
Zapłata to moje pierwsze spotkanie z twórczością Małgorzaty Rogali. Autorka rozpoczęła swój nowy cykl bardzo mocnym akcentem i do końca książki udało jej się utrzymać szybkie tempo. Zapłata nie jest klasycznym kryminałem, a Rogala stawia na innowacyjne rozwiązania. Teraźniejsze wydarzenia przeplatane są intrygującymi retrospekcjami sięgającymi do roku 1993. Pierwsze skrzypce w nowym cyklu kryminalno- psychologicznym grają funkcjonariusze Agata Górska i Sławomir Tomczyk.
„Pokazywała, że jest silna i świetnie sobie radzi, ale Tomczyk czuł, że gdzieś w głębi tkwi mała, skrzywdzona dziewczynka, której kiedyś odebrano poczucie bezpieczeństwa. (…)”
W pierwszej części książki poznajemy smutną historię dwóch dziewczynek, wykorzystywanych seksualnie przez znajomego pediatrę. Justyna i Agata razem opracowały perfekcyjny plan pozbycia się kłopotliwego doktora. Dziewczynki wysyłają anonim w którym grożą ujawnieniem przewinień lekarza. Udaje im się w ten sposób raz na zawsze pozbyć kłopotliwego problemu. Później akcja przeskakuje do 2005 roku, jesteśmy świadkami brutalnego napadu, w którym ginie młody chłopak. Główny świadek wycofuje swoje zeznania, a oprawcy pozostają bezkarni. Teraźniejsze wydarzenia związane są ze sprawą morderstwa młodego prawnika w jednym z warszawskich klubów nocnych. W męskiej toalecie odnaleziono zwłoki mężczyzny, najprawdopodobniej został otruty. Kamery monitoringu nie uchwyciły całego zajścia, a tym samym sprawca zbrodni pozostaje nieuchwytny.
Sprawa trafia do wydziału zabójstw lokalnej komendy policji, śledztwo poprowadzą starszy aspirant Agata Górska i komisarz Sławomir Tomczyk. Raport toksykologiczny wykazał, że ofiara została otruta miksturą sporządzoną z igieł cisu. W krótkim odstępie czasu od pierwszego morderstwa ginie najlepszy przyjaciel pierwszej ofiary. On również został otruty. Morderca posiada rozległą wiedzę z zakresu botaniki i wie, jak zadać ból swoim ofiarom. Wszystko wskazuje na to, że obecne śledztwo jest ściśle powiązane z brutalnym morderstwem Filipa Błońskiego z 2005 roku. Nikt nie zdaje sobie sprawy, że Agata jest najbliższą przyjaciółką narzeczonej ofiary śmiertelnego pobicia. Pytanie czy jej prywatne odczucia wpłyną na jej ogląd sytuacji.
Zaczyna się wyścig z czasem, bo potencjalnych ofiar może być więcej. Policjanci od początku pozostają na straconej pozycji, morderca jest inteligentny i nie popełnia błędów. Od początku czytelnika ciekawi motyw zbrodni, bo sytuacja długo pozostaje bardzo niejednoznaczna. Fabuła książki została bardzo zgrabnie skonstruowana. W książce na próżno szukać klasycznych rozwiązań. Małgorzata Rogala stawia na własne, często dość szalone pomysły. Przedstawione wydarzenia mogły mieć miejsce w realnym życiu, konstruując fabułę autorka postawiła na realizm. Główni bohaterowie to przeciętni funkcjonariusze i normalni ludzie z całym pakietem wad. Akcja osadzona została we współczesnej Warszawie, a Rogala dodatkowo zadbała o odpowiedni społeczny koloryt.
Poza perfekcyjnie skonstruowanym wątkiem kryminalnym w książce nie zabrakło humoru sytuacyjnego. Główne wydarzenia zmieszane zostają z elementami obyczajowymi. Małgorzata Rogala stawia na naturalność, co najlepiej widać śledząc zachowania głównych bohaterów. Fabuła może i nie jest nazbyt skomplikowana, ale z pewnością ma niepowtarzalny charakter. Autorka burzy schematy i udowadnia, że czasem warto zaryzykować stawiając na niekonwencjonalne rozwiązania. Agata Górska i Sławek Tomczyk tworzą zgrany duet zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Bohaterowie wiedzą, że niezależnie od sytuacji mogą bezwarunkowo na sobie polegać. Rozwiązanie zagadki stanowi dla czytelnika twardy orzech do zgryzienia i pozostanie tajemnicą praktycznie do ostatnich stron książki.
„Ludzie często zaczynali rozumieć, co zrobili innym, dopiero wtedy, gdy doświadczali tego samego. (…)”
Zapłata dzięki bardzo niekonwencjonalnej mieszance fabularne można zakwalifikować jako kryminał. W książce nie brakuje akcji, a do tego można natrafić na kilka miłosnych uniesień. Małgorzata Rogala sporo miejsca poświęca sferze emocjonalnej swoich bohaterów. Dawno nie spotkałam się z tak charakterystycznym i nietypowym zarazem narzędziem zbrodni. W przypadku tej książki sprawdza się powiedzenie, że mniej oznacza więcej. Rogala rozbudowuje kilka głównych wątków, nie chcąc mieszać w głowie czytelnikowi. Portret psychologiczny mordercy został bardzo misternie i z rozwagą skonstruowany. Uwielbiam kryminały właśnie w takim wydaniu. Szkielet fabuły przypominał mi znany z pierwszych książek Tess Gerritsen schemat. Mogłabym jeszcze długo rozwodzić się nad zaletami Zapłaty.
Misternie skonstruowana fabuła przekona najbardziej wymagającego czytelnika. Zapłata to fenomenalny kryminał, napisany na najwyższym poziomie. Na uwagę zasługuje dopracowane tło psychologiczne obnażające całą prawdę o ludzkiej naturze. Przedstawiona historia udowadnia, że nasza przeszłość może wpływać na teraźniejsze wydarzenia. Swoją powieścią Małgorzata Rogala potwierdza, że nic co ludzkie nie jest jej obce. Zapłata jest czymś na kształt współczesnej wersji Zbrodni i kary Dostojewskiego. Polecam!
Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona