisienką na torcie od początku do końca jest Tekla Berg, to ona skupia na sobie uwagę czytelnika, igra z nim i skłania do intensywnego główkowania. Spodobało mi się to nowe podejście do tematu thrillera i z pełną świadomością swoich słów mogę potwierdzić, że Christian Unge idealnie poradził sobie w tym  gatunku, oddając w ręce czytelnika perełkę. Zakończenie było mocne i idealnie dopełniło wcześniejsze wydarzenia, dając pole do popisu w kolejnych tomach cyklu. W przypadku  tej pozycji zdecydowałam się na audiobooka i jak łatwo można było przewidzieć, to był strzał w dziesiątkę, Filp Kosior kolejny raz dał popis swoich umiejętności lektorskich.

Brutalność działań przestępczości zorganizowanej została w odpowiednich proporcjach połączona ze sterylnym światem medycyny. Ratowanie życia ludzkiego miesza się z morderczą intrygą, która potrafi skutecznie obezwładnić umysł złaknionego wrażeń czytelnika. Można mieć kilka zastrzeżeń do niektórych  epizodów, w których autor nieco popłynął, ale ostatecznie to bardzo wybuchowy scenariusz, który przyjemnie jest zgłębiać. Książkę polecam fanom gatunku oraz wszystkim, którzy mają ochotę na solidną dawkę mocnych wrażeń w ciekawej oprawie fabularnej.