Piotr Mulawka w swojej książce przedstawia nam historię muzyki elektronicznej. Umieszczenie zespołu Kraftwerk w tytule jest zupełnie nieprzypadkowe. Sam autor podkreśla, że ta grupa była w latach 80′ i 90′ „drogowskazem” dla muzyki elektronicznej. Kraftwerk dokonał rewolucji gatunku dodatkowo nadał mu stylistyczne ramy. Inne zespoły czerpały inspiracje z utworów grupy z Dusseldorfu.
„Nowoczesne urządzenia przetwarzające dźwięki, nowe bity dały początek nowym kompozycjom, nowym artystom, nowym zespołom. Zawsze musi być ktoś, kto wskaże nowy kierunek i rozbudzi wenę twórczą, zainspiruje. (…)”
W krótkiej przedmowie autor przedstawił zarys historii muzyki elektronicznej. Piotr Mulawka przedstawił twórców gatunku oraz artystów, którzy mieli ogromny wpływ na kształtowanie się muzyki elektronicznej. Autor podkreśla, jak znaczący wpływ na obecny kształt tego gatunku muzycznego miała grupa Kraftwerk. Pierwszy sukces przyniósł zespołowi album Autobahn. Przełomem w karierze grupy było wydanie krążka Trans Europa Express. Album przyniósł grupie rzesze nowych fanów. Trans Europa Express był manifestem grupy z Dusseldorfu. Muszę przyznać, że wkład grupy Kraftwerk w rozwój gatunku.
Na obecny kształt muzyki elektronicznej duży wpływ miało wynalezienie syntezatora. Urządzenie mogło imitować dźwięki innych instrumentów muzycznych i zastępować całe studio nagraniowe. W 1964 roku Robert Moog wynalazł syntezator analogowy z klawiaturą. Urządzenie nadało nowe brzmienie muzyce elektronicznej. Pod koniec lat 70′ pojawił się syntezator cyfrowy.
Kolejną ważną dla rozwoju muzyki elektronicznej postacią był nowojorski muzyk Africa Bambaataa. Artysta był twórcą nowego gatunku electro- funk. Africa Bambaataa czerpał inspiracje z dorobku grupy Kraftwerk. Wydanie singla Planet Rock stanowiło moment przełomowy w historii muzyki elektronicznej. Utwór po dziś dzień stanowi „szkielet” elektro. Autentyczne brzmienie tej muzyki nadał automat perkusyjny Roland TR 808.
„Uważam, że twórcy muzyki electro wnieśli swoją cegiełkę do dorobku muzycznego naszej cywilizacji i chwała im za to. (…)”
Pisząc o muzyce elektronicznej nie należy zapomnieć o tańcu breakdance, który stanowił świetną oprawę dla muzyki elektronicznej. Styl ten stanowi nieodłączny element kultury hip- hopu. Mulawka podkreśla duży wkład dj Koola Herca w rozwój tańca breakdance. To on nazwał tancerzy b-boyami, a tancerki b-girls. Dj Kool Herc organizował słynne imprezy b-boyowe przy 1520 Sedgewick Avenue. Nieodłącznym elementem kultury breakdance są bitwy, w których pod okiem sędziów tancerze rywalizują między sobą. Taniec ten nadal cieszy się sporą popularnością. Kilka światowej sławy marek zdecydowało się na wykorzystanie tancerzy w swoich spotach reklamowych.
Spodobało mi się w tej książce, że autor nie skupił się na jednym konkretnym artyście. W Kraftwerk i muzyczna rewolucja pada wiele nazwisk mających znaczący wpływ na rozwój muzyki elektronicznej. Należy podkreślić, że Piotr Mulawka piszę bardzo lekko i zdecydowanie wie, jak zainteresować czytelnika.
W przedmowie opisany jest zarys muzyki elektronicznej. Taki element pozwala czytelnikowi oswoić się z tematem. Pojawia się kilka kluczowych nazwisk, które wielokrotnie będą się w książce przewijać. Kolejne rozdziały zawierają listy najpopularniejszych utworów i albumów różnych podgatunków muzyki elektronicznej. Dzięki niej czytelnik ma okazje poznać klasykę gatunku. Żeby czytelnik się nie pogubił autor zamieścił również słownik terminów związanych z muzyką elektro. Nie ukrywam, że ta część bardzo pomogła mi w dalszej lekturze książki. Sporą część Kraftwerk i muzyczna rewolucja zajmuje część encyklopedyczna.
„Pamiętajmy że od zespołu Kraftwerk wszystko się zaczęło. (…)Zespół uznaje się za najcenniejszy „towar eksportowy” niemieckiej muzyki rozrywkowej. (…)”
Muszę przyznać, że jestem laikiem w temacie muzyki elektronicznej. Piotr Mulawka zaserwował mi ciekawy wykład. Dowiedziałam się wiele ciekawostek dotyczących artystów, utworów i elementów związanych z tworzeniem muzyki elektronicznej. Autor starał się w pełni oddać głębie gatunku. Kraftwerk i muzyczna rewolucja to bardzo interesująca lektura, która pozwoliła mi się oswoić z muzyką elektroniczną. Dzięki niej czytelnik ma okazje dowiedzieć się więcej na temat swoich ulubionych piosenek. To z pewnością ciekawe źródło wiedzy o filmach, zespołach, albumach i wytwórniach płytowych. Książka jest bardzo dobrze napisana i czyta się ją z przyjemnością.
Kraftwerk i muzyczna rewolucja to książka stanowiąca hołd dla twórców muzyki elektronicznej. Ta książka to istna perełka dla fanów gatunku i źródło rzetelnej wiedzy. Polecam!
Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Psychoskok.