Tatiana Mindewicz-Puacz- Luz. I tak nie będę idealna

no title has been provided for this book
Gatunek:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 240

 

Napisać poradnik nie jest sztuką. Rynek wydawniczy  systematycznie zalewany jest nowymi tytułami mającymi nam  pomóc w praktycznie każdej dziedzinie życia. Muszę przyznać, że sama bardzo rzadko po poradniki sięgam. Tatiana Mindewicz- Puacz bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Napisała książkę mądrą i praktyczną.

„Mamy wprost wyjątkową umiejętność zaniżania poczucia własnej wartości, deprecjonowania swoich osiągnięć i  krytykowania siebie. Mistrzowsko uprawiamy sztukę podcinania dobie skrzydeł. A jeśli już nauczymy się latać i to bardzo  wysoko- nie widzimy tego lub do  końca nie wierzymy, że zrobiłyśmy to dzięki sobie. (…)”

Autorka z wykształcenia jest dziennikarką, ukończyła również podyplomowe studia psychoterapeutyczne w Instytucie Psychologii Zdrowia. Tatiana Mindewicz- Puacz posiada ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe. Od 15 lat prowadzi własną agencję PR Task Force Consulting. Jest ekspertką w zakresie komunikacji interpersonalnej i masowej. Odpowiadała za realizacje takich kampanii społecznych jak Wyloguj się do życia, Weź mnie w obroty czy  Jak działa ZDROWY człowiek. Tatiana Mindewicz- Puacz sama przyznaję, że cały czas się uczy. Inwestuje w edukacje systematycznie podnosząc swoje kwalifikacje. W pracy nie daje klientom gotowych  rozwiązań. Stawia na wypracowanie wspólnej ścieżki. Potrafi  aktywnie słuchać i w pełni wykorzystać ludzki potencjał.

Pierwsze co  mi się w książce spodobało to  fakt, że autorka nie traktuje siebie jako mentorki. Przyznaje, że nie jest  wyrocznią i osobą nieomylną. Jej  też zdarza się popełniać błędy i potrafi się do  tego szczerze przyznać. Na początku  książki Tatiana Mindewicz- Puacz odwołuje się do dzieciństwa kilku bohaterek. Wtedy powstały w ich głowach pewne skrypty, które uwarunkowały  ich  późniejsze reakcje. Dzieciństwo to  ważny okres w rozwoju człowieka, nie należy  jednak go przeceniać. Zdecydowanie nie determinuje w 100% naszej  przyszłości, ale zdecydowanie ma na nią wpływ. Naszym zadaniem jest sobie uświadomić podstawy  naszego zachowania, to  będzie stanowić klucz do  sukcesu. Każdy ma jakieś wspomnienia z dzieciństwa, lepsze bądź gorsze. Znajdzie się w nim kilka porażek, traum, zdarzeń przykrych. Będąc dzieckiem zaczynamy tworzyć więzi z innymi  ludźmi, oni  też na nas oddziałują.

„Dziewczyny, których ojcowie zapomnieli, że ich księżniczki są przede wszystkim ich córkami i  poza bezgraniczną miłością warto dać im również wartościowe wzorce, bardzo  często nie potrafią się odnaleźć w związkach. (…)”

W drugim rozdziale autorka skupia się na dojrzewaniu. Podkreśla, że jest to  okres przepełniony niepewnością i obawami. Młode kobiety nie do końca mają sprecyzowaną wizje własnej osoby. Tutaj znowu  wychodzi temat wychowania i  tego, co  dziewczyna wyniosła z domu. Prawdy przekazane przez rodziców i  najbliższe otoczenie nie zawsze muszą być dobrym  drogowskazem. W tej  części  książki przewija się temat poczucia własnej  wartości i  roli akceptacji  rówieśników dla dalszego rozwoju. Trzeba sobie uświadomić źródło obecnych reakcji emocjonalnych. Sama dowiedziałam się kilku  ciekawych rzeczy.

Rozdział trzeci poświęcony  jest związkom damsko- męskim. Ta część  książki  spodobała mi się najbardziej,  mimo, że zaprezentowane treści były  dla mnie dość oczywiste. Po pierwsze związek to  relacja dwóch osób i jego jakość zależy od pracy obojga partnerów. Po  drugie nie należy seksu mylić z bliskością. Niby oczywistość, a jednak  nie dla wszystkich  z nas. Nie należy też łóżka traktować jako środka do osiągania osobistych celów. W związku  nie ma miejsca na manipulacje i fałsz, bo szczerość i otwartość to  podstawa tej  relacji. Czasem jednak trzeba podjąć decyzje żeby się rozstać. Do wspomnianego  rozstania trzeba również dojrzeć i  uświadomić sobie pewne kwestie. To  chyba oczywiste, że nie można być z kimś na siłę? W związku  ważna jest również jasna komunikacja potrzeb. Niby  to  takie proste, a mimo  to  wiele z nas myśli, że mężczyzna czegoś się domyśli. Tatiana Mindewicz- Puacz porusza również temat macierzyństwa i tego w jaki  sposób dziecko wpływa na związek. Na koniec książki autorka zaserwowała nam kilka ćwiczeń.

„Dopiero wiedząc, kim jesteśmy, czego naprawdę chcemy od życia, a co  możemy i  powinnyśmy dać sobie same, jesteśmy w stanie wybrać drogę, którą zdecydujemy się podążać. (…)”

Tatiana Mindewicz- Puacz nie daje prostych rozwiązań,  jej  książka nie jest drogowskazem. Autorka zmusza nas do  przemyślenia kilku  kwestii. Robi to  mądrze i stosuje ciekawe przykłady. Swoimi wypowiedziami wzbudziła moje zaufanie. Nie lubię poradników, bo  nie znoszę czytać oklepanych mądrości. Tutaj  tego  nie ma. Widać, że każdy rozdział został  przemyślany. Autorka korzysta ze swojego długoletniego doświadczenia. Czuć, że chcę pomóc. Obala mit kobiety  idealnej, która za wszelką cenę dąży do sukcesu. Książka zdecydowanie skłania do  refleksji i zagłębienia się w naszą przeszłość. To my jesteśmy przecież kowalami naszego losu. Autorka uświadamia nam, że nie musimy być idealne, żeby się spełniać. Każdą z nas dopadają czasem jakieś wątpliwości. Czasem boimy się o  coś zapytać. Autorka obala kobiece mity i  udziela odpowiedzi na krępujące pytania. Tatiana Mindewicz- Puacz używa prostego  języka i przytacza całkiem realne przykłady. Książka została bardzo ładnie wydana. Duża czcionka i dość spora interlinia zdecydowanie ułatwiają lekturę. Najważniejsze cytaty zostały umieszczone na osobnych stronach.

Z wykształcenia jestem  psychologiem i śmiało mogę napisać, że ta książka świetnie łączy teorię z praktyką. To wartościowe źródło wiedzy. Z niecierpliwością czekam na kolejną książkę autorki. Polecam!

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Agora.