Ben Goldacre- Szkodliwa medycyna

no title has been provided for this book
Kategoria:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 422

Doczekaliśmy smutnych czasów, gdzie farmaceutyczne giganty zamiast dopomóc w kultywowaniu prozdrowotnych nawyków usilnie robią wszystko, żeby  sprzedać  swoje równie szkodliwe, jak i niepotrzebne nam produkty. Z każdej  strony  jesteśmy bombardowani przekazami medycznymi   wszelakiej  maści, co robić powinniśmy, jaki lek lub suplement nam pomoże, a  co może być dla nas potencjalnie szkodliwe. W sytuacji znacznego  przeładowania informacyjnego łatwo się pogubić, a nawet więcej- łatwo zostać oszukanym. Niestety są ludzie i  instytucje, którym taki stan jest bardzo  na rękę- dzięki niemu mogą na spokojnie sprzedawać swoje produkty najbardziej pogubionym.

Ben Goldacre wytoczył wojnę nieuczciwym pseudo medykom, którzy zamiast pomagać, usilnie próbują nam zaszkodzić. Od 2008 roku, kiedy  to miało  miejsce pierwsze wydanie Szkodliwej medycyny, niewiele w tym  temacie się zmieniło- treść książki jest jak najbardziej aktualna. Lęk przed wszelakiej  maści chorobami i niekontrolowana lekomania odbierają nam rozum, uniemożliwiając logiczny osąd przedstawionych treści. Popyt na tajemnicze plastry detoksykacyjne, prozdrowotne lewatywy, czy cudowne diety jest nadal  znaczny, nie mówiąc już o kolejnej fali ruchu antyszczepionkowego. Ludzie totalnie zatracili umiejętność filtrowania napływających informacji, i w gąszczu newsów wybierają najprostsze, najczęściej serwowane przez krwiożercze media informacje, zamiast zweryfikować wątpliwej jakości dane. Szkodliwa medycyna daje nam niepowtarzalną szansę na ogarnięcie się, przyswojenie naukowych  faktów i technik poprawnej analizy treści naukowych. Ben Goldacre wkłada całą swoją energię w walkę z oszustami,  przy okazji obalając zakorzenione w społeczeństwie mity na temat zachowań prozdrowotnych.

Jeżeli ciekawi was medyczna ciemna strona mocy i  chcecie świadomie podejmować decyzji  dotyczących swojego zdrowia i życia, to jest to  idealna pozycja dla Was. W sezonie jesiennym w codziennym  bloku  reklamowym  królują reklamy leków i suplementów mających pomóc ujarzmić chorobotwórcze mikroby. Ale ilu z nas ma świadomość tego, jak wyglądają badania kliniczne i  jak przebiega proces dopuszczania danego  leku do sperzdaży? Śmiem  podejrzewać, że grono znawców tematu (oczywiście tych  niezwiązanych ze środowiskiem medycznym ) może okazać się nieliczne. Leki i  suplementy mają to do siebie, że pomagają, ale mogą również skutecznie naszemu  zdrowiu zaszkodzić. Ben Goldacre  z naukowym zacięciem przedstawia kolejne intrygujące fakty, to fascynująca opowieść o zakrojonych  na szeroką skale oszustwach, które zaszkodziły milionom ludzi na całym świecie. Takie pozycje są potrzebne, chwała autorowi za trud walki z oszustami,  którzy swoimi nieuczciwymi  działaniami mogą skutecznie nam zaszkodzić. Szkodliwa medycyna stanowi idealną propozycję dla tych, którzy hołdują lekom i  suplementom, zamiast po prostu świadomie i naturalnie zadbać o  swoje życie zdrowie. Może i nie byłam jakoś specjalnie oszołomiona czy zaskoczona przedstawionymi danymi (niektóre z nich były mi już od dawna znane), ale bardzo doceniam dosadną formę przekazu. Autor nie próbuje sprzedać nam swojej filozofii- przedstawia naukowe fakty stojące w opozycji  do   serwowanych  nam przez różne źródła negatywnych  przekazów.

Szkodliwa medycyna, jakże świadomie przesiąknięta jest ironią i sarkazmem pod adresem pozbawionych zasad hosztaplerów. Autor jest godnym zaufania autorytetem, któremu śmiało można zaufać. Zamiast czytać i  interpretować napływające dane ufamy  przekazom  medialnym,  które w zatrważającej ilości przypadków w przyszłości okażą się dla nas bolesne i  szkodliwe, jeżeli im  zaufamy. Lektura Szkodliwej  medycyny  stanowiła cenną lekcję z długą listą wartościowych wniosków.Szkodliwa medycyna łączy wszystko to, co  w książkach popularnonaukowych najważniejsze- wartościowe treści przekazane w fascynującej, okraszonej stosownym komentarzem formie. Polecam!

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka