Alex Kava- Przedsmak zła

no title has been provided for this book
Autor:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 336

Przedsmak zła to  prequel bestselerowego Dotyku zła rozpoczynającego  cykl książek o agentce FBI Maggie O’Dell. Przechodząc przez kolejne tomy  serii zauważyłam u  Alex Kavy znaczny spadek formy. Po mrożących krew w żyłach pierwszych częściach cyklu  zaczęły się pojawiać kolejne, niestety nazbyt schematyczne i dużo słabsze książki. Przedsmak  zła jest realnym dowodem na powrót autorki do pełni formy. Najnowsza książka  stanowi idealne wprowadzenie do serii z Maggie O’Dell w roli  głównej.

Na wstępie śmiało mogę stwierdzić, że tytuł świetnie oddaje treść książki. Autorka od podstaw stara się uzmysłowić czytelnikowi czym jest zło i co powinno się zrobić, żeby  je ujarzmić. Z fabuły dowiadujemy się, że kariera Maggie powoli  się rozkręca. Agentka zyskuje uznanie zwierzchników, niestety  nadal nie zostaje oddelegowana do pracy w terenie.

„Ma pani intuicję, jeśli  chodzi  o  ludzi… o  morderców. Choć jest  to cenna zdolność albo talent,  czy  jak  tam wolałaby pani to  nazwać, choć jest  to  niezwykle przydatne, chcę żeby miała pani świadomość, że czasami za  zagłębianie się w umysł zła trzeba zapłacić cenę. (…)”

Alex Kava na przykładzie Maggie  systematycznie przybliża czytelnikom szczegóły  dotyczące pracy zawodowego  profilera kryminalnego. Taki  zabieg w mojej ocenie dodał książce realizmu. Autorka krok po kroku wprowadza do  fabuły kolejne postacie,  tworząc coś na kształt siatki wzajemnych  relacji (zarówno prywatnych,  jak i służbowych) między głównymi  bohaterami. Przedstawioną w książce historie poznajemy z dwóch perspektyw – mordercy i śledczego- dzięki czemu  możemy lepiej zrozumieć zachowania każdej ze stron.

Fabuła książki jest ściśle związana z pierwszym śledztwem agentki, prowadzonym przez nią osobiście na miejscu zbrodni. W przyczepie znajdującej się na uboczu nieopodal  lasu agenci odkrywają zwłoki w stanie znacznego rozkładu. Sprawa komplikuje się w chwili odkrycia zaskakującego znaleziska. Znajdujący się na miejscu zbrodni pojemnik na jedzenie na wynos zawiera pewien ,najprawdopodobniej ludzki,  organ.

Alex Kava na bazie kilku osobnych wątków zbudowała dość intrygującą fabułę. Pierwsze rozdziały przybliżają czytelnikowi  postać pewnego seryjnego mordercy i  stanowią preludium dla późniejszych wydarzeń. Kolejne skupiają wokół zakrojonego na szeroką skalę śledztwa. Ku mojej  uciesze w książce nie zabrakło  nieoczekiwanych zwrotów akcji i  towarzyszącej  im  mrocznej aury.

Prequel krok po  kroku wprowadza czytelnika w świat Maggie O’Dell.  Książka w głównej mierze skupia się na życiu zawodowym agentki. Alex Kava zmyślnie przemyca do  treści elementy z  życia prywatnego swojej  bohaterki. Krok po kroku dowiadujemy się, jakie wydarzenia ukształtowały osobowość młodej agentki. Czytałam wszystkie tomy  serii,  więc niestety  żadna z przedstawionych  informacji nie była dla mnie zaskakująca. Uważam jednak, że miło było przypomnieć sobie niektóre fragmenty z życia Maggie O’Dell.

W najnowszej książce Alex Kavy najbardziej zaintrygowała mnie niecodzienna więź rodząca się między mordercą, a Maggie. Przedsmak zła, jak  przystało na dobry  thriller, od początku do końca trzyma w napięciu. Niektóre sceny mogą zbulwersować co wrażliwszych czytelników. W pewnym momencie poczułam się lekko rozczarowana dość przewidywalną postawą mordercy. Fabuła mimo pewnych mankamentów była dopracowana i zdecydowanie bardzo przyjemna w odbiorze.

„Jedno, czego się nauczyła, to  budowanie murów,  żeby mikt nie miał szansy jej opuścić, porzucić. Robiła wszystko, żeby  nikt nie znaczył dla niej aż tak wiele, by ją zranić. Już nigdy. (…)”

W trakcie lektury wielokrotnie zwróciłam uwagę na sposób prowadzenia dialogów przez głównych bohaterów. Wymiana zdań między postaciami była bardzo dynamiczna,  a pod względem prezentowanych  treści zawierała wiele interesujących przesłań. Niestety zakończenie książki ze względu na swoją przewidywalność było w mojej ocenie najsłabszym elementem książki.

Dla czytelników znających serię najnowszy thriller Alex Kavy będzie świetnym uzupełnieniem losów głównej bohaterki. Dla osób  rozpoczynających swoją przygodę z książkami autorki Przedsmak  zła stanowić będzie świetne wprowadzenie do  cyklu. To idealna  propozycja zarówno dla fanów gatunku, jak i tych, którzy dopiero  rozpoczynają swoją przygodę  thrillerem.

 

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Harper Collins Polska.