Piotr Mulawka- Kraftwerk i muzyczna rewolucja. Mała encyklopedia muzyki electro i electro-funk

no title has been provided for this book
Kategoria:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 392

 

 

Piotr Mulawka w swojej książce przedstawia nam historię muzyki elektronicznej. Umieszczenie zespołu Kraftwerk w tytule jest zupełnie nieprzypadkowe. Sam  autor podkreśla, że ta grupa była w latach 80′ i 90′ „drogowskazem” dla muzyki elektronicznej. Kraftwerk  dokonał rewolucji  gatunku dodatkowo  nadał mu stylistyczne ramy. Inne zespoły czerpały inspiracje z utworów grupy  z Dusseldorfu.

„Nowoczesne urządzenia przetwarzające dźwięki, nowe bity dały początek nowym kompozycjom, nowym artystom, nowym zespołom. Zawsze musi być ktoś, kto wskaże nowy kierunek i rozbudzi wenę twórczą, zainspiruje. (…)”

W krótkiej przedmowie autor przedstawił zarys historii muzyki elektronicznej. Piotr Mulawka przedstawił twórców gatunku oraz artystów, którzy mieli ogromny  wpływ na kształtowanie się muzyki elektronicznej. Autor podkreśla, jak znaczący wpływ na obecny  kształt tego  gatunku  muzycznego  miała grupa Kraftwerk. Pierwszy sukces przyniósł zespołowi album Autobahn. Przełomem w karierze grupy było wydanie krążka Trans Europa Express. Album przyniósł grupie rzesze nowych  fanów. Trans Europa Express był manifestem grupy  z Dusseldorfu. Muszę przyznać, że wkład grupy Kraftwerk  w rozwój gatunku.

Na obecny kształt muzyki elektronicznej duży wpływ miało  wynalezienie syntezatora. Urządzenie mogło imitować dźwięki  innych  instrumentów muzycznych i zastępować całe studio nagraniowe. W 1964 roku Robert Moog wynalazł syntezator analogowy z klawiaturą. Urządzenie nadało nowe brzmienie muzyce elektronicznej. Pod koniec lat 70′ pojawił się syntezator cyfrowy.

Kolejną ważną dla rozwoju muzyki elektronicznej postacią był nowojorski muzyk Africa Bambaataa. Artysta był twórcą nowego gatunku electro- funk. Africa Bambaataa czerpał inspiracje z dorobku  grupy Kraftwerk. Wydanie singla Planet Rock stanowiło moment przełomowy w historii muzyki elektronicznej. Utwór po dziś dzień stanowi „szkielet” elektro. Autentyczne brzmienie tej  muzyki  nadał automat perkusyjny Roland TR 808.

„Uważam, że twórcy muzyki electro wnieśli swoją cegiełkę do dorobku muzycznego naszej cywilizacji i chwała im za to. (…)”

Pisząc o muzyce elektronicznej nie należy  zapomnieć o tańcu breakdance, który  stanowił świetną oprawę dla muzyki elektronicznej. Styl ten  stanowi nieodłączny element kultury hip- hopu. Mulawka podkreśla duży wkład dj Koola Herca w rozwój tańca breakdance. To on  nazwał tancerzy b-boyami, a tancerki b-girls. Dj Kool Herc organizował słynne imprezy b-boyowe przy 1520 Sedgewick Avenue. Nieodłącznym elementem  kultury  breakdance są bitwy, w których  pod okiem  sędziów tancerze rywalizują między sobą. Taniec ten  nadal  cieszy  się sporą popularnością. Kilka światowej sławy  marek  zdecydowało się na wykorzystanie tancerzy  w swoich  spotach  reklamowych.
Spodobało mi się w tej  książce, że autor nie skupił się na jednym konkretnym artyście. W Kraftwerk i muzyczna rewolucja pada wiele nazwisk  mających  znaczący wpływ na rozwój muzyki elektronicznej. Należy podkreślić, że Piotr Mulawka piszę bardzo  lekko i zdecydowanie wie, jak zainteresować czytelnika.
W przedmowie opisany  jest zarys muzyki  elektronicznej. Taki element pozwala czytelnikowi oswoić się z tematem. Pojawia się kilka kluczowych nazwisk, które wielokrotnie będą się w książce przewijać. Kolejne rozdziały zawierają listy  najpopularniejszych utworów i  albumów różnych podgatunków muzyki elektronicznej. Dzięki niej czytelnik ma okazje poznać klasykę gatunku. Żeby czytelnik się nie pogubił autor zamieścił również słownik terminów związanych z muzyką elektro. Nie ukrywam, że ta część bardzo pomogła mi w dalszej lekturze książki. Sporą część Kraftwerk i muzyczna rewolucja zajmuje część encyklopedyczna.

„Pamiętajmy że od zespołu Kraftwerk wszystko się zaczęło. (…)Zespół uznaje się za najcenniejszy „towar eksportowy” niemieckiej muzyki rozrywkowej. (…)”

Muszę przyznać, że jestem laikiem w temacie muzyki  elektronicznej. Piotr Mulawka zaserwował mi ciekawy wykład. Dowiedziałam się wiele  ciekawostek dotyczących artystów, utworów i elementów związanych z tworzeniem muzyki  elektronicznej. Autor starał się w pełni oddać głębie gatunku. Kraftwerk i muzyczna rewolucja to bardzo interesująca lektura, która pozwoliła mi się oswoić z muzyką elektroniczną. Dzięki niej czytelnik ma okazje dowiedzieć się więcej na temat swoich  ulubionych piosenek. To z pewnością ciekawe źródło wiedzy o filmach, zespołach, albumach i wytwórniach  płytowych. Książka jest bardzo dobrze napisana i  czyta się ją z przyjemnością.
Kraftwerk i muzyczna rewolucja to książka stanowiąca hołd dla twórców muzyki elektronicznej. Ta książka to  istna perełka dla fanów gatunku i źródło rzetelnej  wiedzy. Polecam!
Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Psychoskok.