Natalia Nowak- Lewandowska- Wybór M.

no title has been provided for this book
Kategoria:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 304

Natalia Nowak- Lewandowska już kilkukrotnie udowodniła czytelnikom, że nie boi się trudnych tematów. W debiutanckiej  Pozorności skupiła się na problemie przemocy domowej. Kolejną powieścią świetnie zobrazowała, jak wygląda życie osoby chorującej na borderline. Autorka jest pisarką wszechstronną, w tym  roku  popełniła kryminalną Układankę. Mi już nie potrzeba kolejnych  dowodów na kunszt literacki Natalii Nowak Lewandowskiej.

Wybór M. to powieść na swój sposób wybitna. Trzeba nie lada odwagi, żeby  zmierzyć się z tematem  gwałtu, który  jest formą zbrodni zarówno dla ciała, jak i dla duszy osoby  poszkodowanej. Wielokrotnie spotkałam się w literaturze z trywializowaniem lub brutalizacją tego  przestępstwa. Natalia Nowak-  Lewandowska wykazała się sporym rozsądkiem i postawiła na wieloaspektowość  w sposobie przedstawiania kolejnych wydarzeń. Zamiast  skupić się na tylko i  wyłącznie na historii  głównej bohaterki borykającej się z zespołem stresu pourazowego postawiła również na wyraziste tło akcji. Do  kwestii  związanych z psychopatologią przypadku  Michaliny  nie mam żadnych zastrzeżeń. Jako dyplomowany  psycholog mogę śmiało przyjąć takie reakcje psychiczne ofiary  za prawdziwe.

To może przykre co  napiszę, ale autorce idealnie udało się oddać cierpienie osoby pokrzywdzonej. Sama momentami odczuwałam syntonię względem  głównej bohaterki. Warto  zwrócić uwagę, że w książce ukazany jest cały  proces od momentu gwałtu, po zgłoszenie go na policję, aż do żmudnej  rekonwalescencji. Bohaterowie drugoplanowi, odgrywają równie ważne rolę, co  postacie pierwszoplanowe. Biorąc pod uwagę poprzednie książki  autorki  zauważyłam, że Natalia Nowak- Lewandowska lubi  romansować z rodzinnymi patologiami, czego najlepszym przykładem jest matka  i szwagier Michaliny. Cieszę się, że do minimum został ograniczony opis przestępstwa. Autorka tym  samym oszczędziła wrażliwych  czytelników. Całe zdarzenie pozostało w sferze przykrych  niedopowiedzeń.

Trochę irytowały mnie niektóre przedstawione w książce stereotypy, zresztą były bardzo przewidywalne. Policjant  był  nietaktownym szowinistą,  matka nieczułą despotką, a szwagier sadystycznym pseudo-katolikiem. W pewnym momencie główna bohaterka miała na swojej głowie wszelkie możliwe trudności. Niektóre kwestie związane z reakcją otoczenia na zdarzenie były tak  bardzo  przerysowane, że prawie nierealistyczne. Na plus książki przemawia fakt, że autorka świetnie ukazała zmieniające się stany  emocjonalne męża głównej bohaterki. Igor mógł swobodnie przeżywać własną traumę nie zważając na reakcje najbliższych. Gwałt  zawsze odbija się zarówno na życiu ofiary, jak i jej najbliższego  otoczenia, co  zostało  bardzo  zgrabnie ukazane.

Kolejne wydarzenia zostały przedstawione w sposób  syntetyczny, zmuszając jednocześnie czytelnika do przykrych refleksji. Ja z chęcią poznałabym rozszerzoną wersję kilku wątków. Momentami miałam wrażenie, że ta historia jest niczym worek  bez dna. Natalia Nowak- Lewandowska poddawała systematycznie coraz to  nowe alternatywy dla swojej historii. Ja osobiście trochę czułam się przeładowana mnogością przedstawianych wątków. Jestem ciekawa, jak wyglądałaby  bardziej  nieco inna wersja tej  historii, gdyby autorka skupiła się na najważniejszych wątkach. Portrety  psychologiczne wprowadzonych  postaci były co  najmniej satysfakcjonujące,  jak  nie wybitne. Takich ludzi możemy  pootkać w swoim najbliższym otoczeniu.

O  przemocy względem kobiet  należy głośno mówić. Natalia Nowak- Lewandowska składnia do społecznej debaty. Tego  tematu  nie można w żaden  sposób marginalizować  i zamiatać pod dywan. Autorce należy się medal  za odwagę i determinacje w szerzeniu  wiedzy na temat  problemów społecznych. Natalia Nowak  Lewandowska dodała kolejną cegiełkę do walki z ludzką krzywdą i niesprawiedliwością. Wybór M. to  powieść trudna, ale na swój sposób wybitna. Polecam!

 

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu  Replika