Łukasz Kaniewski, autor książki Cholera i inne choroby, to dziennikarz naukowy, na stałe współpracujący z dziennikiem Rzeczpospolita, Centrum Nauki Kopernik oraz miesięcznikiem Focus.W czasie wolnym tworzy wiersze i sztuki teatralne dla dzieci, od lat propaguje poszerzanie wiedzy wśród najmłodszych. Piastował stanowisko redaktora naczelnego czasopisma Czarodziejska kura, które zostało wyróżnione nagrodą Gwarancja Kultury przyznawaną przez stacje TVP Kultura. We współpracy z ilustratorką- Karoliną Kotowską- stworzył zbiór opowiadań poświęconym najbardziej popularnym jednostkom chorobowym. Biorąc pod uwagę niekonwencjonalny, lekko bajkowy i humorystyczny wymiar książki- skierowana jest ona zdecydowanie do młodszych czytelników, dzięki czemu dzieci mogą na spokojnie oswoić się z intrygującymi medycznymi zagadnieniami.
„Wolno chodzą, i w ogóle ciągle siedzą. Aż mnie z nudów wszystko boli, mówią też bardzo powoli. I przeważnie tylko tyle „uspokój się choć na chwilę!”. (…)”
Tytuł zbioru jest nieco mylący, gdyż autor rozwodzi się nad powszechnymi przypadłościami, a nie groźnymi pandemiami. Do swoich opowiadań podchodzi z humorem i sporą dawką dystansu, niektóre jednostki chorobowe zostały nawet spersonifikowane. Tak więc dowiadujemy się sporo ciekawych informacji o nieproszonych lokatorach, goszczących w naszych organizmach- tutaj mam na myśli wszy i owsiki (swoją drogą to jedne z najczęstszych pasożytów z jakimi dzieci mają styczność). Dalej poznajemy prawdziwe oblicze cichego, konsekwentnego, w jelicie zamkniętego tasiemca, który sieje spustoszenie w organizmie swojego żywiciela. Kolejne większe bądź mniejsze medyczne bolączki okraszone są ciekawym komentarzem. Łukasz Kaniewski skupia się na najistotniejszych kwestiach- jak do choroby doszło, jak przebiega oraz wskazuje kierunki leczenia. Dzieci przyswajają sobie sporo wartościowej wiedzy w pigułce, teksty są chwytliwe i łatwe do zapamiętania. W trakcie lektury warto również zwrócić uwagę na ilustracje autorstwa Karoliny Kotowskiej, rysunki celowo zostały pozbawione zbędnych szczegółów, żeby pobudzać dziecięcą wyobraźnie i stymulować do samodzielnego myślenia. Teksty są syntetyczne, autorowi zależało, żeby nie zarzucać małego czytelnika nadmierną ilością informacji. W książce nie brakuje żartobliwych dygresji i bardzo charakterystycznych porównań.
„Gdy jesteśmy na ustach wszystkich pragniemy spokoju cichego. Każdy z nas jest jest wirusem opryszczki szukającym splotu krzyżowego. (…)”
Cholera i inne choroby to pozycja, która ma niekwestionowane wartości edukacyjne, dzieci śledzą kolejne choroby, których opis został zapisany w postaci intrygujących bajek. Tworząc swój zbiór Łukasz Kaniewski ściśle przestrzegał zasady mniej znaczy więcej, nie bombardując czytelnika niepotrzebnymi informacjami skupiał się na najistotniejszych z punktu medycznego kwestiach. Mnie osobiście ten minimalizm przekonał, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że książka przeznaczona jest dla młodszych czytelników, którzy mają ograniczone możliwości w zakresie koncentracji uwagi. Na wstępie każdego rozdziału znajduje się krótka, łatwa do zapamiętania rymowanka, zawierająca najistotniejsze objawy danej jednostki chorobowej. Należy docenić formę książki- jest praktyczna, ale również na swój sposób innowacyjna, w trakcie lektury dzieci przez zabawę przyswajają sobie wartościowe nawyki i oswajają się z całym mnóstwem istotnych dla ich życia i zdrowia informacji. Autor mnie przekonał, a co za tym idzie książkę śmiało mogę rekomendować zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom. Pisząc o tej pozycji nie należy zapomnieć o przepięknym wydaniu- duży format, idealna czcionka i interlinia ułatwiające lekturę, bajkowe ilustracje i sztywna oprawa, dzięki której zbiór się nie zniszczy i będzie mógł służyć przez lata.
Cholera i inne choroby to książka, którą polecam jako źródło rzetelnej wiedzy z którą warto się zapoznać. Autor zaraża czytelnika swoją pasją wzbudzając naukową ciekawość. Książka mimo, że krótka, to zdecydowanie należy do tych treściwych. Polecam zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom.
Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Poradnia K