Zostań ze mną, Karolino- Alina Białowąs

no title has been provided for this book
Kategoria:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 320

 

Alina Białowąs to autorka trylogii, której  główną bohaterką  jest  tytułowa Karolina. Musze przyznać, że już dawno  nie czytałam tak  dobrze skonstruowanej  książki. Autorka  potrafi  w magiczny sposób przelewać  na papier ludzkie emocje. Nie czytałam wcześniejszych książek Aliny Białowąs, ale teraz już wiem, że szybko muszę nadrobić zaległości. Zostań ze mną, Karolino to powieść, która mnie oczarowała. Dawno żadna książka nie wzbudziła we mnie tylu skrajnych emocji.

„Stałam nieruchom, próbując zebrać w sobie odwagę,  by pobiec za nią i  wytłumaczyć na czym  polega jej błąd, po przecież sama mówiła, że można naprawić błąd i  nigdy więcej  go  nie popełnić, jednak lęk, że ona zareaguje krzykiem wygrał. (…)”

Autorka wprowadza czytelnika w świat Karoliny. Dziewczyna po nieprzyjemnym rozwodzie próbuje na nowo ułożyć sobie  życie z Rafałem. Jej nowy chłopak bardzo  ją zawiódł i Karolina kolejny raz czuje się zawiedziona. Autorka powoli odkrywa mroczną historię rodziny głównej bohaterki. Musze przyznać, że po lekturze pierwszych  stron  nie spodziewałam się tego, co  wydarzyło się później. Autorka zgrabnie obnaża intrygę babci  Karoliny. Ta historia jest brutalna i, aż trudno uwierzyć do  jakich okropności  jest zdolny  człowiek w akcie zemsty. Czytając miałam ciarki  na plecach. Nastawiłam się na lekką powieść obyczajową, a otrzymałam ciekawą mieszankę kilku gatunków literackich.

Początkowo Karolina wydała mi się kobietą rozkapryszoną, która nie potrafi zrozumieć, że ktoś może mieć odmienne zdanie. Kłótnia z najlepszą przyjaciółką uzmysłowiła mi, że główna bohaterka ma trudny  charakter. Jej  relacje z rodzicami  zdecydowanie odbiegały od ideału. Trochę było  mi  przykro, że nie układa jej się z mężczyznami. Momentami  miałam wrażenie, że dziewczyna ma życiowego  pecha. Byłam zbulwersowana zachowaniem jej byłego  męża. Powoli zrozumiałam dlaczego Karolina tak się zachowuje. Będąc w związku  małżeńskim była ofiarą przemocy domowej. Możliwe, że to było  przyczyną pojawienia się jej  specyficznych reakcji w pewnych sytuacjach. Dowiedziałam się, że dziewczyna była w bardzo bliskiej relacji  ze swoją babcią. Do czasu niestety…

Zostań ze mną, Karolino traktuje o trudnej  sztuce osiągania dojrzałości. Życie wymaga od nas dokonywania trudnych  wyborów. Książka momentami  jest brutalnie szczera i  pokazuje prawdę, jakiej wolelibyśmy nie znać.  Nie zawsze jest  tak, jak byśmy chcieli. Książka pokazuje życie w różnych odcieniach. Alina Białowąs zmusza czytelnika do  refleksji. Bohaterowie w jej powieści wielokrotnie muszą zmagać się z dylematami  natury  moralnej. Zostań ze mną, Karolino, to  książka, która wzbudza wiele emocji o różnym zabarwieniu. Główna bohaterka przechodzi przemianę, staje się silniejsza. Sama kibicowałam Karolinie, chciałam żeby  los się wreszcie do  niej uśmiechnął. Autorka zaserwowała nam również ciekawą lekcję tolerancji. Kolejne wątki  zostały zgrabnie połączone w jedną całość. Książka jest spójna, a jej  lektura to czysta przyjemność.

„Milczałam. Nie dlatego, że nie chciałam z nim być i  nie wiedziałam,  jak to  powiedzieć,  tylko  dlatego, że już wiedziałam, że nie pozwolę mu odejść. (…)”

Alina Białowąs oczarowała mnie. Zostań ze mną, Karolino to to bardzo dobra książka obyczajowa. Autorka perfekcyjnie obnaża słabości ludzkiej natury. Alina Białowąs zgrabnie przelała na papier studium osobowości swoich  bohaterów. Autorka nie zadowala się półśrodkami, powieść jest napisana perfekcyjnie. Bohaterzy są bardzo  realnie,  mają swoje słabości i gorsze dni.

Książka traktuje o sztuce walczenia z przeciwnościami. Nie zawsze jest to równa walka, szczególnie gdy  życie rzuca nam  kolejne kłody pod nogi. Autorka pokazała nam, że warto  walczyć, szczególnie o własne marzenia. Ostatnie strony  bardzo  mnie zaskoczyły,  nie spodziewałam się takiego  obrotu spraw. Już wiem, że w niedalekiej  przeszłości zapoznam się z poprzednimi częściami  cyklu.

Zostań ze mną, Karolino to  mistrzowsko skonstruowana powieść obyczajowa. Autorka zgrabnie przelała na papier historie głównych bohaterów. Lektura tej  książki to czysta przyjemność. Polecam!

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Replika.