Vera Eikon- Polowanie na Wilka [AUDIOBOOK]

no title has been provided for this book
Kategoria:
Autor:
Gatunek:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:

Czasem  warto znać się na przypadek, wybierając audiobooka Very Eikon nie miałam pojęcia, że sięgam  po twórczość polskiej autorki. Katarzyna Woźniak skrywa się pod tajemniczym pseudonimem, urodziła się w Łodzi, wychowała w miasteczku o wdzięcznej nazwie Aleksandrów, piszę od zawsze i nie wyobraża sobie bez tego życia. Świetnie czuje się w świecie kryminału, co zaowocowało mroczną serią Między prawami. Czy Polowanie na Wilka przekonało mnie do twórczości autorki?

Walka ze złem tego świata od zawsze była nierówna, można wygrać jedną bitwę, ale to nie gwarantuje wygranej bitwy. Tylko zaangażowanie ogółu i  brak społecznego zobojętnienia może pomóc wygrać tę batalię. Komisarz Alan Berg jest oficerem Centralnego Biura Śledczego Policji, na co dzień dowodzi elitarną grupą operacyjną Szakal, która zajmuje się zwalczaniem przestępczości narkotykowej. Ponadprzeciętne umiejętności zapewniły mu serię zawodowych sukcesów, które przełożyły się na polepszenie policyjnych  statystyk. Berg od wielu miesięcy prowadzi śledztwo dotyczące Wilka, znanego w środowisku przestępczym bossa narkotykowego, ta sprawa ma dla niego osobisty charakter. Zamiast ruszyć do przodu, tkwi cały czas w jednym miejscu, środowisko policyjne przeżarła korupcja i nie wiadomo, komu można ufać w tych ciężkich dla działań operacyjnych czasach. W najmniej  spodziewanym momencie dostaje do pomocy nowego pracownika…

W zasadzie nie mam się do czego  przyczepić, bo audiobooka wysłuchałam  z ogromnym  zaciekawieniem, to kawał dobrego  kryminału, ukazujący intrygującą wizję przestępczego półświatka. Sam pomysł nie był jakiś wybitny, ale mi  się spodobał, w zasadzie od pierwszej minuty poczułam to charakterystyczne flow z tym scenariuszem. Jest mrok, jest rozbudowana historia, jest akcja, więc nie mam na co narzekać, wspomniane elementy zostały zmieszane w odpowiednich proporcjach, tworząc misternie uknutą kryminalną intrygę. Bolesna historia kształtuje dalsze wydarzenia, to charakterystyczny element dla tego typu opowieści, ale tutaj miał dość unikatowy charakter. Książka gra na emocjach, ukazuje sytuacje, wobec których nie można pozostać obojętnym. Bardzo mocno zostało rozbudowane tło psychologiczne, autorka dotyka bardzo newralgicznych kwestii związanych z ogromnym bólem, taka mieszanka skłania do głębszych  przemyśleń nad sensem ludzkiej egzystencji i okrutnym oddziaływaniem zła. Pięknie skomponowane zostały narkotykowe porachunki i nierówna walka z plagą, jaka zalewa zarówno miasto, jak i  kraj. Same działania operacyjne zostały opisane w równie rzetelny, jak i  realistyczny sposób, co  mocno oddziałuje na psychikę złaknionego wrażeń czytelnika.

Ja nie stałam z boku, przyglądając się pierwszoplanowym wydarzeniom, dzięki wzmożonym działaniom autorki miałam wrażenie, że jestem ich aktywną częścią i te doznania zmysłowe były bardzo intensywne. Vera Eikon aktywizuje czytelnika, daje mu możliwość wczucia się w przeżycia głównych bohaterów, a do tego skłania do snucia własnych przemyśleń. Sama psychologia postaci to również majstersztyk, o którym nie mogłabym nie wspomnieć, bo stanowi wisienkę na torcie w tej  historii. Bohaterowie pierwszoplanowi stanowią mocną mieszankę charakterologiczną, Berg jest najmocniejszym ogniwem grupy i to on  popycha akcję do przodu. Komisarz czuję misję, jest inteligentny, zdeterminowany i ma w sobie cząstkę mroku,  z którym od lat walczy. Kreacja Berga kontrastuje z nieostrą wizją młodego  pracownika, z trudną do wyczucia motywacją, który przeciera nowe szlaki w policyjnej rozgrywce. Gangsterski półświatek, skupiony wokoło legendy tajemniczego Wilka, został bardzo misternie nakreślony i stanowi bardzo mocny  punkt tej historii. W tym scenariuszu nie ma miejsca na przypadkowość, czy słabsze momenty, akcja jest dynamiczna,  a czasami wręcz brawurowa. Dałam się porwać i z pewnością sięgnę po kolejne tomy  serii.

Vera Eikon dokładnie wie, jak stworzyć kompletną powieść kryminalną, która trafi  nawet do bardzo wymagających czytelników. W tej historii nie ma miejsca na schematy, czy jakiekolwiek półśrodki, to ekstremalnie realistyczna wizja, która intensywnie oddziałuje na zmysły. Polowanie na Wilka polecam szczególnie czytelnikom lubującym się w mrocznych historiach, którzy docenią mocny ładunek emocjonalny, jaki niesie ze sobą ten  kryminał.