Michelle Kaminsky- Seryjni mordercy. Wstrząsające wydarzenia. Okrucieństwa. Narzędzia zbrodni [PRZEDPREMIEROWO]

no title has been provided for this book
Kategoria:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Liczba stron: 368

W ciągu ostatnich kilku lat wzrosła ilość publikacji poświęconych seryjnym mordercom i ich makabrycznym zbrodniom. Czytelnicy kryminałów chcą poznać realne odpowiedniki scen opisywanych w książkach. Sama chętnie sięgam po  publikacje naukowe z zakresu kryminalistyki i  kryminologii poświęcone sprawcom seryjnych  morderstw.  Michelle Kaminsky stworzyła pigułkę, gdzie znaleźć można zarówno bardzo medialne sprawy, jak i te mniej znane.

Książka napisana jest w formie pytań i  odpowiedzi i stanowi coś na kształt wywiadu. Michelle Kaminsky swój przewodnik po seryjnych  zbrodniach podzieliła na 6 sekcji, skupiając się na określonych obszarach zbrodni. W kilku słowach wstępu wprowadza czytelnika w brutalny świat seryjnych  moment, dając mu czas na oswojenie się z tematem. Dalej poznajemy najsłynniejszych sprawców, aby potem na spokojnie przejść do mrożących krew w żyłach morderstw  dokonywanych przez kobiety. Zaprezentowane  zostało również zestawienie zbrodni z całego świata, gdzie padają mniej znane nazwiska. Kończąc przygodę z seryjnymi mordercami, przybliżone zostały mniej medialne sprawy i śledztwa do chwili obecnej nierozwikłane. W książce znalazło się miejsce na stosowny  komentarz, lekką dygresję oraz wyjaśnienie psychologicznego podłoża zjawiska. Mimo syntetycznej formy propozycja Michelle Kaminsky  zawiera mnóstwo wartościowej wiedzy i  przybliża trudną tematykę w bardzo przystępnej formie.

Nie mam zamiaru spoilerować, sprzedając kolejne fakty, które możecie znaleźć na łamach książki. Michelle Kaminsky zaskoczyła mnie swoim pomysłem  na realizację książki, udzielając odpowiedzi na najbardziej  nurtujące czytelników pytania, których  większość z nas bałaby się zadać. Sama tematyka seryjnych  morderstw należy do  trudnych,  a jej opis wymaga odpowiedniej wrażliwości na prezentowane okrucieństwa, tutaj  również autorka stanęła na wysokości zadania, wykazując się sporą dozą empatii. Wiele sprawa było mi już dobrze znanych, natrafiłam również na kilka ciekawostek. Zauważyłam, że kilka istotnych dla tematu postaci zostało,  nie wiem dlaczego, pominiętych. Kolejne przypadki opisywane są w formie syntetycznych artykułów, autorka nie chce zanudzać czytelnika zbędnymi  szczegółami. Opisywane zbrodnie są odrażające, makabra goni makabrę, książki nie polecam wrażliwym czytelnikom.

Zaprezentowany zbiór był na swój  sposób  innowacyjny, chociaż sama oczekiwałam czegoś dużo mocniejszego i zdecydowanie  obszerniejszego. Ciekawostki  zawierające opis narzędzi zbrodni, metod zabijania oraz okoliczności, w których mordercy  wpadli w ręce organów ścigania, szczególnie przykuły moją uwagę, stanowiły również najbardziej sensacyjny element. Nie zdziwi nikogo  fakt, że najwięcej sprawców pochodziło z różnych rejonów USA, które stały się kolebką seryjnych zbrodni. Na amerykańskim  poletku nta tematyka z pewnością się sprzeda, bo Amerykanie złaknieni są tego  typu  informacji. W Polsce sprawa przedstawia się inaczej, za sprawą seriali  i książek o podobnej tematyce zaznajamiamy się z realiami zbrodni w dużo  mniejszym  stopniu,  niż nasi zachodni  koledzy. Dla osób nieobeznanych w obszarze zbrodni seryjnych zaprezentowany komentarz może być niewystarczający, przez co może wzbudzać zaniepokojenie pomieszane z lekkim zagubieniem. Krótkie notki dotyczące równie głośnych, jak i kosztownych  procesów,  w tym metody obrony, zaintrygowały  mnie. Nie miałam pojęcia, że postępowania sądowe mogą aż tyle kosztować.

Seryjny mordercy  byli dla mnie lekturą ciekawą i na swój sposób satysfakcjonującą, ale należę do grona czytelników obytych w temacie, co bardzo ułatwiło mi  lekturę. Zaprezentowana forma z pewnością trafi  do  szerszego grona odbiorców, mogących  od kuchni poznać tajniki seryjnych  morderstw. Pamiętać należy, że zaprezentowane treści, równie wstrząsające, jak i  brutalne nie są fikcją literacką, a opisane historie zdarzyły się naprawdę. Polecam!

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu MUZA