Avery Neal- Dlaczego czuję się nieszczęśliwa, skoro on jest taki wspaniały?

no title has been provided for this book
Kategoria:
Autor:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 264

Tytuł debiutanckiej książki psychoterapeutki  Avery Neal jest dość sugestywny- ta konkretna pozycja traktuje o bardzo przykrym temacie przemocy wobec kobiet. Nie znałam autorki, z krótkiej noty biograficznej zamieszczonej z tyłu okładki dowiedziałam się, że jest licencjonowaną terapeutką, specjalizującą się w kobiecej depresji i lęku.  Avery Neal w 2012 roku  założyła Women’s Therapy Clinic, która specjalizuje się w kompleksowym wsparciu kobiet. O kwestiach związanych z przemocą miałam sporo na studiach, więc samo zagadnienie jest mi dobrze znane. Mimo to nie spotkałam się jeszcze z książką z poradnikiem, który w sposób tak kompleksowy opisywałby mechanizmy rządzące wspomnianym zjawiskiem.

„Kiedy używam słowa „przemoc” odnoszę się do wszelakich jej rodzajów: werbalnej, emocjonalnej, psychicznej, seksualnej i fizycznej. Nigdy jeszcze nie widziałam związku, w którym obecna by  była przemoc fizyczna, a ni było przemocy werbalnej, emocjonalnej i psychicznej. (…)”

Autorka w pierwszej kolejności podaje definicje przemocy i pokrótce opisuje jak agresor oddziałuje na swoją ofiarę. Neal opisuje zjawisko z perspektywy kobiety, która jest, lub była w związku z  mężczyzną stosującym określone metody wpływu względem swojej partnerki. Autorka obala mit- przemoc nie powinna kojarzyć się tylko z agresją fizyczną, dużą wagę należy  przykładać do elementów psychicznego  znęcania się. W książce pojawiają się liczne odwołania do teorii uznanych autorytetów z dziedziny psychologii i  psychiatrii. Terapeutka posiłkuje się przykładami swoich  pacjentek, a przez pryzmat relacji  z ich  związków nakreśla ramy  zjawiska.

„Złudzenie, że jeśli tylko kobieta”będzie go dość kochać”, mężczyzna przestanie ją krzywdzić, a problemy w związku znikną, to kolenjy niebezpieczny błąd. Ono  także umacnia nas w przekonaniu, że to oprawca jest ofiarą, a jego partnerka musi po prostu lepiej go zrozumieć i bardziej kochać. (…)”

Mimo, że książka liczy niecałe 300 stron, to  w mojej ocenie jest rzetelnym i  kompleksowym źródłem wiedzy, dzięki któremu  od A do  Z poznajemy, czym tak naprawdę przemoc jest. Początkowo bałam się zbędnej psychologizacji i nieprzyjemnego terapeutycznego  bełkotu, na całe szczęście niczego  takiego w tej pozycji nie zalazłam. Przez pryzmat historii prawdziwych bohaterek uświadamiamy sobie terror życia z psychopatycznym partnerem, który krok po  kroku  odbiera nam cząstkę siebie. W mojej ocenie książka ta może być świetnym drogowskazem dla osób borykającym się z tego typu  problemem w swoim związku. Avery Neal piszę dosadnie, przez co  może otworzyć oczy zniewolonym partnerom, tkwiącym w toksycznej relacji. Autorka w pierwszej kolejności  uświadamia, że trzeba dostrzec ramy zjawiska i zrozumieć mechanizm zjawiska przemocy. Należy przestać usprawiedliwiać okrutnego  partnera i zacząć nazywać rzeczy po imieniu, tylko  dzięki temu  jesteśmy w stanie odzyskać naszą tożsamość i dawne, względnie normalne życie. Partner nami manipuluje, szydzi z nas, w określonych sytuacjach  grozi  nam  w określony  sposób, dodatkowo ograniczając naszą swobodę psychiczną i przestrzeń życiową.

„Istnieje ścisła korelacja między empatią i sumieniem. Im wyższy ktoś ma poziom  empatii, tym większe prawdopodobieństwo, że jego  sumienie wyraźnie odróżnia dobro od zła.Ponieważ oprawca ma niski poziom empatii, ni potrafi zrozumieć odczuć innych ludzi. Nie odróżnia też tego, co dobre, od tego,co  złe; tego co dopuszczalne, od tego, co jest nie do przyjęcia. Jego system wartości  jest kompletnie wypaczony. (…)”

Przemoc psychiczna bywa o wiele bardziej dotkliwa w skutkach, aniżeli jej fizyczny odpowiednik (oczywiście zaznaczam, że nie śmiałabym  umniejszać powagi tej  drugiej  formy), w najbardziej skrajnych sytuacjach może doprowadzić do  poważnych problemów psychicznych, w tym zespołu  stresu pourazowego. Relacje klientek terapeutki sprawiają, że ta książka jest taka bardziej realistyczna i życiowa, autorka nie ogranicza się do  snucia naukowych wywodów, ale pokazuje prawdziwy wymiar tego dotkliwego w skutkach zjawiska. Pierwsze rozdziały mają charakter bardziej  teoretyczny, kolejne łączą teorię z praktyką i skupiają się na wdrożeniu określonych scenariuszy i trenowaniu przydatnych ćwiczeń. Dokładnie opisany  został zarówno profil ofiary, jak i oprawcy, z dużym naciskiem na mechanizmy zachodzące w tego  typu  relacjach. Książka ma charakter popularnonaukowy napisana została bardzo przestępnym, a do  tego  jakże plastycznym językiem. Sama niejednokrotnie byłam przerażona czytając relacje pacjentek Avery Neal, bo opisane sceny miały  miejsce w realnym życiu i były elementem dramatu  prawdziwych kobiet. Wbrew pozorom nie jest łatwo wyjść z takiego  związku, gdy tylko partner wyczuje sytuacje i zreflektuje się, że ukochana chce odejść, to na powrót staje się czarujący i kochający. Terapeuta podkreśla, że kobieta musi  być świadoma tych  toksycznych zachować, jasno ustalić granice i  zaplanować swoje odejście oraz to  co  będzie się z nią działo  po  zakończeniu  związku. Autorka starała się wyczerpać temat i w mojej ocenie wyszło jej to całkiem nieźle.

„Oprawca reaguje na wszelkie kwestie, jak na atak. Jego nadwrażliwość na krytykę połączona z kompletnym brakiem gotowości wzięcia na siebie jakiejkolwiek odpowiedzialności za swoje zachowanie sprawia, że próbujesz za wszelką cenę unikać sytuacji, które mogłyby prowadzić do konfliktu. To po prostu nie jest warte ataku, jaki zawsze potem następuje. (…)”

Neal przekazuje najważniejsze informacje w pigułce, nie chcąc niepotrzebnie się rozdrabniać, żeby nie zanudzać czytelnika. Co ciekawe autorka pokusiła się nawet o  opis psychiki dziecka, które wychowywało się w domu,  w którym  systematycznie była stosowana przemoc przez jednego z rodziców. Dlaczego czuję się nieszczęśliwa, skoro on jest taki wspaniały? jest wartościowym źródłem wiedzy zarówno dla psychologów zajmujących się terapią, jak ofiar. Autorka wielokrotnie podkreśla ważną kwestię- nigdy nie powinno być przyzwolenia na przemoc, zarówno fizyczną, jak i psychiczną, a my powinniśmy robić wszystko żeby tym  zjawiskom przeciwdziałać. Polecam!

Za egzemplarz książki Dziękuję Wydawnictwu REBIS