Nathalie Semenuik- Tajemniczy czarny kot. Legendy i przesądy

no title has been provided for this book
Kategoria:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 136

Na przestrzeni wieków czarne koty  były różnie postrzegane. Dla jednych  ludów  były symbolem wcielonego zła. Dla innych talizmanem przynoszącym prawdziwe  szczęście. Pewne jest  jedno- czarny kot przez wieki miał okazję przeżyć mnóstwo przygód. Żeby  tego  było  mało był poddawany różnym próbom. W przeszłości znaleźli się i  tacy okrutnicy dla których  formą rozrywki było torturowanie  tych  jakże pięknych i  jeszcze bardziej tajemniczych zwierząt.

 

Książką byłam zaintrygowana, ponieważ sama jestem dumną posiadaczką kota. Zbiór zawiera całkiem sporo mniej  lub bardziej zabawnych, momentami lekko przerażających  kocich ciekawostek. Dzięki lekturze można na krótką chwilę  przenieść się w czasie, śledząc życie kotów w różnych  epokach  historycznych.  Mimo niewielkich gabarytów książka jest  treściwa i  nieprzekombinowana. Autorka konsekwentnie realizowała swoją wizję. Informacje przekazywane są w formie krótkich  pigułek. Syntetyczna forma książki nie wszystkich może zadowolić. Ja czułam lekki informacyjny niedosyt. Przyjemnym przerywnikiem w trakcie lektury okazały się przepiękne ilustracje, których  w książce nie mogło zabraknąć.

Przechodząc do treści… Muszę przyznać, że sporo informacji było mi już dobrze znanych . Dla osób niezaznajomionych z kocim światem książka stwarza niepowtarzalną szansę na oswojenie się z tematem. Oczywiście w stopniu  lekkim, bo  pozycja nie umożliwia pełnego  zrozumienia kociej natury.

Prawdziwi kociarze, podobnie jak ja, mogą czuć się zawiedzeni nadmiarem oczywistości i niedostatecznym rozwinięciem wielu wątków. Na plus książki przemawia lekka forma  i przyjemny styl autorki. Nathalie Semenuik całkiem  nieźle wyczuła,  co może zaciekawić czytelnika.  Minusem tej pozycji jest brak bibliografii. Książka w ten sposób  straciła w moich  oczach  na wiarygodności. Nie lubię sytuacji w których  muszę brać przedstawiane informację na wiarę.W trakcie lektury natrafiłam na kilka irytujących i nieprzyjemnych dla oka powtórzeń. Wydawcy należy się medal za prześliczne,  a do  tego jakże ergonomiczne i solidne wydanie. Książka jest idealnym pomysłem na prezent dla każdego miłośnika kotów.

W ostatecznym rozrachunku uznaje, że autorka obroniła się interesującą treścią. Tajemniczy czarny  kot zapewnił mi sporo rozrywki,  tym  samym  spełnił swoją funkcję. Mimo wspomnianych mankamentów książkę polecam, szczególnie  jako źródło ciekawostek.

 

Za egzemplarz książki dziękuję Oficynie Wydawniczej Alma- Press