Michał Lew-Starowicz, Izabela Marczak- Kochanie czy klikanie. Terapia dla zagubionych kobiet i mężczyzn

no title has been provided for this book
Kategoria:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 304

Podejście Polaków do swojej seksualności zmieniało się na przestrzeni ostatnich  kilkudziesięciu  lat. Z tematu tabu  przeszliśmy do swobody w wyrażaniu swoich  odczuć związanych z seksem. Oczywiście nie wszyscy i nie wszędzie, na wioskach i w mniejszych miejscowościach nadal panuje przekonanie, że o tym co dzieje się w łóżku głośno mówić nie wypada. Michał Lew-Starowicz,z wykształcenia lekarz seksuolog, psychiatra, psychoterapeuta, w rozmowie z Izabelą Marczak udziela odpowiedzi na najbardziej krępujące pytania dotyczące seksu.

W swojej najnowszej książce autor porusza wiele wątków związanych z ludzką seksualnością. Związki ewoluowały, teraz każdy  liczy cenne minuty życia, a skoro jest fast food, to równie dobrze możemy seks uprawiać w nieco szybszej i uproszczonej formie. Staliśmy się bardziej otwarci, momentami nawet aż nazbyt, ale nadal pojawia się opór, czy z naszym problemem  powinniśmy  udać się do specjalisty. Izabela Marczak generuje kolejne, jakże interesujące pytania, na które znany polski seksuolog wyczerpująco odpowiada. Po  krótki wstępie autor przechodzi do konkretów- permanentnie zostało omówione zjawisko seksu w internecie, później przechodzimy przez temat pornografii, żeby nieco więcej dowiedzieć się o mechanizmach rządzących ludzkim wstydem. W książce poruszone zostały zagadnienia związane z seksualnością osób pracujących w korporacjach, którzy z konieczności żyją na bardzo  wysokich obrotach. Później poznajemy szerszy kontekst inicjacji  seksualnej, a sam autor aktywnie walczy z funkcjonującymi w naszej świadomości mitami i stereotypami. W dalszej części rozwiane zostają nasze wątpliwości związane z szeroko pojętymi związkami otwartymi i poligamią. Jak przystało na dobrego  lekarza Michał Lew- Starowicz wskazuje nam, co powinniśmy zrobić, żeby  jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i czerpać radość z seksu. Na koniec autor zaznajamia nam z życiem seksualnym singli oraz seksualnością osób starszych.

Dziwię się, że książka ma tak  niską ocenę w serwisie lubimyczytac.pl, bo  w mojej ocenie jest zdecydowanie wszechstronna. Dla niektórych z nas poruszana w książce tematyka może być oklepana, ale uwierzcie mi, że z większością opisanych problemów na co dzień borykają się polskie pary. W czasach, kiedy ja zbierałam materiały do swojej  pracy magisterskiej niewiele zostało napisane na temat seksu-online, a nie da się ukryć, że jest to  ciekawe zjawisko. Ja musiałam posiłkować się zagranicznymi artykułami  naukowymi, a w tej książce wspomniane zagadnienia zostały opisane w sposób wyczerpujący. Mimo, że większość poruszanych zagadnień była mi dobrze znana, to czerpałam przyjemność z lektury, która systematycznie zaspokajała mój głód czytelniczy. Trudne tematy  zostały dla kontrastu przedstawione w lekkiej, nieco niezobowiązującej formie otwartego wywiadu. Autor wraz z Izabelą Marczak snuje fascynującą opowieść i zdecydowanie da się odczuć, że jego praca jest również jego największą  pasją. Pisząc o książce nie można pominąć oryginalnego  wydania- chodzi  mi o nietypowy  wymiar książki i przyjemną dla oka, dużą czcionkę. Rozdziały  z jednej  strony  są krótkie, a z drugiej  zdecydowanie treściwe. Sam autor wydał mi się osobą empatyczną i otwartą, która z powodzeniem realizuje założenie po pierwsze nie szkodzić.

Jest to idealna propozycja dla osób zainteresowanych ludzką seksualnością oraz z tych  z nas, którzy borykają się z szeroko pojętymi problemami łóżkowymi. Zresztą sam autor uświadamia nas, że w obecnych czasach, bez odpowiedniej wiedzy  trudno  jest wybrać specjalistę. Autor dzieli  się z nami nie tylko  swoim  doświadczeniem zawodowym, w książce pojawią się liczne odwołania do statystyk i  artykułów naukowych. Każde zagadnienie przedstawione zostało w sposób kompleksowy.  Niektórzy mogą czuć się rozczarowani, że lekarz zamiast skupiać się na ludzkiej  fizjologii skupia się na mechanizmach rządzących naszą psychiką. Pojawia się wiele pytań,  na które otrzymujemy wyczerpujące odpowiedzi, a sama Izabela Marczak nie boi  poruszać się najbardziej krępujących wątków, prowadzi rozmowę w ściśle określony sposób,  nadając  jej intrygujący koloryt. Na końcu książki  znajduje się obszerna bibliografia, więc możemy na własną rękę poszerzyć naszą wiedzę czytając materiały źródłowe. Poza fachową wiedzą autor  zaraża nas swoim optymizmem, a lekturę umilają humorystyczne anegdotki. W mojej ocenie to wartościowa lektura, która pozwoli nam poszerzyć naszą wiedzę.

Kochanie czy klikanie to pozycja wszechstronna i zdecydowanie godna polecenia. Kolejne tematy zostały przedstawione w oryginalny, bardzo przyjemny  dla  oka sposób. Poradnik  ma innowacyjną formę, jest krótki, ale zdecydowanie treściwy. Książka z pewnością pomoże każdemu  poszerzyć wiedzę na temat ludzkiej  seksualności. Polecam!