Pamięć to jedna z najcenniejszych właściwości percepcyjnych ludzkiego mózgu, którą najbardziej doceniamy w momencie, kiedy zaczynamy ją tracić. Lisa Genova to uznana neurobiolog, absolwentka Harvardu, której zasługi w popularyzowaniu wiedzy na temat schorzeń neurologicznych są nieocenione. Bestsellerowy Motyl, opisujący życie cierpiącej na alzheimera profesor Harvardu Alice Howland doczekał się ekranizacji, w której za główną rolę Julianne Moore otrzymała Oscara. Najnowsza propozycja autorki przybliża mechanizmy rządzące ludzką pamięcią, czy okaże się równie fascynująca, jak jej poprzednie książki?
Czytając Zrozumieć pamięć Lisy Genovy, przypomniałam sobie koszmar, jaki przeżywałam w trakcie przygotować do egzaminu z psychologii poznawczej. To, co wtedy było dla mnie trudną, skomplikowną wiedzą, której przyswojenie zajęło mi trochę czasu, w końcu zostało odczarowane. Amerykanka przekonała mnie, że o zawiłościach ludzkich funkcji percepcyjnych można traktować w równie prosty, jak i obrazowy sposób. W trakcie lektury mogłam zapoznać się z neuroanatomicznymi mechanizmami tworzenia wspomnień, dokładną klasyfikacją różnych rodzajów pamięci, oraz eksperymentami, które zmieniły percepcję tego jakże skomplikowanego zagadnienia. Genova nie skupia się na suchych faktach, przytacza przykłady konkretnych ludzi, których jednostki chorobowe wpłynęły na wzrost wiedzy o mechanizmach warunkujących proces zapamiętywania informacji. Każdy kolejny rozdział jest niczym ekscytująca podróż w głąb ludzkiego mózgu, a Lisa Genova perfekcyjnie sprawdza się w roli przewodniczki.
Nie jest to książka odtwórcza, doniesienia naukowe może i są powtarzane, ale w zupełnie nowej formie, co należy podkreślić. Warto zaznaczyć, że Amerykanka nie skupia się tylko na suchych faktach, ona roztacza interesującą, nieco zagadkową opowieść, która nieziemsko wciąga i daje do myślenia. Poza solidną dawką naukowych doniesień Genova doradza również, co możemy zrobić, aby swoją pamięć usprawnić i wielokrotnie podkreśla, że najprostszym i najskuteczniejszym lekarstwem dla skutecznego zapamiętywania jest sen, o którego odpowiednią dawkę powinniśmy szczególnie zadbać w okresach intensywnej nauki. Mam odniesienie do innych naukowych doniesień, których forma była nieco przerażająca i dla wielu pozostawiała wiele do życzenia, tutaj dokładnie te same treści czytałam z uśmiechem na ustach, psychologia poznawcza w końcu zaczęła mnie fascynować! Sporo miejsca poświęcone zostało uwarunkowaniom choroby Alzheimera, która kolejny raz została nieco odczarowana. Genova jako autorka i naukowiec jest dla mnie autentyczna, poza wiedzą fachową dysponuje również osobistym doświadczeniem- jej własna babcia zmagała się z chorobą Alzheimera. Od pierwszej do ostatniej strony książka trzyma bardzo wysoki poziom, co jest najlepszą rekomendacją dla tej książki.
Zrozumieć pamięć to kolejna genialna propozycja Lisy Genovy, będąca potwierdzeniem jej wybitnych umiejętności literackich. Amerykanka udowadnia, że o zawiłościach procesów zapamiętywania można traktować w intrygujący sposób. Książkę polecam wszystkim, bo pamięć dotyczy przecież każdego z nas. Polecam!
Za egzemplarz książki dziękuję Wydawcictwu FILIA.