Katarzyna Sarnowska- Szept anioła

no title has been provided for this book
Kategoria:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 304

 

Katarzyna Sarnowska jest absolwentką anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. W 2000 roku  zadebiutowała książką dla dzieci Przygody Kamili. Autorka tworzy również opowiadania, za jedno  z nich została uhonorowana nagrodą w konkursie Słowo przed ekranem. W 2010 roku ukazała się jej pierwsza powieść Smak życia. Katarzyna Sarnowska dokonała przekładu książki Gitty Mallasz Rozmowy z aniołami, która została opubliowana w 2012 roku.

Nie ma mnie, znikam, rozpadam się na kawałki, rozpuszczam się jak październikowa mgła, gdy zaświeci słońce. (…)

Główną bohaterką Szeptu anioła jest Alina. Poznajemy ją w momencie, gdy  jej życie zaczyna legnąć w gruzach. Na jaw wychodzi, że mąż ją zdradza. Mężczyzna postanawia odejść do  swojej kochanki. Alina musi  zmierzyć się z życiem na własną rękę. Mąż odmawia jej płacenia alimentów na dziecko, więc kobieta musi podjąć dodatkową pracę, żeby móc utrzymać rodzinę. Alina otrzymuje niecodzienną propozycje objęcia stanowiska  redaktora w pewnym wydawnictwie. Jej pierwszym zawodowym wyzwaniem będzie zredagowanie książki Rozmowy z Aniołami Gitty Mallasz. Jesteście ciekawi, jak sobie z tym poradziła?

Alina w moim  odczuciu była kobietom niezaradną życiowo. Nie wyobrażam sobie powierzenia małżonkowi podejmowania  wszystkich decyzji. Bohaterka była zadowolona z takiego  przerzucania odpowiedzialności. Sama uznawała się za nieatrakcyjną, zaniedbaną kobietę z zaniżonym poczuciem własnej  wartości i sporą nadwagą. Pozytywnie zaskoczyła mnie swoją zmianą zachowania. Sama obstawiałam, że po odejściu  męża załamie się i zamknie się w czterech ścianach. To  dość specyficzna bohaterka. Momentami  mnie drażniła swoim zachowaniem i  infantylnością. Widać było, że pogubiła się w życiu i trochę trudno  jej się pozbierać. Wszystko  zmienia się w momencie poznania Tomka. Ta miłość dodaje jej skrzydeł i  stanowi motywator w pracy. Trudno  mi  jednoznacznie ocenić tę postać, nie była dla mnie ani pozytywna, ani  negatywna.

Postacie drugoplanowe mnie nie porwały. Mąż Aliny  rozbrajał mnie swoją głupotą. Nowy kochanek nie był nazbyt wyrazisty. Za to sekretarka- terrorystka ze szkoły w której pracowała Alina zdecydowanie na długo zapadnie mi w pamięci. Sarnowska pokazała również nową wizję pań pracujących w dziale kadr.

„Prawdziwe pytanie przynosi swoją własną odpowiedź. (…)”

Autorka postawiła na prostą fabułę. Wyszło idealnie. Książka jest przyjemna w odbiorze. Czyta się ją bardzo  szybko. Historia mnie zaciekawiła. Interesującym zabiegiem było osadzenie fabuły wokół innej  książki. Dzięki temu czytelnik  mógł  bliżej zapoznać się z Rozmowami z aniołami. Autorka pokazała, jak trudno jest  odbudować swoje życie po serii  traumatycznych wydarzeń. Sarnowska pokazuje, że nie można się poddawać, trzeba walczyć, bo  przecież nikt nie zrobi tego  za nas.

Szept anioła to barwna, lekko nostalgiczna powieść. Autorce udało się wykreować ciekawą historię z morałem. Sama z pewnością sięgnę po  kolejne książki Katarzyny Sarnowskiej. Polecam!