David Eagleman- Mózg. Opowieść o nas

no title has been provided for this book
Kategoria:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 252

Mózg dorosłego człowieka  waży około 1,5 kilograma. To  najważniejszy ludzki  organ zawiadujący pracą ludzkiego ciała. Mózg od lat stanowi źródło fascynacji dla naukowców różnych dziedzin. W swojej najnowszej książce David Eagleman dzieli się z czytelnikami  wiedzą  na temat funkcjonowania ośrodkowego  układu nerwowego. Autor to światowej  sławy  neurobiolog.  Eagleman kieruje Laboratorium Percepcji i Działania w Baylor College of Medicine. Autor  z pozytywnym  skutkiem podjął próbę odpowiedzi na od lat nurtujące naukowców pytania związane z pracą mózgu

W pierwszej kolejności  Eagleman przybliża czytelnikom szczegóły  związane neuroanatomią ośrodkowego układu  nerwowego. Kolejne rozdziały skupiają się wokół kluczowych dla neuronauki zagadnień. Autor wielokrotnie powołuje się na interesujące wyniki  badań. Książka bogata jest  w ciekawe ilustracje, zdjęcia i  wykresy. Mnie osobiście najbardziej zainteresowały przedstawione w książce wyniki badań eksperymentalnych. W trakcie lektury  warto  zwrócić uwagę na wieloaspektowość zaprezentowanych treści.

„Nie zostaliśmy uformowani raz na zawsze. Od kołyski aż po  grób jesteśmy wiecznie niedokończonymi  prototypami. (…)”

W tej pozycji nie uświadczycie suchych  faktów. Eagleman snuje fascynującą opowieść okraszaną sporą ilością wartościowej wiedzy. Autor nie stosuje skomplikowanego medycznego żargonu. Czytając dało się odczuć, że ludzki  mózg  jest dla Eaglemana źródłem nieustannej  naukowej fascynacji. W książce większość medycznych zagadnień została przedstawione w przestępny sposób. Egalman  wielokrotnie odnosił się do najważniejszych (medycznych i moralnych)  dylematów  od lat nurtujących naukowców. Warto podkreślić, że mimo skomplikowanej tematyki autor operował bardzo prostym językiem. Pisząc o  książce należy również  wspomnieć o obszernej  bibliografii.

Biorąc pod uwagę posiadaną przeze mnie wiedzę książka nie zachwyciła mnie. Zaprezentowane treści były mi  już dobrze znane. Doceniam jednak wkład autora w poszerzanie wiedzy na temat funkcjonowania centralnego  układu nerwowego. Zważając na stronę merytoryczną i jakość zaprezentowanych  treści uważam książkę Egalmana za cenne źródło wiedzy. Mózg. Opowieść o nas to  idealna pozycja dla osób rozpoczynających swoją przygodę z neuronauką.

 

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka