Louise Jensen- Siostra

Tytuł: Siostra

Autor: Louise Jensen

Liczba stron: 400

Wydawnictwo: Burda Książki

Moja ocena: 7/10

 

 

Louise Jensen to brytyjska autorka thrillerów psychologicznych. Jej debiutancka powieść Siostra w trzy tygodnie trafiła na szczyty list  sprzedaży  brytyjskiego i  amerykańskiego Amazona. Książka znalazła się również na liście bestsellerów „USA Today”. Autorka przyznaje, że pomysł stworzenia Siostry  zrodził się w jej głowie podczas spotkania grupy  pisarskiej. Ta historia długo kiełkowała w jej głowie. Efekt końcowy jej przemyśleń przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Jensen o pisarstwie marzyła od dziecka. Po odłożeniu książki na półkę czułam lekki niedosyt. Dlaczego ta historia już się skończyła? Jestem ciekawa, czy następna książka autorki podzieli los jej debiutanckiej powieści.

„Jeżeli Anna będzie tu ze mną, kiedy Dan wyjdzie do pracy, przestanę się bać. Będę bezpieczna- nieprawdaż? (…)”

Główną bohaterką Siostry  jest  Grace. Poznajemy ją  w momencie, gdy próbuje pozbierać się po niespodziewanej śmierci swojej  najlepszej  przyjaciółki Charlie. Grace na co dzień pracuje w pobliskim  przedszkolu. Jako nastolatki dziewczyny  zakopały w ziemi pudełko wspomnień. Akcja nabiera tempa,  gdy Grace odkopując pakunek odkrywa tajemniczy list w różowej kopercie. Okazuje się, że Charlie chciała odszukać swojego  biologicznego ojca. Grace za punkt honoru  uznaje pomóc pośmiertnie przyjaciółce w osiągnięciu  celu  i  odnaleźć mężczyznę. W tym  zadaniu pomaga jej chłopak Dan. Życie pary  wywraca się do góry nogami, gdy  na ogłoszenie zamieszczone w Internecie odpowiada domniemana siostra Charlie.

Fabuła książki jest bardzo rozbudowana. Wszystkie wydarzenia są opisane klarownie i łączą się w logiczną całość.  Historia jest dopracowana, widać, że Jensen przemyślała każdy  element. Podczas lektury  czuć aurę elektryzującej tajemnicy. Sekrety są brudne, mroczne i jest  ktoś, komu  zależy, żeby  nigdy  nie wyszły na światło dzienne. Od książki dosłownie  trudno się oderwać. Sama z zapartym  tchem  śledziłam kolejne losy Grace.  Muszę przyznać, że dalsze wydarzenia przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Jestem  pewna, że ta historia na długo  pozostanie w mojej  pamięci.

„(…) uświadomiłam sobie, że Charlie ma rację co  do  jednego: moja rodzina właściwie nie istniała- przeze mnie. (…)”

Jeżeli  chodzi o postacie, to stanowią największy atut książki.  Bohaterowie są wyraziści i zdecydowanie zapadają w pamięć. Widać, że Jensen sporo uwagi  poświęciła kreacji postaci. Grace wydawała mi się z początku  naiwną, mdłą kobietą, która za wiele nie ma do powiedzenia. Taką dziewczyną, która niczym nie wyróżnia się w tłumie. Na całe szczęście moje pierwsze wrażenie okazało się mylne. Z każdą kolejną stroną Jensen udowadniała mi, że bohaterka jest twardą sztuką. Grace miała zdecydowanie silny charakter. Po  śmierci swojej najlepszej  przyjaciółki trudno było jej się pozbierać. Pozwalała o  wszystkim decydować swojemu  chłopakowi. Trochę zmartwiło mnie, że dziewczyna uzależniła się od tabletek  nasennych.  W pewnym  momencie dosłownie łykała je jak cukierki, traktując jako jedyne panaceum na nerwowe  sytuacje. Grace czuje się podle, szczególnie, że matka Charlie obwinia ją o śmierć  swojej córki. Mimo  wsparcia ze strony najbliższych bohaterka gubi  się w otaczającej ją rzeczywistości. Sama miałam wrażenie, że w jej  głowie panuje wieczny chaos. Wszystko odmienia się w momencie spotkania z Anną. Nie chcę zdradzać za wielu szczegółów z fabuły, żeby  nie psuć wam zabawy. Dziewczyny nawiązują ze sobą dziwną więź. Obecność Anny w pewien sposób kompensuje Grace utratę najlepszej  przyjaciółki. Osobiście polubiłam Grace, ale irytowała mnie momentami  jej  dziecięca naiwność. Muszę jednak  przyznać, że okazała się postacią mądrą i inteligentną. Zaskoczyła mnie swoją empatią i chęcią niesienia pomocy każdemu, kto  jej  potrzebował

Kreacja Anny  przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Autorka sporo  wysiłku włożyła w stworzenie tak skomplikowanej i wyrafinowanej  postaci. Z początku  Anna wydawała się zagubioną, bezradną kobietką, która nie radzi sobie w życiu. Trzeba przyznać, że bohaterka była całkiem niezłą aktorką. Starała się zbudować na nowo swoją przeszłość i przyszłość wykorzystując dobre serce Grace. Anna w moim odczuciu była skrajnym przykładem psychopatki. Nie obchodzili  jej inni  ludzie, ślepo dążyła do  celu, jakim  była zemsta za zniszczone dzieciństwo. Potrafiła kłamać bez mrugnięcia okiem. Jej postać wzbudziła we mnie wiele sprzecznych emocji. Muszę przyznać, że mimo  swojego  szaleństwa była bardzo  wyrazista. Pod koniec książki zaczęłam jej współczuć. Według mnie była postacią tragiczną.

„Nic nie działa tak niszcząco jak poczucie winy.  (…)”

Siostra to wielowątkowy thriller psychologiczny. Od pierwszej  do ostatniej  strony nie wiadomo było, czego można dalej się spodziewać. Jensen igrała z losem swoich bohaterów. Pojawiały się kłamstwa, niedopowiedzenia  i szemrane tajemnice. Dochodząc do  końcówki książki  myślałam, że już wszystko zostało  wyjaśnione. Bardzo się pomyliłam. Książka została podzielona na rozdziały dotyczące przyszłości i  teraźniejszości. Taki zabieg zdecydowanie ułatwił lekturę, w powieści zdecydowanie trudno się pogubić. Siostra to świetny  debiut.

Jeżeli jesteś fanem  mocnych  wrażeń i lubisz nieszablonowe thrillery psychologiczne, to Siostra będzie idealnym wyborem. Wartka akcja i wyraziste postacie dodatkowo zachęcają po sięgnięcie po tę książkę. Sama z niecierpliwością czekam na kolejną powieść autorki. Z czystym sumieniem polecam!