Ludzki mózg jest najdoskonalszym organem, prawdziwym centrum sterowania naszym światem. Zbudowany z miliardów malutkich cząsteczek, dzięki którym możemy odbierać otaczającą nas rzeczywistość. Problem pojawia się, gdy w tym misternym komórkowym świecie pojawi się błąd, niosący za sobą wiele przykrych konsekwencji. Choroby neurologiczne kiedyś były zagadką, dziś wiemy o nich więcej, ale nie na wszystkie mamy lekarstwo. Młoda kobieta, która z dnia na dzień z normalności przełącza się apokalipsę zombi, gdy komórki odpornościowe atakują jej mózg. Mężczyzna, który chce się oświadczyć ukochanej, nagle doznaje przedziwnych bolesnych spazmów. Stany Zjednoczone ogarnia epidemia pelagry, a pewien młody naukowiec oddelegowany zostaje, żeby odnaleźć jej źródło.
Sara Maning Peskin podgląda z ukrycia życie pacjentów owładniętych tajemniczymi neurologicznymi chorobami. Dzięki autorce dowiadujemy się ciekawostek o naukowcach, którzy przyczynili się do rozwoju tej fascynującej dziedziny medycyny. Chętnie sięgam po książki zgłębiające tajniki neuronauki, do Zbuntowanego mózgu podeszłam z zaciekawieniem i nutką sceptycyzmu. Zazwyczaj autorzy skupiają się, albo na historiach swoich pacjentów, albo na życiu naukowców, którzy odkryli daną jednostkę chorobową. Sara Manning Peskin połączyła oba wątki, tworząc fascynującą opowieść o ludzkim mózgu i niepokojących chorobach neurologicznych, które niszczą życie milionów pacjentów na całym świecie. Każdy kolejny rozdział to historia jednego pacjenta i lekarza, który przyczynił się do jej odkrycia.
Lubię zgłębiać zagadki, a te zaserwowane przez Sarę Maning Peskin śledziłam z zaciekawieniem. Skomplikowane zagadnienia przedstawione zostały w lekkiej formie, co jest niekwestionowanym atutem tej pozycji. Dobrze znane mi historie światowej sławy naukowców przedstawione zostały w zupełnie nowej odsłonie, każdej opowieści towarzyszył subtelny dreszczyk emocji. Książka pochłonęła mnie bez reszty, czytałam ją z zapartym tchem od pierwszego do ostatniego rozdziału. Zbuntowany mózg zdecydowanie wyróżnia się na tle innych tego typu pozycji, a lekka forma zdecydowanie zachęca do lektury. Każdy kolejny rozdział to podróż wgłąb ludzkiego mózgu, który fascynuje, ale momentami przeraża.
Zbuntowany mózg to idealna propozycja dla miłośników neuronauki, którzy docenią innowacyjną formę tej niecodziennej opowieści. Każda historia to zagadka, którą warto zgłębiać. Poważne tematy zostały przedstawione w lekkiej, niezobowiązującej formie. Polecam!
Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu REBIS