Kari Hotakainen- Kimi Räikkönen, jakiego nie znamy

no title has been provided for this book
Kategoria:
Gatunek:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 272

Formuła 1 jakoś wybitnie nigdy  mnie nie fascynowała, ale nie da się ukryć, że uwielbiam czytać biografie sportowców. Śledząc premiery wydawnicze natrafiłam na pierwszą oficjalną biografię kierowcy rajdowego- Kimi’ego Räikkönen’ena. Jakiś  dziwny impuls mi podpowiedział, że muszę koniecznie się z nią zapoznać. Kimi nigdy nie brylował  w mediach, otwarcie unikał wywiadów, a do  tego  zawsze wypowiadał się krótko, ale na swój sposób treściwie. Osobowościowo był dla świata zewnętrznego zagadką, fascynował fanów swoją skrytością i  hartem ducha, dzięki  któremu sięgał po najwyższe sportowe trofea.

„To żadne życie, gdy człowiekowi jest wszystko jedno. Tak mówi mężczyzna, który kiedyś żył, jakby nic nie miało dla niego znaczenia. (…)”

Biografia autorstwa Kari Hotakainen’a przybliża nam postać tajemniczego rajdowca. Pisarz zdecydował się odbyć podróż z Kimim, dzięki czemu mógł śledzić jego  przygotowania do kolejnych wyścigów, obserwować jego życie rodzinne, a co  najważniejsze bliżej  poznać sportowca. Nagrania z rozmów stanowiły podwaliny pod książkę, która trafiła w moje ręce. Systematycznie przybliżona została postać nieustraszonego  sportowca, który dzięki wytrwałości i dyscyplinie wspiął się na szczyty kariery. Rozpoczynając lekturę poznajemy małego Kimi’ego, który rozpoczyna swoja przygodę z torem kartingowym. Rodzice dbali  o rozwój swoich synów, niezależnie od przeciwności losu i trudności finansowych, robili wszystko, żeby wspierać pasje młodych chłopców. Matka i ojciec Räikkönen’a wielokrotnie zapożyczali się, żeby umożliwić mu udział w kolejnych zawodach. Kimi chciał być mechanikiem samochodowym, niestety nie ukończył edukacji w tym  kierunku i  nie da się ukryć, że wyszło mu to  na dobre. Obserwujemy zza kulis wydarzenia, które ukształtowały osobowość młodego  sportowca. Po okresie burzliwej młodości nastąpiła nowa era związana z Formułą 1. Poznajemy zawodnika, który  mimo  przeciwności losu nigdy  się nie poddawał, a w każdym kolejnym rajdowym występie dawał z siebie wszystko.

Wszyscy jesteśmy czasem kutasami. A jak nie jesteś nigdy kutasem, to coś z tobą nie tak. Prędko cię tak nazwą, jeśli będziesz miał inne zdanie. A ci, co nie mają własnego zdania, to nieudacznicy. (…)”

Czytając tę biografię możemy bliżej  poznać postać najbardziej skrytego współczesnego  sportowca. Wraz z autorem krok po kroku śledzimy poczynania Kimi’ego, jego  sukcesy i  niepowodzenia. Poza samym sportowcem przybliżone zostają postaci z najbliższego otoczenia- managerowie, inżynierowie, koledzy, rodzina. Od początku  wiemy, że Kimi’emu nie było łatwo, zawsze musiał walczyć o swoje udowadniając swoją wartość, czy to w życiu  osobistym czy sportowym. Jedno  jest pewne-  rajdowiec wiedział czego chcę i do tego dążył.  Kari Hotakainen historię Kimi’ego  starał się przedstawić treściwie, ale w sposób dość syntetyczny,przez co nie wszyscy  fani sportowca mogą czuć się usatysfakcjonowani. Forma książki jest lekka i dość niezobowiązująca, co zdecydowanie może zachęcać do  lektury osoby niezwiązane ze światem szeroko pojętego  sportu. Autor oszczędził nam nieprzyjemnego przeładowania percepcyjnego ograniczając szczegółowe informacje do niezbędnego minimum, co może być zaletą, ale również wadą. W książce nie znajdziemy tylko suchych  faktów, szczegółowe opisy kariery  rajdowej Räikkönen’a przerywane są opisami jego  prywaty. Niby jest krótko, ale treściwie, a do tego możemy poznać prawdziwe oblicze tego  nietuzinkowego  sportowca. Można mieć zastrzeżenia co  do długości relacji- większość tego  typu  biografii jest o wiele bardziej obszerna i skrupulatna.

„Lewis Hamilton, ciesząc się ze swojego pierwszego zwycięstwa w wyścigu Grand Prix, powiedział, że wydaje się ono lepsze od seksu. Gdy dziennikarz zapytał Kimego, co sądzi na ten temat, Räikkönen odpowiedział: „On chyba nigdy nie uprawiał seksu”.(…)”

Według mnie Hotakainen  nie chciał niepotrzebnie zanudzać czytelnika, co  w mojej ocenie wyszło mu całkiem nieźle z pewnym ale. Opowieść  o sportowcu przedstawiona w taki  sposób skłania do refleksji, a do  tego  możemy poznać psychologię tej konkretnej jednostki. Poza częścią biograficzną mamy możliwość zapoznania się z wynikami sportowca, a na końcu znajduje się zbiór jego  najciekawszych wypowiedzi. Rozpoczynając lekturę byłam nieco zaintrygowana, kończąc czułam się w pełni usatysfakcjonowana. Autorowi należy podziękować za wysiłek, jaki włożył w przedstawienie prawdziwego  oblicza sportowca. Domysł i plotki  zostały zepchnięte na drugi tor, a autor skupił się na faktach-  zarówno z życia prywatnego, jak i zawodowego. W mojej ocenie za mało miejsca poświęcone zostało opisowi kariery zawodowej sportowca, niektóre ważne wątki zostały  lakonicznie sformułowane, lub świadomie pominięte. Biografia ma wymiar osobisty i pokazuje prawdziwe oblicze Kimi’ego, ale w mojej ocenie niektóre elementy  powinny zostać obszerniej opisane, żeby  pokazać w pełnej krasie prawdziwe oblicze tego  nietuzinkowego rajdowca. Czasem mniej znaczy więcej, ale w przypadku tej pozycji niestety to powiedzenie zdecydowanie się nie sprawdza.

„Bez dziennikarzy Formuła 1 byłaby rajem. (…)”

Ja osobiście czuję się usatysfakcjonowana, ale jestem świadoma tego, że fani sportowca mogą czuć lekki niedosyt. Z całą pewnością mogłam bliżej poznać postać Kimi’ego Räikkönen’a z nico innej, bardziej osobistej strony. Biografie rajdowca polecam szczególnie fanom i osobom związanym ze światem sportu. Ta konkretna pozycja potrafi zaintrygować, a do tego jest krótka, ale na swój sposób  treściwa. Polecam!

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka