W ciągu ostatnich kilku lat wzrosła ilość publikacji poświęconych seryjnym mordercom i ich makabrycznym zbrodniom. Czytelnicy kryminałów chcą poznać realne odpowiedniki scen opisywanych w książkach. Sama chętnie sięgam po publikacje naukowe z zakresu kryminalistyki i kryminologii poświęcone sprawcom seryjnych morderstw. Michelle Kaminsky stworzyła pigułkę, gdzie znaleźć można zarówno bardzo medialne sprawy, jak i te mniej znane.
Książka napisana jest w formie pytań i odpowiedzi i stanowi coś na kształt wywiadu. Michelle Kaminsky swój przewodnik po seryjnych zbrodniach podzieliła na 6 sekcji, skupiając się na określonych obszarach zbrodni. W kilku słowach wstępu wprowadza czytelnika w brutalny świat seryjnych moment, dając mu czas na oswojenie się z tematem. Dalej poznajemy najsłynniejszych sprawców, aby potem na spokojnie przejść do mrożących krew w żyłach morderstw dokonywanych przez kobiety. Zaprezentowane zostało również zestawienie zbrodni z całego świata, gdzie padają mniej znane nazwiska. Kończąc przygodę z seryjnymi mordercami, przybliżone zostały mniej medialne sprawy i śledztwa do chwili obecnej nierozwikłane. W książce znalazło się miejsce na stosowny komentarz, lekką dygresję oraz wyjaśnienie psychologicznego podłoża zjawiska. Mimo syntetycznej formy propozycja Michelle Kaminsky zawiera mnóstwo wartościowej wiedzy i przybliża trudną tematykę w bardzo przystępnej formie.
Nie mam zamiaru spoilerować, sprzedając kolejne fakty, które możecie znaleźć na łamach książki. Michelle Kaminsky zaskoczyła mnie swoim pomysłem na realizację książki, udzielając odpowiedzi na najbardziej nurtujące czytelników pytania, których większość z nas bałaby się zadać. Sama tematyka seryjnych morderstw należy do trudnych, a jej opis wymaga odpowiedniej wrażliwości na prezentowane okrucieństwa, tutaj również autorka stanęła na wysokości zadania, wykazując się sporą dozą empatii. Wiele sprawa było mi już dobrze znanych, natrafiłam również na kilka ciekawostek. Zauważyłam, że kilka istotnych dla tematu postaci zostało, nie wiem dlaczego, pominiętych. Kolejne przypadki opisywane są w formie syntetycznych artykułów, autorka nie chce zanudzać czytelnika zbędnymi szczegółami. Opisywane zbrodnie są odrażające, makabra goni makabrę, książki nie polecam wrażliwym czytelnikom.
Zaprezentowany zbiór był na swój sposób innowacyjny, chociaż sama oczekiwałam czegoś dużo mocniejszego i zdecydowanie obszerniejszego. Ciekawostki zawierające opis narzędzi zbrodni, metod zabijania oraz okoliczności, w których mordercy wpadli w ręce organów ścigania, szczególnie przykuły moją uwagę, stanowiły również najbardziej sensacyjny element. Nie zdziwi nikogo fakt, że najwięcej sprawców pochodziło z różnych rejonów USA, które stały się kolebką seryjnych zbrodni. Na amerykańskim poletku nta tematyka z pewnością się sprzeda, bo Amerykanie złaknieni są tego typu informacji. W Polsce sprawa przedstawia się inaczej, za sprawą seriali i książek o podobnej tematyce zaznajamiamy się z realiami zbrodni w dużo mniejszym stopniu, niż nasi zachodni koledzy. Dla osób nieobeznanych w obszarze zbrodni seryjnych zaprezentowany komentarz może być niewystarczający, przez co może wzbudzać zaniepokojenie pomieszane z lekkim zagubieniem. Krótkie notki dotyczące równie głośnych, jak i kosztownych procesów, w tym metody obrony, zaintrygowały mnie. Nie miałam pojęcia, że postępowania sądowe mogą aż tyle kosztować.
Seryjny mordercy byli dla mnie lekturą ciekawą i na swój sposób satysfakcjonującą, ale należę do grona czytelników obytych w temacie, co bardzo ułatwiło mi lekturę. Zaprezentowana forma z pewnością trafi do szerszego grona odbiorców, mogących od kuchni poznać tajniki seryjnych morderstw. Pamiętać należy, że zaprezentowane treści, równie wstrząsające, jak i brutalne nie są fikcją literacką, a opisane historie zdarzyły się naprawdę. Polecam!
Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu MUZA