Napisać poradnik nie jest sztuką. Rynek wydawniczy systematycznie zalewany jest nowymi tytułami mającymi nam pomóc w praktycznie każdej dziedzinie życia. Muszę przyznać, że sama bardzo rzadko po poradniki sięgam. Tatiana Mindewicz- Puacz bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Napisała książkę mądrą i praktyczną.
„Mamy wprost wyjątkową umiejętność zaniżania poczucia własnej wartości, deprecjonowania swoich osiągnięć i krytykowania siebie. Mistrzowsko uprawiamy sztukę podcinania dobie skrzydeł. A jeśli już nauczymy się latać i to bardzo wysoko- nie widzimy tego lub do końca nie wierzymy, że zrobiłyśmy to dzięki sobie. (…)”
Autorka z wykształcenia jest dziennikarką, ukończyła również podyplomowe studia psychoterapeutyczne w Instytucie Psychologii Zdrowia. Tatiana Mindewicz- Puacz posiada ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe. Od 15 lat prowadzi własną agencję PR Task Force Consulting. Jest ekspertką w zakresie komunikacji interpersonalnej i masowej. Odpowiadała za realizacje takich kampanii społecznych jak Wyloguj się do życia, Weź mnie w obroty czy Jak działa ZDROWY człowiek. Tatiana Mindewicz- Puacz sama przyznaję, że cały czas się uczy. Inwestuje w edukacje systematycznie podnosząc swoje kwalifikacje. W pracy nie daje klientom gotowych rozwiązań. Stawia na wypracowanie wspólnej ścieżki. Potrafi aktywnie słuchać i w pełni wykorzystać ludzki potencjał.
Pierwsze co mi się w książce spodobało to fakt, że autorka nie traktuje siebie jako mentorki. Przyznaje, że nie jest wyrocznią i osobą nieomylną. Jej też zdarza się popełniać błędy i potrafi się do tego szczerze przyznać. Na początku książki Tatiana Mindewicz- Puacz odwołuje się do dzieciństwa kilku bohaterek. Wtedy powstały w ich głowach pewne skrypty, które uwarunkowały ich późniejsze reakcje. Dzieciństwo to ważny okres w rozwoju człowieka, nie należy jednak go przeceniać. Zdecydowanie nie determinuje w 100% naszej przyszłości, ale zdecydowanie ma na nią wpływ. Naszym zadaniem jest sobie uświadomić podstawy naszego zachowania, to będzie stanowić klucz do sukcesu. Każdy ma jakieś wspomnienia z dzieciństwa, lepsze bądź gorsze. Znajdzie się w nim kilka porażek, traum, zdarzeń przykrych. Będąc dzieckiem zaczynamy tworzyć więzi z innymi ludźmi, oni też na nas oddziałują.
„Dziewczyny, których ojcowie zapomnieli, że ich księżniczki są przede wszystkim ich córkami i poza bezgraniczną miłością warto dać im również wartościowe wzorce, bardzo często nie potrafią się odnaleźć w związkach. (…)”
W drugim rozdziale autorka skupia się na dojrzewaniu. Podkreśla, że jest to okres przepełniony niepewnością i obawami. Młode kobiety nie do końca mają sprecyzowaną wizje własnej osoby. Tutaj znowu wychodzi temat wychowania i tego, co dziewczyna wyniosła z domu. Prawdy przekazane przez rodziców i najbliższe otoczenie nie zawsze muszą być dobrym drogowskazem. W tej części książki przewija się temat poczucia własnej wartości i roli akceptacji rówieśników dla dalszego rozwoju. Trzeba sobie uświadomić źródło obecnych reakcji emocjonalnych. Sama dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy.
Rozdział trzeci poświęcony jest związkom damsko- męskim. Ta część książki spodobała mi się najbardziej, mimo, że zaprezentowane treści były dla mnie dość oczywiste. Po pierwsze związek to relacja dwóch osób i jego jakość zależy od pracy obojga partnerów. Po drugie nie należy seksu mylić z bliskością. Niby oczywistość, a jednak nie dla wszystkich z nas. Nie należy też łóżka traktować jako środka do osiągania osobistych celów. W związku nie ma miejsca na manipulacje i fałsz, bo szczerość i otwartość to podstawa tej relacji. Czasem jednak trzeba podjąć decyzje żeby się rozstać. Do wspomnianego rozstania trzeba również dojrzeć i uświadomić sobie pewne kwestie. To chyba oczywiste, że nie można być z kimś na siłę? W związku ważna jest również jasna komunikacja potrzeb. Niby to takie proste, a mimo to wiele z nas myśli, że mężczyzna czegoś się domyśli. Tatiana Mindewicz- Puacz porusza również temat macierzyństwa i tego w jaki sposób dziecko wpływa na związek. Na koniec książki autorka zaserwowała nam kilka ćwiczeń.
„Dopiero wiedząc, kim jesteśmy, czego naprawdę chcemy od życia, a co możemy i powinnyśmy dać sobie same, jesteśmy w stanie wybrać drogę, którą zdecydujemy się podążać. (…)”
Tatiana Mindewicz- Puacz nie daje prostych rozwiązań, jej książka nie jest drogowskazem. Autorka zmusza nas do przemyślenia kilku kwestii. Robi to mądrze i stosuje ciekawe przykłady. Swoimi wypowiedziami wzbudziła moje zaufanie. Nie lubię poradników, bo nie znoszę czytać oklepanych mądrości. Tutaj tego nie ma. Widać, że każdy rozdział został przemyślany. Autorka korzysta ze swojego długoletniego doświadczenia. Czuć, że chcę pomóc. Obala mit kobiety idealnej, która za wszelką cenę dąży do sukcesu. Książka zdecydowanie skłania do refleksji i zagłębienia się w naszą przeszłość. To my jesteśmy przecież kowalami naszego losu. Autorka uświadamia nam, że nie musimy być idealne, żeby się spełniać. Każdą z nas dopadają czasem jakieś wątpliwości. Czasem boimy się o coś zapytać. Autorka obala kobiece mity i udziela odpowiedzi na krępujące pytania. Tatiana Mindewicz- Puacz używa prostego języka i przytacza całkiem realne przykłady. Książka została bardzo ładnie wydana. Duża czcionka i dość spora interlinia zdecydowanie ułatwiają lekturę. Najważniejsze cytaty zostały umieszczone na osobnych stronach.
Z wykształcenia jestem psychologiem i śmiało mogę napisać, że ta książka świetnie łączy teorię z praktyką. To wartościowe źródło wiedzy. Z niecierpliwością czekam na kolejną książkę autorki. Polecam!
Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Agora.