Tetsuya Honda- Przeczucie [PRZEDPREMIEROWO]

no title has been provided for this book
Kategoria:
Gatunek:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 352

 

Stali  bywalcy  mojego  bloga wiedzą, że uwielbiam powieści kryminalne. Nie miałam jeszcze okazji przeczytać kryminału napisanego  przez japońskiego autora. Z przyjemnością oddałam się lekturze Przeczucia Tetsuyi Hondy. Muszę przyznać, że jestem  bardzo  pozytywnie zaskoczona. Przeczucie to pierwsza część cyklu opowiadającego o losach komisarz Reiko Himekawy. W samej Japonii sprzedano ponad cztery  miliony egzemplarzy  tej  serii.

„Ktoś musi chwycić byka za rogi, w przeciwnym  razie sprawa nie ruszy  z miejsca. Przecież nikt  nigdy  nie twierdził, że praca policjanta jest łatwa i  przyjemna. (…)”

Przeczucie jest przykładem  klasycznego kryminału  w nowszej odsłonie. Akcja zaczyna się od epizodu podrzucenia zwłok opakowanych w folie pod dom pewnego  małżeństwa. Ciało jest w okropnym stanie, naznaczone licznymi  ranami kłutymi. Ciekawe jest, że ciosy nożem w  brzuch zostały  zadane pośmiertnie. Co ciekawe dochodzi do kolejnych makabrycznych  morderstw. Komisarz Reiko Himekawie udaje odkryć się wzór tych  zbrodni. Policjantka kieruje się swoim instynktem, który tym razem  jej  nie zawodzi. Musze przyznać, że to  bardzo nietypowe śledztwo, zupełnie inne od tych  znanych  mi  z innych  powieści  kryminalnych. Wszystko  zmierza w kierunku Strawberry  Night i mrocznych  spektakli śmierci.

Książka jest dopracowana. Widać, że autor przemyślał fabułę i  starał się stworzyć coś innowacyjnego. Przeczucie  zdecydowanie nie jest powieścią odtwórczą. Autor nie bazował na schematach  znanych  z innych książek.

Reiko to  silna kobieta. Poznajemy  ją z najlepszej strony. Jest drobiazgowa i zdyscyplinowana. O  wyborze ścieżki  zawodowej zadecydowało pewne traumatyczne zdarzenie z jej przeszłości. W pracy dąży do perfekcji. Nie może znieść obecności Katsumaty. To mężczyzna, podły i  małostkowy. Do  tego nie potrafi  okazać szacunku  kobietom i jest  totalnym seksistą. Nie dziwiłam się, że Reiko nim  gardzi,  zdecydowanie miała powody. Jego  zachowanie wzbudzało we mnie złość. Sama najchętniej bym go  wyeliminowała z książki. Zdecydowanie był najbardziej  irytującą postacią.

„Próbujesz grać starą kartą niewrażliwości? Jesteś cholernie naiwny. Naprawdę Ci się wydaje, że to na mnie zadziała? (…)”

Akcje w książce oceniam jako wartką. Sporo się działo. Autor zadbał, żeby czytelnik się nie nudził. Honda znalazł swój  przepis  na idealny kryminał. Czytanie jej książki było przyjemnością. Nie spodziewałam się, że ta historia potoczy  się w ten sposób. Autor na każdym kroku  mnie pozytywnie zaskakiwał. Kryminał w jej wydaniu to  istne mistrzostwo. Książka napisana jest lekko i  z polotem. To jedna z najlepszych  powieści  kryminalnych,  jakie udało mi się przeczytać w ostatnim  czasie. Okładka książki  jest  intrygująca i zdecydowanie przyciąga wzrok. Śmiało mogę nazwać Tetsuye Hondę królem japońskiego  kryminału.

Przeczucie to trzymający w napięciu kryminał. Dzięki autorowi mamy  okazje przenieść się do  Tokio i  śledzić poczynania tamtejszych  policjantów. Ta historia wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Polecam!

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Znak Literanova.