Lidia Tasarz- Nić Ariadny

no title has been provided for this book
Kategoria:
Gatunek:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 276

 

Lidia Tasarz w swojej najnowszej  książce zabrała czytelnika w podróż śladami tajemniczych wspomnień. Nić Ariadny to nietypowy thriller , którego motywem przewodnim jest odkrywanie zagadek ludzkiej psychiki . Autorka wprowadza czytelnika w mroczne sekrety bohaterki cierpiącej na amnezję. Wszystko odbywa się w lekko sensacyjnym klimacie.

„Wiem już na pewno, że moje dotychczasowe życie nie było zwykłe i nudne. Obawiam się, że mogło być nawet niebezpieczne. Co gorsze, chyba nadal takie jest. Czy w tej chwili grozi mi jakieś niebezpieczeństwo? Czy może to ja komuś zagrażam? (…)”

Wyobrażacie się sytuacje w której  obudziliście się rano w obcym miejscu, nie wiedząc jak się w nim znaleźliście i kim jesteście. Z takim problemem boryka się Monika Palmer, główna bohaterka książki. Jej tożsamość jest dla niej zagadką. W szpitalu spotyka policjanta Konrada Marczaka, który informuje ją, że nadal toczy się śledztwo w jej sprawie. Kobieta spadła z wysokiej skarpy. W trakcie upadku uderzyła się w głowę i zapadła w śpiączkę. Budzi się po sześciu  tygodniach. Bohaterka cierpi na częściową amnezje. Nie wie jak doszło do wypadku. Nie pamięta swojej przeszłości. Nie wie kim była, gdzie mieszka, nie potrafi  nawet podać swojego imiennie  nazwiska. Sama dla siebie stanowi zagadkę. Bohaterka ma jednak zestaw wyuczonych reakcji ciała. Nowe otoczenie wydaje jej się nierzeczywiste. Monika stawia sobie za cel odzyskanie własnych wspomnień. Kolejne elementy układanki tylko potwierdzają, że jej przeszłość jest dość mroczna i skomplikowana.

Autorka skupiła się na analizie psychologicznej głównej bohaterki. Spodobało mi się to bardzo  wnikliwe studium psychiki ludzkiej. W pierwszej części książki mamy okazje bliżej zapoznać się z przemyśleniami Moniki. Kobieta czuje się zagubiona, a dodatkowo nie wie komu może w tej  sytuacji zaufać. Ma wrażenie, że ktoś ją śledzi. Jest  przerażona,  gdy  w nocy do  jej  szpitalnej sali  zakrada się tajemnicza postać. Autorka aktywnie angażuje czytelnika w odkrywanie zagadki  przeszłości głównej bohaterki. Książka napisana jest w klimacie niedopowiedzeń. Monika musi  zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, jakie stawia przed nią codzienność, a  otoczenie jej  tego  nie ułatwia. Najbliższe dni  będą dla niej kluczowe.

„Czy to fragmenty mojego życia, moich myśli i przeżyć są zamknięte w tym zeszycie? Boże, jeśli to naprawdę ja, to może wreszcie dowiem się o sobie czegoś więcej, co pozwoli mi rozpoznać siebie i przypomnieć sobie swoją przeszłość.  (…)”

Główną bohaterkę poznajemy w mało sprzyjających okolicznościach. Razem z nią odkrywamy  tajemnice jej  przeszłości. Pokaźna suma na koncie, piękny apartament i  nowy  samochód jakoś nie pasują do jej obrazu siebie. Bohaterka jednak  nie odpuszcza, stawia sobie za cel odzyskanie własnej  tożsamości. Monika jest  osobą dociekliwą i  wytrwałą. Potrafi cierpliwie układać kolejne elementy układanki. Widać, że odpowiada jej rola detektywa, jest uporządkowana i zdyscyplinowana. W tej  ostatniej roli  sprawdza się świetnie.

Nić Ariadny  to książka skonstruowana w bardzo intrygujący sposób. Czytelnik krok po  kroku  wprowadzony jest w proces odzyskiwania przez bohaterkę wspomnień. Bardzo  pozytywnie zaskoczył mnie pomysł autorki. To  dość niecodzienna sytuacja, gdy  bohater musi  uzupełniać luki  w swojej  pamięci. Książka napisana jest w interesujący  i wciągający sposób. W pierwszej części książki narratorem  jest Monika, w drugiej pałeczkę przejmuje Konrad.

Autorka bardzo  zgrabnie dawkowała napięcie. Mi osobiście troszeczkę zabrakło wartkiej  akcji i mocniejszych elementów typowych dla thrillera. Odkrywanie kolejnych  sekretów bohaterki bardzo  wpływa na wyobraźnie czytelnika. Autorka sugeruje rozwiązanie zagadki, ale nie podaje go wprost. Kolejne wątki  powieści zgrabnie się zazębiają. Książka jest dopracowana i  przemyślana. Zakończenie stanowi najmocniejszy element powieści. Nić Ariadny zapewnia czytelnikowi rozrywkę na najwyższym  poziomie.

Książka składnia do  refleksji. To świetny thriller, który zapewnia czytelnikowi  sporo  emocji na najwyższym poziomie. Sama z niecierpliwością czekam na kolejną książkę autorki. Polecam!

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Psychoskok.