Radosław Kotarski- Nic bardziej mylnego!

no title has been provided for this book
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 300

Nie dostałam na urodziny żadnej książki, dlatego postanowiłam samodzielnie sprawić sobie prezent. Proces selekcji trwał dość długo, aż w końcu mój wybór  padł na książkę Włam się do mózgu. Jej autorem jest Radek Kotarski  znany popularyzator wiedzy, twórca dostępnego na Youtube kanału Polimaty. Książka skupia się wokół tematu technik uczenia się. Zaintrygowana prezentowaną treścią postanowiłam przerwać lekturę, żeby zapoznać się z wcześniejszą  publikacją autora.

„Zgodnie z powszechnie znaną ludową prawdą mężczyźni zapominają o dacie swojego ślubu średnio raz w roku. (…)”

Nic bardziej mylnego! to pierwsza książka Radka Kotarskiego, w której postanowił naukowo rozprawić się z pięćdziesięcioma popularnymi i jakże często rozpowszechnionymi mitami. Przed rozpoczęciem lektury, żeby mieć lepsze rozeznanie w prezentowanych w książce treściach, postanowiłam obejrzeć sobie kilka odcinków Polimatów. Kilkunastominutowe filmiki w sposób ciekawy i przestępny prezentują wybrane przez autora naukowe ciekawostki.

Przechodząc do omówienia książki warto zwrócić uwagę na układ prezentowanej  treści. Nic bardziej mylnego! zostało podzielone na na sześć nader intrygująco zatytułowanych części, z których każda poświęcona jest grupie wybranych przez Radka Kotarskiego  zagadnień. Autorowi nie da się odmówić kreatywności w zakresie doboru prezentowanych treści. Każdy kolejny podrozdział rozpoczyna się od krótkiego wprowadzenia do omawianego zagadnienia, lub humorystycznej anegdoty dzięki której czytelnik może się nieco rozluźnić. W trakcie lektury  da się zauważyć pewien schemat- najpierw przedstawiony  jest mit, później autor przechodzi do wyjaśnienia jak powstał, potem ma miejsce naukowa polemika zakończona jednoznaczną konkluzją. Żeby uniknąć sytuacji,  w której czytelnik pogubi się w prezentowanych  treściach na marginesach umieszczone zostały hasła klucze. Rozdziały były krótkie, ale w mojej ocenie zdecydowanie bardzo treściwe.

„Ale nawet osoba znajdująca się chwilowo w objęciach Morfeusza (greckiego boga, a nie bohatera filmu „Matrix”) z dużym prawdopodobieństwem będzie dla pająka przerażająca. (…)”

Autor obala mity, które od lat funkcjonują jako sprawdzone informacje w społecznej świadomości. Przykładowo bujdą na resorach  jest powiedzenie, że trzeba odczekać 48 godzin, aby zgłosić zaginięcie osoby. Sama odetchnęłam z ulgą dowiadując się, że tak naprawdę człowiek nie zjada pająków w trakcie snu. Niekwestionowaną zaletą książki jest lekki, nieco gawędziarski styl autora. Radek Kotarski wie, jak bez zbędnego przynudzania, przekazać wartościowe informacje i  dodatkowo zaintrygować czytelnika. Naukowe treści zaprezentowane zostały w przestępny i  jakże przyjemny w odbiorze sposób. Spodobał mi się pomysł na zaznaczenie w każdym podrozdziale najważniejszych  zagadnień  pogrubioną czcionką. Dodatkowo w tracie lektury zauważyłam, że autor wielokrotnie w sposób nad wyraz subtelny mobilizuje czytelnika do wzmożonego  wysiłku  intelektualnego.

Niektóre przedstawione mity wraz z ich naukową interpretacją były mi  już dobrze znane, a o  innych nigdy nie słyszałam. Nie wszystkie rozdziały w równym stopniu mnie zaciekawiły. W mojej ocenie nie stanowi to wady książki, tylko świadczy o moich indywidualnych preferencjach czytelniczych. Nic bardziej mylnego! jest pozycją popularnonaukową, dlatego na jej końcu nie zabrakło przejrzystej bibliografii.

Lekturę  książki Radka Koterskiego uznaję za satysfakcjonujące intelektualnie doświadczenie. To idealna propozycja dla ciekawych świata i żądnych wiedzy czytelników. Polecam!