Peter James- W godzinie śmierci

no title has been provided for this book
Kategoria:
Seria:
Gatunek:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 480

W godzinie śmierci to dziewiąty  tom popularnej serii kryminałów autorstwa Petera James’a. Akcja powieści jak zwykle rozgrywa się w mieście Brighton,  a głównym bohaterem książki niezmiennie jest detektyw Roy Grace. Cechą charakterystyczną tego cyklu od zawsze były  dość niekonwencjonalne, często odbywające się na granicy  prawa działania lokalnej  policji połączone ze specyficznym  czarnym  humorem głównych  bohaterów. W najnowszym  tomie powieści  Peter James nieco odszedł  od konwencji znanej czytelnikom  z poprzednich tomów. Śledząc kolejne części przygód fajtłapowatych detektywów dało się odczuć pewną transformację głównego  bohatera. Grace zmężniał i stał się poważnym facetem- ojcem i prawie mężem…. Czy aby  na pewno pójście w tym kierunku przez Petera James’a było dobrym rozwiązaniem?

Spokój wśród mieszkańców Brighton zostaje zakłócony informacją o brutalnym napadzie na starszą kobietę. Akcja nabiera rumieńców, gdy ofiara umiera w szpitalu. Przy okazji prowadzenia śledztwa wychodzi na jaw, że bogata starsza pani była siostrą uznanego handlarza antykami Gavin’a Daly’ego. Przy okazji rabunku w domu Aileen McWinter skradziony został cenny zegarek. Zrabowany przedmiot miał ogromną wartość sentymentalną dla Gavin’a Daly’ego, który postanawia pomścić śmierć siostry i  odzyskać rodzinną pamiątkę. Przy okazji prowadzenia śledztwa w sprawie morderstwa wychodzą na światło dzienne rodzinne sekrety wspominanego  handlarza.

Ta część przygód Grace’a była dla mnie sporym  zaskoczeniem, niestety  nie do końca pozytywnym. Momentami  miałam  wrażenie,  że niektóre wątki (zarówno główne, jak i poboczne) były niepotrzebnie wzbogacane nadmierną ilością  szczegółów, przez co  czułam się często  zagubiona w trakcie czytania. Było mi szkoda, że dziewiąty  tom  nie przyniósł rozwiązania rozpoczętych w poprzedniej części wątków dotyczących życia prywatnego  Grace’a. Zabrakło  mi  również wartkiej  akcji  z udziałem pierwszoligowych  bandziorów, do której  przyzwyczaił  mnie autor w trakcie lektury poprzednich  tomów. Peter James świetnie zrekompensował mi niedostatki w fabule wplatając dość skomplikowaną problematykę  związaną z mrocznymi sekretami rodziny Daly’ego. W moim  odczuciu Roy  w tym  tomie nie był do końca sobą. Dało się odczuć w jego  zachowaniu  nadmierny  formalizm,  co  przełożyło się na zmianę sposobu  prowadzenia śledztwa. Niekwestionowanym  atutem  tej części są postacie drugoplanowe,  na uwagę zasługuję kreacja pewnej  dziennikarki. Z zaciekawieniem czytałam wątki  związane z handlem  dziełami sztuki. W trakcie lektury  miałam okazję przyswoić sobie kilka całkiem interesujących medycznych  ciekawostek

W godzinie  śmierci mimo pewnych  mankamentów stanowi ciekawą kontynuacje przygód policjantów z Brighton. Polecam!