Tatiana Mindewicz-Puacz- Miłość. I co dalej?

no title has been provided for this book
Kategoria:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 240

Tatiana Mindewicz- Paucz- dzienikarka, terapeutka, couch. Swoją debiutancką książką przełamała krążące w społeczeństwie mity związane z kobiecym poczuciem własnej wartości. Optymistka, która sama o sobie mówi dziecko szczęścia. Lubi pisać o relacjach międzyludzkich, jednocześnie stroniąc od toksycznego psychologizowania. Drugą książkę poświęciła dogłębnemu  studium relacji  intymnych. Książki Tatiany Mindewicz- Paucz czyta się niczym pierwszoligowe powieści obyczajowe, których  fabuła została przyprawiona nutką pożytecznej wiedzy psychologicznej. Dziennikarka edukuje, ale nie poucza, co mnie osobiście bardzo ucieszyło. O miłości napisano wiele, ale nadal stanowi źródło inspiracji  dla pisarzy, artystów  oraz badaczy.

„Chociaż terapia staje się coraz popularniejszą metodą na poradzenie sobie z problemami, nadal wiele osób  trafia na nią w nadziei, że pomoże ona nie im samym, ale tym  z którymi wiążą przeżywane przez nich  trudności. (…)”

Tatiana do tematu podeszła z nieco innej perspektywy i przedstawiła od podszewki. W książce autorka  nie stroni od trudnych i bolesnych tematów tematów, takich  jak kryzysy czy zdrady. Podobnie, jak w przypadku swojej debiutanckiej książki bazuje na własnym doświadczeniu terapeutycznym, dodatkowo przytaczając nieco zmodyfikowane relacje swoich pacjentek. Miłość. I co dalej? z typowym poradnikiem psychologicznym niewiele ma wspólnego, to pozycja napisana z dystansem bez typowej dla psychologów buty. Każdy rozdział poświęcony jest konkretnemu stadium degradacji relacji,  z podziałem na czynniki prowadzące do  sytuacji kryzysowej. Bohaterkami tego  studium psychologicznego są Ada, Monika i Pola, przez pryzmat ich  związków przedstawione zostały najczęściej spotykane problemy  w relacjach.

„Szczęśliwy związek tworzą ludzie, którzy potrafią być szczęśliwi. Wiedzą, jak  korzystać ze źródła mocy, którym może być życie z ukochaną osobą. Potrafią nie tylko  z niego  pić, ale i  je napełniać. (…)”

Ostrzegam Was– Miłość. I co dalej? to pozycja lekka, ale na swój sposób trudna w odbiorze. Prostota przekazu przekonała mnie, podobnie, jak w przypadku pierwszej książki autorki. W trakcie lektury  wielokrotnie warto  zrobić sobie przerwę na osobiste rozważania. Autorka bazuje na dobrze znanych teoriach psychologicznych, opracowanych przez uznanych naukowców. Mimo niewielkich gabarytów stanowi cenne źródło wiedzy w pigułce. Najciekawsze myśli zostały wytłuszczone w postaci cytatów na osobnych  stronach, co zdecydowanie ułatwia lekturę. Autorka w sposób przejrzysty  wyjaśnia najbardziej newralgiczne kwestie, używając przy  tym prostego, czasem potocznego języka.

Pozycja skierowana jest  do  osób zainteresowanych relacjami intymnymi, jak i do tych  borykających się z trudnościami w związku. Miłość. I co dalej? to  całkiem niezły  poradnik ukazujący głębie relacji  międzyludzkich. Książka ukazuje miłość bez Photoshopa i  stanowi cenne źródło użytecznej wiedzy. Polecam!

 

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu Agora.