Magda Stachula- Trzecia

Tytuł: Trzecia

Autor: Magda Stachula

Liczba stron: 368

Wydawnictwo: Znak Literanova

Moja ocena: 8,5/10

 

 

Rok  temu miała premierę debiutancka powieść Magdy Stachuli. Idealna w krótkim czasie stała się bestsellerem, a autorkę okrzyknięto mistrzynią thrillera psychologicznego. Moim zdaniem, jak  najbardziej zasłużenie. Idealna była nieszablonowym thrillerem psychologicznym, trzymającym w napięciu od pierwszej do  ostatniej  strony. Po przeczytaniu debiutu  autorki  nie mogłam odpuścić sobie przeczytania jej  kolejnej  książki.

„Każdy skrywa jakąś tajemnicę, bez wyjątku, wszyscy mamy coś na sumieniu. To może być cokolwiek: czyn, myśl, życzenie, coś, czego nie chcielibyśmy wyjawić przed resztą świata, coś, czego wstydzimy się nawet przed samymi sobą. Jednak większości z nas nie przeszkadza to w normalnym funkcjonowaniu, ciemna strona nie dominuje w codziennym życiu. (…)”

Fabuła książki osadzona zostaje w Krakowie. W tym  miejscu łączą się losy trójki bohaterów- Antona, Elizy i Lilianny. Książka traktuje o skrzętnie skrywanych tajemnicach. Każdy z bohaterów ma swój sekret, którego pilnie strzeże. Eliza na co dzień jest psychoterapeutką. To kobieta twardo stąpająca po ziemi  z mocnym charakterem. W młodości chciała rozpocząć karierę pływacką, niestety nieszczęśliwy wypadek koleżanki spowodował, że porzuciła marzenia. Studia wybrała nieprzypadkowo, chciała sama sobie zostać psychoterapeutką. Bohaterka prowadzi ustabilizowane życie. Wszystko trwa jednak do czasu. W pewnym momencie odnosi wrażenie, że ktoś ciągle ją śledzi. Powoli zachwiana zostaje jej równowaga psychiczna. Mimo paranoicznych  przeczuć bohaterka postanawia odnaleźć swojego  prześladowcę. Wszystko odmienia się o sto  osiemdziesiąt stopni po poznaniu tajemniczego Borysa.

Anton, Borys, a może Michaił?  Z pochodzenia jest Rosjaninem, na co dzień gra w kapeli rockowej. Borys jest  przystojnym  facetem, będącym spełnieniem marzeń erotycznych niejednej kobiety. Ucieka z Rosji  w obawie przed zemstą mafijnego bossa. Córka przestępcy zginęła z przedawkowania, a o jej śmierć mężczyzna oskarżył Borysa. Zaczyna się pościg. Za każdym  razem przykrywką nowej tożsamości  bohatera staje się nowa kobieta. Tym razem wybór trafia na Elizę. Mężczyzna szybko ją oczarował. Borys to  postać bardzo  tajemnicza, a zarazem pociągająca, a momentami wręcz tragiczna. Od pierwszych  stron książki wiadomo, że  skrywa mroczną przeszłość. Przed Elizą był w związku z pewną bogatą mężatką.

Lilianna to businesswoman. Na co dzień mieszka w Warszawie. Dla młodego  kochanka postanowiła zostawić męża. Postawiła wszystko na jedną kartę i się przeliczyła. Związek z kochankiem kończy się nagle brutalnym  rozstaniem. Lilianna podejrzewa, że mężczyzna znalazł sobie nową kobietę . Bohaterka popada w obsesje. Jej miłość staje się coraz bardziej toksyczna. Dochodzi do  tego, że postanawia śledzić eks kochanka. Przy okazji poznaje Elizę. Lilianna to  postać bardzo  tragiczna. Jej osoba pokazuje, jak cienka jest granica między miłością a nienawiścią. Kobieta nie może pogodzić się z rozstaniem, bo wciąż darzy uczuciem swojego  kochanka. Liliana jest  na skraju załamania psychicznego.

„(…) zmuszanie kogokolwiek do czegokolwiek, wbrew jego woli, to nie wychowywanie czy zachowywanie pozorów, tylko czysta przemoc. (…)”

Magda Stachula zgrabnie połączyła w jedną całość losy  trójki  bohaterów. Czytelnik z zapartym tchem śledzi ich losy. Autorka powoli wtajemnicza nas w mroczne sekrety bohaterów. Chociaż jeden z nich praktycznie do  ostatniej strony  pozostał tajemnicą. Magda Stachula pokazuje nam jak z nieszczęśliwej miłości rodzi się szaleństwo. Autorka daje nam  do  zrozumienia, że zrozpaczona kobieta nie cofnie się przed niczym, żeby  odzyskać kochanka. Trzecia traktuje o  przekraczaniu własnych granic- psychicznych i  moralnych. Miłosna fascynacja została zgrabnie połączona z obsesją. Magda Stachula pokazuje trójkąt miłosny w całkowicie nowej  odsłonie. Obnaża swoich bohaterów ze słabości. Autorka dostarcza czytelnikowi sporą dawkę mocnych wrażeń. Mamy również okazję przeniknąć w głąb umysłów bohaterów.

Początkowo  gubiłam się w kolejnych wątkach. Wydawało mi się, że losy  bohaterów to zlepki indywidualnych relacji. Nic nie łączyło się w zgrabną całość. Do  czasu. Autorka zdecydowanie igra z czytelnikiem podając mu kolejne, mylne tropy. Czasem bywa to  irytujące, w przypadku  tej  książki wyszło idealnie. Magda Stachula długo trzymała mnie w niepewności. Kolejne elementy  historii sprawiają, że czytelnikowi udaję się znaleźć kilka zależności. Sama układałam kolejne informacje, niczym puzzle w zgrabną całość. Idylla bohaterów z dnia na dzień przekształca się w koszmar. Pikanterii dodaje pewna historia rodzinna i  tajemnicza choroba.

Trzecia to  książka z ogromnym potencjałem. Pierwsze skrzypce w jej powieści grają bohaterowie. Mnie osobiście najbardziej zaintrygowała Eliza. Polubiłam ją i z zapartym tchem śledziłam jej dalsze losy. Współczułam jej  wyboru kochanka. Momentami  bohaterka wydała mi się skrajnie naiwna. Dzięki jej postaci mogłam wejść w umysł osoby prześladowanej. Eliza staje się coraz bardziej podejrzliwa. Wydaje jej się, że to  początki paranoi. To musiało być dla niej  przerażające doświadczenie. Bohaterka nagle straciła poczucie bezpieczeństwa i musiała ciągle oglądać się za siebie. Jej mózg pracował na najwyższych  obrotach  napędzany adrenaliną. Druga postać kobieca- Lilianna- mnie osobiście bardzo irytowała. Nie mogłam zrozumieć jej poczynań i  faktu, że nie może odpuścić. Anton początkowo  mnie intrygował, później  nim gardziłam. Jak można tak wykorzystywać niewinne kobiety?

„Pamięć ma jedną wadę. Istnieje. (…)”

Największym atutem książki są świetnie wykreowani bohaterowie. To ludzie z krwi i kości, niepozbawieni ludzkich słabości. Autorka zgrabnie połączyła ich losy  w jedną całość. Historia trójkąta miłosnego  ciekawi od pierwszej do ostatniej strony. Powietrze w książce przesiąknięte jest emocjami. Trzecia to  bardzo dobry thriller psychologiczny. Śmiało mogę stwierdzić, że książka jest dużo lepsza od debiutanckiej Idealnej. Osobiście żałowałam, że ta historia tak szybko się skończyła. Książkę czyta się błyskawicznie. Każdy kolejny  rozdział poświęcony jest jednemu  z bohaterów. W książce brakuje prostych, szablonowych  elementów. Atutem książki jest świetnie zbudowana zagadka.

Trzecia to  mistrzowsko  skonstruowany  thriller psychologiczny. Historia bohaterów wciąga już od pierwszych stron. Książka zdecydowanie trzyma w napięciu. Sama z niecierpliwością czekam na kolejną powieść Magdy Stachuli. Polecam!

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu Znak Literanova.