Adele Parks- Kłamstwa, wszędzie kłamstwa

no title has been provided for this book
Kategorie: ,
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Liczba stron: 488

Małżeństwo Daisy i Simona przechodzi kryzys, jemu bardzo zależy na dziecku, ona nie ma siły na kolejne wizyty w klinice leczenia bezpłodności. Po otrzymaniu od lekarza szokującej informacji mężczyzna topi swoje smutki w i alkoholu. Daisy jest już zmęczona faktem, że wszystko jest na jej głowie, pragnie powrotu do normalności. Nie miała ochoty na to przyjęcie, ale Simon nalegał, żeby pojechać do ich wspólnych przyjaciół. Solidna dawka alkoholu dodała mężczyźnie na tyle odwagi, żeby raz na zawsze rozprawił się z żoną. Nikt nie spodziewał się, że poważna kłótnia w drodze do domu będzie mieć tak koszmarne konsekwencje…

W thrillerze Kłamstwa, wszędzie kłamstwa idealnie oddany został niszczycielski wymiar małżeńskiej nieszczerości. Adele Parks mistrzowsko oddała zachowanie alkoholika, który na pierwszym miejscu stawia zaspokojenie nałogu, zapominając o swoich bliskich i pracy. Wielokrotne odwołanie się do ludzkich słabości i pierwotnych instynktów dodało tej historii realizmu. Pierwsza część książki skupia się na tytułowych kłamstwach, które w konsekwencji doprowadziły do ogromnej rodzinnej tragedii. Jest to świetnie skonstruowany thriller domestic noir, w którym czytelnik może podglądać z ukrycia głównych bohaterów w najbardziej intymnych sytuacjach. Simon jest alkoholikiem, a może lepiej napisać dorosłym dzieckiem alkoholika? Jego historii nie można oceniać zero- jedynkowo, moim zdaniem nie otrzymał stosownego wsparcia. Simon jest zabawnym, bystrym facetem, który się pogubił i nie ma się do kogo zwrócić o pomoc. Mimo wielu wad polubiłam tę postać. Dla kontrastu Daisy jest bardzo wymagająca względem siebie i swojego otoczenia, ona zawsze stosuje się do reguł, jest nieśmiała, trochę zamknięta w sobie. Jej postać na każdym kroku mnie irytowała , nie mogłam zrozumieć jej postawy względem męża.

Książka jest zapisem konsekwencji, jakie niesie pewne kłamstwo, zaprezentowana historia ma słodko-gorzki wymiar i co ostatnich stron czytelnik nie jest świadomy, z jakiego rodzaju nieszczerością ma do czynienia. Autorka całkiem nieźle poradziła sobie z wymiarem psychologicznym swojej opowieści, jej bohaterzy są realistyczni, a ich emocje autentyczne. Zaskoczyło mnie postępowanie przyjaciół pary, którzy zamiast wyciągnąć rękę do Simona, tuszowali jego alkoholowe wybryki. Łatwo jest potępiać kogoś w zaciszu czterech ścian, gorzej jest nie osądzać i tak po prostu wyciągnąć pomocną dłoń. Książka jest przeplatanką relacji męża i żony, z zaznaczeniem, że tylko w przypadku Daisy otrzymała rolę narratorki. Taka nietypowa mieszanka narracji okazała się interesującym rozwiązaniem, które nadało temu scenariuszowi odpowiedniego emocjonalnego kolorytu. O ile pierwsza część książki była bardzo dynamiczna i nie zabrakło w niej nagłych zwrotów akcji, o tyle w drugiej wiele wątków było niepotrzebnie przeciąganych. Nie spodziewałam się takiego obrotu spraw, finał okazał się bardzo mocny i elektryzujący.

Kłamstwa, wszędzie kłamstwa to perfekcyjnie skonstruowany thriller z interesującą zagadką i świetnie zarysowanym tłem psychologicznym. Brawa należą się autorce również za poruszenie ważnego społecznie tematu walki z uzależnieniem. Książka z pewnością trafi w gust miłośników thrillerów w stylu domestic noir, którzy docenią mroczny klimat tej historii, połączony z wartościowym morałem.

Za egzemplarz książki dziękuję księgarni internetowej Tania Książka

Książkę Kłamstwa, wszędzie kłamstwa i inne kryminały i thrillery znajdziecie w księgarni internetowej Tania Książka