Piotr Górski- Gorszy

no title has been provided for this book
Kategoria:
Gatunek:
Przeczytane:
Ocena:

Po  blisko roku  od premiery pierwszego tomu miałam przyjemność zapoznać się z kolejną częścią cyklu z komisarzem Sławomirem Krukiem w roli głównej. Po  serii perturbacji, do których  w dużej mierze przyczyniła się  Marta Krynicka, nieokrzesany gliniarz wraca do akcji w świetnym  stylu. Piotr Górski dokonał  kilku interesujących przetasowań personalnych, które ożywiły akcję i odświeżyły zaprezentowaną historię. W tym tomie rolę przypisane poszczególnym postaciom się odwróciły się o sto osiemdziesiąt stopni. Marta Krynicka przebywa w areszcie śledczym oskarżona o morderstwo, a Kruk wiedziony dziwnym impulsem postanawia udowodnić niewinność kłopotliwej pani  prokurator.

Czytelnik systematycznie zaznajamiany jest z postępami w prywatnym śledztwie komisarza. Kruk  został przedstawiony  z nico innej, bardziej ludzkiej perspektywy, co  stanowiło całkiem ciekawe  urozmaicenie fabuły. Tym  razem, ku  mojej rozpaczy, Rola Marty Krynickiej  została zmarginalizowana. Oczywiście to dobra wiadomość dla tych  z Was, których bohaterka irytowała w pierwszym tomie. Osobiście liczyłam na odrobinę chemii  między głównymi  bohaterami i niestety się przeliczyłam.

Piotr Górski zachował ciągłość zdarzeń w serii, początek książki stanowi kontynuacje wydarzeń wieńczących pierwszy tom. Gorszy w całości poświęcony  został postaci  Kruka. Górski oczywiście nie zaniedbał postaci drugoplanowych.Tym razem akcja była o wiele bardziej dynamiczna, w porównaniu do wydarzeń z pierwszego tomu. Niektóre elementy zaprezentowanej przez Górskiego układanki były trywialne, czyniąc fabułę (ku mej rozpaczy) nazbyt przewidywalną. W Gorszym nie mogło zabraknąć tego niepowtarzalnego mroku i aury niedopowiedzeń znanych z pierwszego tomu. Górski w końcu poświęcił więcej skomplikowanym relacjom  rodzinnym Marty krynickiej. Historia jako całość ma słodko- gorzki wydźwięk i z przyjemnością wyczekuje się tego, co będzie dalej.

Niekwestionowanym atutem tej części  okazała się dokładna charakterystyka Kruka. Pomimo odpychających cech charakteru polubiłam postać głównego bohatera. Pisząc o książce nie można zapomnieć o  mistrzowsko skonstruowanych dialogach, które wielokrotnie niebezpiecznie podkręcały tempo akcji i nadały przedstawionej  historii odpowiedni koloryt. W Gorszym nie zabrakło, tak dobrze znanego z lektury pierwszej części,  wysublimowanego czarnego humoru. Cieszę się, że pod maską psychopaty Kruk  skrywa całkiem bogate życie emocjonalne. Końcówka tomu była dla mnie trochę niezrozumiała i uważam, że stanowi najsłabsze ogniwo  historii.

Reasumując. Gorszy  to niezły  kryminał z pewnym ale… Czuję lekki niedosyt, ponieważ spodziewałam się bardziej dopracowanej fabuły. Mimo  wspomnianych zastrzeżeń z chęcią zapoznam się z trzecim tomem cyklu.

 

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Harper Collins Polska