John Douglas, Mark Olshaker- Mindhunter

no title has been provided for this book
Kategoria:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 432

Przed rozpoczęciem studiów psychologicznych byłam zafascynowana tematyką profilowania kryminalnego. Dziś wiem, że nie mogłabym wykonywać zawodu profilera. Na studiach wykładowca z którym  miałam zajęcia z psychologii sądowej polecił mi lekturę  książki Mindhunter autorstwa Johna Douglasa i Marka Olshakera. Pozycja ta stanowi relację legendarnego  agenta FBI,  który brał udział w tropieniu najniebezpieczniejszych przestępców. Warto dodać, że John Douglas jest jednym z pionierów w dziedzinie nauk behawioralnych. W trakcie swojej kariery w FBI autor był twórcą i koordynatorem programu profilowania kryminalnego w Akademii  FBI w Quantico. W późniejszym okresie Douglas awansował na szefa Jednostki  Wspracia Dochodzeń.

„Wejść w skórę myśliwego. Na tym polega moja rola. Wyobraźcie sobie scenę z filmu przyrodniczego, gdzie lew na sawannie w parku Serengeti zauważa przy wodopoju duże stado antylop. Widzimy, jak wyławia wzrokiem jedno spośród tysięcy zwierząt: słabe, bezbronne,  w jakiś sposób odmienne. To ono prawdopodobnie padnie zaraz jego łupem. Podobnie polują niektórzy ludzie. (…)”

Mindhunter w wolnym tłumaczeniu znaczy łowca umysłów. Taki tytuł  został wybrany  nieprzypadkowo. Profiler w trakcie dochodzenia musi spojrzeć na rzeczywistość oczami  seryjnego  mordercy, wczuć się w jego stan umysłu. Na podstawie dowodów z miejsca zbrodni i  danych  behawioralnych śledczy  ma za zadanie odtworzyć, co  czuł sprawca w trakcie dokonywania przestępstwa. Według mnie to  trudne zadanie biorąc pod uwagę mnogość czynników,  jakie profiler musi  wziąć pod uwagę. Douglas krok po  kroku na bazie własnych doświadczeń pokazuje, które umiejętności powinien opanować agent.

 

Mindhunter to  relacja do  bólu prawdziwa, pozbawiona pustych frazesów. Takim ludziom jak John Douglas należy się bezwarunkowy  szacunek. Autor poświęcił swoje życie zawodowe pomocy w ściganiu sprawców przestępstw seryjnych. Douglas od kuchni przedstawia czytelnikom  realia pracy  profilera kryminalnego. Wykonywanie obowiązków służbowych wielokrotnie niekorzystnie odbijało się na jego życiu rodzinnym i zdrowiu. Pierwsze rozdziały stanowią krótką biografie autora. Czytelnik ma okazje zapoznać się z szczegółami życia Douglasa przed wstąpieniem do  Akademii FBI. W kolejnych  rozdziałach autor opisuje zarys technik  stosowanych w Quantico. Autor przedstawia praktyczne zastosowanie metod opracowanych  w Sekcji Nauk Behawioralnych. Wielokrotnie przewijają się  w książce nazwiska najsłynniejszych seryjnych  morderców.

 

W moim odczuciu Mindhunter  to książka, która nie jest skierowana do  osób wrażliwych. Opisy miejsc zbrodni i drastycznie brutalnych zachowań przestępców były dla mnie bardzo przerażające. Nieprzyjemne uczucia potęgował fakt, że wydarzenia przedstawione w książce zdarzyły się  naprawdę. Trudno  jest mi oceniać książkę, która porusza tak poważne i jednocześnie kontrowersyjne tematy. Zaimponowała mi postać Douglas’a. Autor z ogromną pokorą i życiową mądrością podchodził do wykonywania zawodowych obowiązków.

Co do  konstrukcji  samej książki-  w trakcie lektury warto zwrócić uwagę na bardzo czytelny układ rozdziałów. Każdy kolejny rozdział można traktować jako nową lekcję. Mindhunter to niezaprzeczalnie lektura z morałem, która skłania czytelnika do refleksji  nad działaniem  wymiaru  sprawiedliwości. Według mnie John Douglas posiada całkiem niezły warsztat pisarski. Książkę mimo  trudnej  tematyki  czyta się bardzo  dobrze. W powieści nie brakuje również ciekawych porównań. Czytelnik wielokrotnie ma okazję zapoznać się z czarnym  humorem autora. Ostatni rozdział książki potwierdził mi, że John Douglas jest inteligentnym mężczyzną z klasą.

„Smok nie zawsze wygrywa, a my robimy wszystko, co  w naszej mocy, aby  wygrywał  coraz rzadziej. Zło, które uosabia i  z którym musiałem się mierzyć przez całą karierę, nie zniknie, ale ktoś musi opowiedzieć prawdziwą historię. (…)”

Książkę polecam szczególnie osobom zainteresowanym  tematyką profilowania kryminalnego. Uważam, że warto zapoznać się z historią opartą na faktach. Lektura Mindhunter’a zdecydowanie może zmienić Waszą percepcję powieści kryminalnych.