Bill Bryson- Ciało. Instrukcja dla użytkownika

no title has been provided for this book
Kategoria:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 504

Ludzki organizm stanowi źródło zawodowej inspiracji dla przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych. Uwielbiam czytać książki popularnonaukowe traktujące o mechanizmach rządzących funkcjonowaniem ciała człowieka. Każda kolejna pochłonięta przeze mnie pozycja poruszająca tę tematykę była w dużym stopniu fascynująca, ale żadna nie przedstawiała medycznych faktów w sposób kompleksowy. Przełom nastąpił  przy okazji lektury propozycji Bill’a Bryson’a- Ciało. Instrukcja dla użytkownika. Jeżeli szukacie sprawdzonego przewodnika po ludzkim organizmie polecam skorzystać z usług tego wyśmienitego amerykańskiego pisarza.

Bryson bardzo  zgrabnie przedstawia kolejne fakty związane z funkcjonowaniem ludzkiego organizmu. W takim wydaniu medycyna, będąca jedną z najtrudniejszych dyscyplin  naukowych, potrafi  ekstremalnie zafascynować złaknionego wiedzy czytelnika. Kolejne, nader charakterystycznie zatytułowane, rozdziały w sposób kompleksowy przedstawiają mechanizmy sterujące pracą poszczególnych ludzkich organów. Autor nie szczędził mi historycznych faktów i  arcy interesujących humorystycznych anegdotek, które dodatkowo umiliły mi czytanie. Nie jest to taka zwykła lektura,  o  charakterze popularnonaukowym- edukacyjne zaangażowanie Bryson’a okazało się zdecydowanie ponadprzeciętne, a momentami wręcz elektryzujące. Biorąc od uwagę gabaryty książki przez myśl mi przeszło, że mogę wynudzić się jak mops tak przerażająco solidną dawką naukowych  faktów. Głównie dlatego, że nadmierna szczegółowość w książkach popularnonaukowych, zakrawająca o literacką nerwicę natręctw, zawsze mnie przerażała. Bryson co prawda był obsesyjnie drobiazgowy, ale zadbał również o odpowiednią oprawę, dzięki której ten nietypowy przewodnik czyta się niczym powieść sensacyjną.

Każdy kolejny rozdział stanowił dla mnie miłe zaskoczenie i mogłam na spokojnie uzupełnić swoją wiedzę o kolejne ciekawostki. Autorzy zazwyczaj  w swoich  książkach idą na łatwiznę, skupiając się na jednym konkretnym organie ( bo i po co  się wysilać?). Czy by Bryson nie porwał się z motyką na słońce? Nic bardziej mylnego! Ciało. Instrukcja dla użytkownika jest wyjątkowym przewodnikiem- intryguje, bawi, a co  najważniejsze edukuje w nad wyraz przyjemny sposób. Muszę przyznać, że od dawna potrzebowałam takiego  naukowego  kopa. Językowo  książka trzyma wysoki poziom- cud, miód i malina. Bryson świadomie operuje słowem pisanym,  nie zasypuje nas nadmiarem  naukowych pojęć, podaje kolejne dawki wartościowej wiedzy w dokładnie odmierzonych, a co  najważniejsze lekkostrawnych dawkach. Z każdą kolejną pochłoniętą stroną czułam się coraz bardziej usatysfakcjonowana literacko, no i może trochę na swój sposób mądrzejsza. Mogłam w przyjemnej atmosferze, a co najważniejsze bez presji i  na spokojnie zapoznać się  z tajnikami ludzkiej fizjologii, dowiedzieć się co nieco o mechanizmach chorobotwórczych i ogólnie ogarnąć skomplikowaną ludzką maszynerię. Jak przystało na przyzwoitą pozycję z gatunku lektur popularnonaukowych- książka Bill’a Bryson’a zawiera obszerną bibliografię.

Ciało. Instrukcja dla użytkownika to lektura, którą bezapelacyjnie polecam każdemu, kto chciałby poznać tajniki funkcjonowania ludzkiego  organizmu. Już dawno nie czytałam tak perfekcyjnie skontrowanej pozycji  z gatunku lektur popularnonaukowych. Bill Bryson spisał się na medal oddając w ręce czytelnika kompleksowy przewodnik po ludzkim organizmie.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu  Zysk i S-ka