Michael Palmer- Efekty uboczne

no title has been provided for this book
Kategoria:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 384

Efekty  uboczne to trzymający w napięciu thriller. Palmer całkiem zręcznie zrealizował dość ryzykowny pomysł na zbrodnię prawie idealną. Akcja książki rozgrywa się w Bostońskim  Szpitalu Metropolitanym, gdzie ma miejsce seria niecodziennych  zdarzeń.  Już na wstępie autor sugeruje rozwiązanie zagadki, a mimo to  rozwój  akcji zaskakuje. W bostońskim  szpitalu rozgrywa się zjawiskowy spektakl, którego  obsada co  rusz się zmienia. Przedstawione w książce wątki medyczne stanowią świetne spoiwo  dla prezentowanych wydarzeń.

Kilka kobiet umiera w wyniku bliżej niewyjaśnionego krwotoku. Szczegóły dotyczące zgonów pacjentek przyciągają uwagę Kate Bennet. Niecodzienne zdarzenia mają miejsce w momencie, gdy młoda lekarka ma szansę objąć fotel  ordynatora oddziału  patologii. Wielu wysoko postawionym pracownikom szpitala kandydatura Kate nie jest  na rękę. W międzyczasie na światło dzienne wychodzą nowe dowody potwierdzające niezgodne  z etyką działania lekarzy. Młoda, bardzo dociekliwa patolog, postanawia na własną rękę rozwiązać zagadkę i rozpoczyna prywatne śledztwo. Akcji towarzyszy aura niepokoju i wzajemnych  oskarżeń.

Mimo pewnych zastrzeżeń książka mnie wciągnęła. Palmer bardzo zmyślnie połączył wątek potajemnych badań klinicznych nad pewnym  lekiem z  brutalną intrygą wykreowaną przez nieco  szalonego właściciela koncernu  farmaceutycznego. Pojawiające się terminy  medyczne zostały  wyjaśnione w bardzo przestępny sposób. Niestety  w momencie namnażania kolejnych problemów fabuła zaczęła się robić dość przewidywalna,  na czym książka sporo straciła. Czytając szczegółowe opisy kolejnych  scen momentami  wpadałam w stan lekkiej hibernacji. Niektóre wątki  zdecydowanie można było przerobić, albo poskracać dla dobra ogółu

Jeżeli chodzi o  postacie,  to  postawa Kate bardzo negatywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli  realnie istnieją tak uczciwe osoby, działające na rzecz dobra ogółu, to  z chęcią poznałabym  jedną z nich. W mojej ocenie Kate była najdelikatniej rzez ujmując nieco wyidealizowana. Na jej  miejscu  mierząc się z tak poważnymi  trudnościami zawodowymi nie potrafiłabym  zachować stoickiego  spokoju.  Micheal Palmer zrekompensował  mi niedostatki  w kreacji  głównej  bohaterki po mistrzowsku konstruując czarne charaktery. Bardzo  spodobała mi się postać psychopatycznej Shielii.

Efekty uboczne to  całkiem niezły thriller. Nie jest to  najlepsza książka Michaela Palmera, ale zdecydowanie zasługuję na uwagę.

 

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Replika