Mariusz Czubaj- Dziewczynka z zapalniczką

no title has been provided for this book
Kategoria:
Gatunek:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 280

Nie ukrywam, że wcześniej dość sceptycznie podchodziłam do polskich  powieści kryminalnych, obecnie moje nastawienie jest nieco inne, takie nawet dość optymistyczne. Kilka lat temu  zraziłam się do rodzimych autorów, którzy tworząc fabułę pokazywali  nasz kraj w bardzo niekorzystny sposób, stawiając znak równości między zbrodnią a patologią. Obecnie znam wielu  wspaniałych pisarzy,  którzy dyktując nowe trendy  tworzą kolejne pierwszoligowe powieści kryminalne, które śmiało mogą konkurować ze swoimi  zagranicznymi  odpowiednikami. Poczułam flow i nie boję się eksperymentować, bo wiem, że ryzyko się opłaciło. Książki  Mariusza Czubaja zostały mi  zarekomendowane już jakiś czas temu, miałam kilka podejść do jego  kryminałów, ale nie poczułam tej  magicznej chemii.  Dziewczynka z zapalniczką to  kolejna propozycja, która z powodzeniem przełamała wspomniany opór psychiczny, który zrodził się we mnie lata świetle temu.

Profiler policyjny- komisarz Rudolf Heinz- dość nieoczekiwanie decyduje się  wyjaśnić okoliczności  śmierci swojego przyjaciela- Jacka Szymona. Mimo, że przebywa na przymusowym urlopie, dochodząc do siebie po traumatycznych przeżyciach, postanawia oddać przysługę przełożonym. W tej  sprawie ważna jest dyskrecja, policji  zależy na tym, żeby o wspomnianym prywatnym śledztwie nikt się nie dowiedział. Emerytowany policjant zginął w dość osobliwych okolicznościach, a wszystko wskazuje, że morderca miał jakiś ukryty cel  eliminując mężczyznę. Jacek  Szymon był owładnięty obsesją i przez lata próbował  wyjaśnić okoliczności brutalnego morderstwa kilkuletniej  dziewczynki. Udało mu się znaleźć pewien istotny  trop, przez co  sprawa w końcu  ruszyła z miejsca. Justynka została zamordowana z zimną krwią, a jej ciało zostało  dosłownie zmasakrowane i  pozostawione w piwnicy. Z relacji  rodziny ofiary wynika, że dziewczynka była niewinnym aniołkiem, a do tego   prawdziwą córeczką tatusia. Nikomu ni przychodzi do głowy, dlaczego ktoś miałby wyrządzić krzywdę dziecku. Na światło  dzienne wychodzą kolejne mroczne sekrety rodzinne, a cała sprawa staje się coraz bardziej skomplikowana i  niejednoznaczna…

„Istnieją różne typy zabójczyń. Tak przynajmniej głosi teoria. Jedne są aniołami śmierci, mordującymi staruszków i ciężko chorych w hospicjach, domach opieki albo szpitalach. Czarne wdowy trują swoich kolejnych mężów i partnerów w celu przejęcia majątku. Modliszki realizują pewien typ chorych fantazji. (…)”

Dziewczynka z zapalniczką jest kolejnym obłędnym  polskim  kryminałem, po którym dochodzi do  przykrego emocjonalnego  kaca. Dlaczego? Głównie dlatego, że powieść się skończyła, a my mamy ochotę na więcej. Sam scenariusz został w pełni przemyślany i odpowiednio dopieszczony, tworząc przyjemną dla oka spójną całość. Główny bohater, owładnięty demonami  przeszłości, przyciąga uwagę czytelnika. Komisarz Rudolf Heinz, ma coś w sobie z Brudnego Harrego, przez co intryguje, sama z chęcią poznałabym jego najbardziej skrywane myśli. Dodatkowo jest bezkompromisowy i ma w sobie tę zaciętość prawdziwego  gliny, przez co  zaskarbił sobie moją sympatię. Kolejne informacje są odpowiednio  dawkowane, czytelnik musi cierpliwie czekać na dalszy rozwój wydarzeń. W powietrzu czuć to dobrze znane elektryzujące napięcie,  kiedy  wiemy że coś się wydarzy,  ale nie wiemy  dokładnie co konkretnie. Panujący w książce klimat momentami bywa mroczny, ale przez większą część fabuły jest lekki i zagadkowy. Dziewczynka z zapalniczką to  lektura, która stymuluje nasze neurony  do wzmożonego wysiłku intelektualnego. W tej konkretnej  pozycji nie spotkacie znanych schematów, pomysły są świeże i zdecydowanie innowacyjne na tle całego gatunku. Wydarzenia poznajemy  z perspektywy  głównego bohatera, który  zdecydowanie należy do bystrych, a do tego  jakże spostrzegawczych mężczyzn. Dynamiczna akcja w połączeniu z dreszczykiem emocji tworzą rewelacyjny klimat, przez który od książki nie można się oderwać. Dziewczynka z zapalniczką to pozycja inteligentna, ale na całe szczęście nie przeintelektualizowana. Autor niezobowiązująco zaprasza nas do wykreowanego przez siebie świata. Przyjmując zaproszenie musimy liczyć się z konsekwencjami- wchodząc do  niego w pewnym  momencie trudno  nam  będzie wyjść z zaproponowanej  przez Mariusza Czubaja scenerii. Brutalne morderstwo  dla kontrastu  zostało zestawione z lekką historią bardzo utalentowanej dziewczynki,  która nie do  końca była taka niewinna. Sekret goni  sekret, a nam  trudno  jest się połapać, kto kłamię, a kto mówi prawdę. Trzyma w napięciu to  mało  powiedziane- ten kryminał dosłownie elektryzuje.

Dziewczynka z zapalniczką to propozycja, która spełnia wszystkie kryteria genialnego kryminału. Po przeczytaniu  takiego  scenariusza zdecydowanie mam ochotę na więcej. Mariusz Czubaj  pokazał prawdziwą klasę  tworząc wyrafinowaną historię, która na długo  pozostanie w pamięci  czytelnika. Polecam!

Za egzemplarz książki dziękuję księgarni Selkar.pl

Dziewczynkę z zapalniczką i inne kryminały książki bestsellery znajdziesz w księgarni selkar.pl