Suzanne O’Sullivan to brytyjska neurolog, ekspertka w diagnozowaniu i leczeniu padaczki. Doświadczenie zawodowe zdobywała, pracując w Szpitalu Królewskim w Londynie, obecnie jest specjalistą w Narodowym Szpitalu Neurologicznym i Neurochirurgicznym oraz w ośrodku leczenia padaczki prowadzonym przez brytyjskie Towarzystwo Epileptologii. Wszystko jest w twojej głowie, podobnie jak Burze w mózgu są książkami, z którymi koniecznie chciałam się zapoznać. Choroby psychosomatyczne stanowią poważne wyzwanie dla współczesnej medycyny, ciekawiła mnie, jak wygląda ich diagnostyka z perspektywy lekarza neurologa
Pauline, Matthew, Shahina Yvonne, Alice, Rachel, Camilla- to osoby, za których sprawą Suzanne O’Sullivan zmieniła swoje podejście do chorób psychosomatycznych. Paraliż niemający organicznych podstaw, napady padaczki niezwiązane z chorobą mózgu, bolesny przykurcz mięśni niewiadomego pochodzenia, czy trudny do wyjaśnienia epizod ślepoty- przeprowadzono całe mnóstwo standardowych badań, żeby wyjaśnić przyczynę tych schorzeń, niestety jej nie znaleziono. Suzanne O’Sullivan zabiera czytelnika w podróż w głąb ludzkiego umysłu, uzmysławiając mu, jak trudnym wyzwaniem jest diagnoza różnicowa w przypadku schorzeń mających podłoże psychiczne.
Choroby psychosomatyczne stanowią interesujące zagadnienie, o czym miałam okazję przekonać się już w trakcie pięcioletnich studiów psychologicznych. Stanowią wyzwanie nie tylko dla psychiatrów, ale również dla lekarzy innych specjalizacji, w tym neurologów. Wszystko jest w twojej głowie to niesamowita opowieść o ludzkiej psychice, która podatna jest na liczne zranienia, które mogą przyjąć różne formy. Choroby psychosomatyczne to delikatna sprawa, w naszym społeczeństwie wręcz temat tabu. Niektórzy wolą zachorować na jakąś organiczną chorobę, nawet bardzo poważną, niż dostać skierowanie do psychiatry. Książka Suzanne O’Sullivan jest interesująca z wielu powodów, a najważniejszym z nich jest podejście lekarski do pacjentów psychosomatycznych, których w żadnym razie nie należy ignorować. Na przestrzeni lat neurolog uczyła się, jak powinno się traktować takie osoby, którym zawsze należy się szacunek.
Autorka według mnie była bardzo empatyczna i taktowna w kontakcie z chorymi, do każdego przypadku podchodziła profesjonalnie i z należytym zaangażowaniem. Dało się odczuć, że Suzanne O’Sullivan swoją pracą chce pomóc cierpiącym osobom. Dobrze wyjaśnione zostało zagadnienie schorzeń psychosomatycznych oraz proces przeprowadzania diagnozy różnicowej, która dla wielu lekarzy nadal stanowi wyzwanie. Próbując wyjaśnić zagadnienie Suzanne O’Sullivan odwołuje się do historii psychologii i psychiatrii- w książce przewijają się takie nazwiska, jak Charcot, Freud Breuer, sporo miejsca poświęcone zostało zapiskom na temat histerii, leczeniu traumatycznych przeżyć i zjawisku katharsis. Największym atutem tej pozycji jest przestępna forma i prosty język. Nie dziwię się, że książka otrzymała prestiżową nagrodę literacką Wellcome Book Prize, dawno nie czytałam równie stymulującej intelektualnie i intrygującej popularnonaukowej lektury.
Większość zagadnień była mi już dobrze znana, a mimo to dalej czytałam ten tytuł z ogromnym zaciekawieniem. Autorka z dużą dozą ostrożności podchodzi do przedstawionych treści, wielokrotnie podkreślając, że do diagnozy choroby psychosomatycznej należy zawsze pacjenta odpowiednio przygotować. Mimo że choroba nie ma organicznych przyczyn, to powoduje realne cierpienie i na tym należy skupić uwagę. Dało się odczuć, że praca jest pasją autorki, która nie boi się tak intymnego kontaktu z drugiem człowiekiem, do jakiego dochodzi w przypadku podejrzenia schorzeń mających podłoże psychiczne. Brawa należą się Suzanne O’Sullivan za trud szerzenia wiedzy oraz odwagę mówienie pacjentom prawdy w taktowny sposób. Książka skierowana została do szerokiego grona odbiorców, popularyzuje skomplikowaną wiedzę na temat chorób psychicznych w bardzo przestępny sposób.
Wszystko jest w twojej głowie to genialna książka, napisana przez zaangażowanego w sprawę lekarza. Dawno już nie czytałam równie interesującej pozycji popularnonaukowej, łączącej zagadnienia neurologii i psychiatrii, które przedstawione zostały w intrygujący sposób. Polecam, a sama zabieram się już za Burze w mózgu :).