Tytuł: Deadline. Zdążyć przed terminem
Autor: Tom DeMarco
Liczba stron: 288
Wydawnictwo: Wydawnictwo Studio EMKA
Moja ocena: 9/10
Tom DeMarco to amerykański pisarz, konsultant, informatyk, jeden z twórców inżynierii oprogramowania, w tym analizy strukturalnej, współzałożyciel firmy doradczej The Atlantic Systems Guild. Autor otrzymał w 1996 roku Nagrodę Warniera za wkład w rozwój informatyki. W 1999 uhonorowany został Nagrodą Stevensona za wkład w rozwój metod programowania.
„Zarządzanie wymaga serce, intuicji, duszy i nosa. (…)”
Deadline to powszechnie znane słowo oznaczające termin lub datę wykonania. Bywa ono często zmorą managerów i kierowników zespołów. Bo jak zdążyć z terminem, gdy zostało mało czasu? DeMarco znalazł optymalne rozwiązanie i opisał je w swojej książce. Ogromnym plusem tej pozycji jest prosty język i bardzo jasny przekaz. Na próżno w książce szukać zawiłych terminów i skomplikowanych wykresów.
Głównym bohaterem powieści jest Webster Tompkins. Mężczyzna w wyniku redukcji etatów zostaje zwolniony. Jego bezrobocie nie trwa jednak długo. Lahksa Hoolihan jest żywo zainteresowana kandydaturą Tompkinsa na pewne stanowisko w swojej fiemie. Kobieta postanowiła odurzyć bohatera narkotykiem i przetransportować do mało znanego kraju zwanego Morowią. Tompkinsowi zostaje powierzone zadanie przeprowadzenia ogromnego projektu informatycznego. Przy okazji swojej pracy ma dokonać pewnego eksperymentu i sprawdzić, który zespół specjalistów będzie pracował najwydajniej.
„Zmiana jest podstawą sukcesu wszelkich projektów (i większości innych wartościowych przedsięwzięć. (…)”
Tompkins pokazuje krok po kroku proces przygotowywania i realizacji projektu. Każdy rozdział zostaje podsumowany zapiskami z dziennika bohatera. Webster rzetelnie przedstawia procedury i wyzwania z jakimi musi się zmierzyć manager zarządzający projektem. Duży nacisk kładzie na proces rekrutacji nowych pracowników. Sporo miejsca poświęcone jest presji ze strony przełożonych i jej oddziaływaniu na pracę zespołu. Zarządzania można się nauczyć, trzeba tylko chcieć. Autor poruszył również wątek pojęcia motywacji. Jak wszyscy wiemy nie każdego motywuje to samo, pracowników należy traktować indywidualnie. To co jednego motywuje, innego może demotywować. Tompkins ma okazję zmierzyć się z kilkoma całkiem poważnymi problemami, od których zależy sukces przedsięwzięcia. Bohater dodatkowo nie stroni od rad udzielanych przez niezależnych konsultantów.
Zarządzenie w ujęciu DeMarco to sztuka szukania optymalnych rozwiązań. Autor podkreśla, że trzeba na bieżąco dostosowywać się do zmian zachodzących w otoczeniu. Ważna jest również analiza napływających informacji. Książka jest pełna ciekawych przemyśleń. Bohaterowie bez oporów odpowiadają sobie na pytania, których niejeden manager bałby się zadać. Ich przemyślenia to skarbnica wartościowej wiedzy. Deadline to książka napisana w sposób rzetelny, z której każdy może wynieść coś dla siebie.
„Zarządzaj projektami, zarządzając ryzykiem, jakie się z nimi wiąże. (…)”
Ogromnym plusem jest forma książki. DeMarco przekształcił standardowy, fachowy podręcznik w ciekawą powieść, którą czyta się z zapartym tchem. Informacje przekazywane są partiami, żeby nie zanudzić i nie przeładować czytelnika. Mnie osobiście książka bardzo zaciekawiła. Z lektury wyniosłam sporo wartościowych informacji, które z pewnością przydadzą mi się w pracy zawodowej. Spodobało mi się, że autor postawił na prostotę. Proszę nie mylić z upraszczaniem. To co w innych podręcznikach opisane jest zawile przy użyciu fachowego języka, tutaj zostało przedstawione jasno i klarownie.
Jestem pewna, że w przyszłości wielokrotnie będę powracać do tej książki. To wartościowy podręcznik, z którym powinien zapoznać się każdy manager. Polecam!
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Studio EMKA.