Katarzyna Bonda, Bogdan Lach-Motyw ukryty. Zbrodnie, sprawcy i ofiary. Z archiwum profilera [PREMIEROWO]

no title has been provided for this book
Kategoria:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Liczba stron: 448

W ręce czytelników po blisko 11 latach trafia kolejna książka Katarzyny Bondy, napisana do spółki z profilerem kryminalnym Bogdanem Lachem. Temat makabrycznych zbrodni tej  parze nie jest obcy, zamiast fikcji literackiej postanowili naukowo zgłębić okoliczności tragicznych zdarzeń. Czytelnicy musieli długo czekać na kolejną pozycję pokroju wydanej w 2009 roku bestsellerowej Zbrodni niedoskonałej. Czy i tym razem cierpliwość została im wynagrodzona?

Dwanaście rozdziałów, seria makabrycznych spektakli okraszonych  stosownym  naukowym komentarzem, na taką pozycję czytelnicy musieli długo się czekać. Podział książki jest nieprzypadkowy, zawiera większość kwestii, z jakimi powinien zmierzyć się odbiorca, alby w pełni  zrozumieć zawód profilera. Zaginięcia, przestępstwa o podłożu seksualnym, samobójstwa i zbrodnie inscenizowane to tylko ułamek tego, z czym musimy  zmierzyć się w trakcie lektury. Katarzyna Bonda, bestselerowa autorka powieści kryminalnych wraz z wybitnym profilerem policyjnym Bogdanem Lachem przybliżają najbardziej interesujące śledztwa z archiwum psychologa śledczego, ujawniając makabryczne szczegóły prowadzonych śledztw. Nie jest to klasyczna opowieść o zbrodni, jako takiej, bardziej przypomina przewodnik po kolejnych etapach poszukiwań potencjalnych sprawców przestępstw. Profiler ma za zadanie dostrzec szczegóły, jakie mogły  zostać pominięte przez śledczych, w trakcie zbierania dowodów na miejscu zdarzenia, a uzyskane elementy układanki połączyć w spójną całość, co da pełny obraz zdarzenia. Dzięki współpracy psychologów, specjalizujących się w tworzeniu  profilów osobowościowych sprawców, winni mogą w końcu odpowiedzieć za popełnione zbrodnie.

Motyw ukryty stanowi łakomy kąsek dla fanów reportaży kryminalnych, złaknionych poznania realiów pracy policyjnego profilera. Zbrodnie opisane na kartach książki wydarzyły się naprawdę, co dodaje tej pozycji niepowtarzalnego charakteru. Zastosowana została metoda od nitki do kłębka i tak właśnie przedstawione zostały kolejne śledztwa. Najpierw czytelnik zaznajomiony jest z opisem zdarzenia i okolicznościami mu współtowarzyszącymi, aby płynnie przejść do  poszukiwania motywu sprawcy. Nie jest do łatwa lektura, głównie ze względu na ogrom okrucieństwa, jaki towarzyszył popełnianiu  zbrodni oraz ogromny ładunek emocjonalny, jaki niosą ze sobą opisywane sceny. Tej książki nie da się połknąć na raz, konieczne jest robienie przerw, z takim złem nie można tak po prostu oswoić. Relacje są rzetelne, a książkę cechuje wyjątkowa szczegółowość, każdy kolejny element został dokładnie przemyślany, bo w tego  typu pozycjach nie ma miejsca na przypadkowość.

Każda sprawa ma swój gatunkowy charakter, z którym należy się oswoić, co umożliwia nam komentarz zawarty na końcu rozdziału. Psychologia śledcza została ukazana bez zastosowania Photoshop’a, co  stanowi niekwestionowany atut tej pozycji, która wypada rzeczowo i oryginalnie na tle innych tego  typu propozycji. Ważne jest, aby w końcu przybliżać najistotniejsze kwestie związane z prowadzeniem śledztwa, odczarować nieco kwestie związane z procesem profilowania kryminalnego, co  miało miejsce w Motywie ukrytym. Autorzy oddali w ręce czytelnika kompletny przewodnik, popularyzujący wiedzę na temat psychologi śledczej, krok po  kroku przybliżający  najważniejsze dla tej  dziedziny zagadnienia. Ze względu na opis prawdziwych zbrodni książka ma wstrząsający  charakter, ale jednocześnie jest pozycją ważną na tle gatunku, opisując kolejne sceny, autorzy wykazali się nie lada odwagą. Większość przedstawionych spraw potrafi wytrącić z równowagi, zszokować, przerazić, a nawet zniesmaczyć, skrajny realizm sprawia, że mamy wrażenie uczestniczenia w przedstawionych wydarzeniach.

Motyw ukryty to idealna propozycja dla osób zainteresowanych psychologią kryminalistyczną, kryminologią i wiktymologią, tytuł perfekcyjnie współgra z zaprezentowaną treścią. Autorzy  wskazują, że równie ważne, jak poszukiwanie sprawcy, jest odnalezienie motywu, jaki kierował nim w trakcie popełniania zbrodni. Książka została genialne napisana, nie brakuje jej sensacyjnego  charakteru, przez co czyta się ją z zapartym tchem. Sama jestem zaznajomiona zarówno z naukowym rozbieraniem zbrodni  na czynniki  pierwsze, jak i kwestiami związanymi z procesem  tworzenia profilu psychologicznego, a mimo to Motyw ukryty pochłaniałam ze szczerym zaciekawieniem. Znajdujący się na końcu książki słowniczek ułatwi oswojenie się z zastosowaną nomenklaturą, autorzy pomyśleli o  wszystkim. Poza bibliografią, która umożliwia samodzielne zgłębienie literatury źródłowej, znalazło się również miejsce na umieszczenie listy ośrodków świadczących pomoc ofiarom przemocy w rodzinie na terenie polski.

Motyw ukryty był dla mnie miłym zaskoczeniem i fascynującą lekturą, przybliżającą realia pracy psychologa śledczego. Autorzy spisali się perfekcyjnie, oddając w ręce czytelnika książkę kompletną, obnażającą najbardziej makabryczne motywy zbrodni, wstrząsającą, ale jakże potrzebną. Polecam!

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu MUZA