Joanna Opiat-Bojarska-Kryształowi. Świeża krew [AUDIOBOOK]

no title has been provided for this book
Kategoria:
Gatunek:
Wydawnictwo:
Ocena:

Nie pierwszy raz rozpoczęłam serię od końca, ale po ostatnim spotkaniu z twórczością Joanny Opiat- Bojarskiej byłam pewna, że pakiet mocnych wrażeń mam już zapewniony. Wracam do świata Kryształowych, tym razem zabrałam się za pierwszą część przygód funkcjonariuszy BSWP. Opiat- Bojarska, mimo że jest kobietą, to reprezentuje mocne, męskie pióro, którego niejeden pisarz płci męskiej mógłby jej pozazdrościć, ona nie boi się wyzwań i ryzykownych posunięć. Panowie powinni schować się pod dywan, pisarka kolejny raz niebezpiecznie przekracza granice, serwując kolejną równanie ostrą, jak emocjonującą jazdę bez trzymanki.

Policjanci nie zawsze mają czyste ręce, a niskie dochody pogłębiają pokusę, jaką jest współpraca z przestępczym półświatkiem, która pomogłaby  podreperować domowy budżet. By wyeliminować zjawisko korupcji oraz oczyścić szeregi policji powołano elitarną jednostkę- Biuro Spraw Wewnętrznych, a jego funkcjonariuszy okrzyknięto kryształowymi, oni mają świecić dla innych przykładem. Paweł Dobrogowski, pseudonim Driver, ma smykałkę do rozpracowywania sprzedajnych gliniarzy, robi  to z zamiłowaniem porównywalnym do  szybkiej  jazdy samochodem. Marcin Letki zamiast zająć się ciężarną żoną, oddaje się erotycznym igraszkom z seksowną Nadią, które odbierają mu trzeźwy ogląd sytuacji. Problem  pojawia się w momencie, gdy kochanka zaczyna przekraczać granice, których  przekroczyć nigdy nie powinna. Dochodzi do  ostrej wymiany zdań, którą kończy szybki numerek na zgodę, ale to nie koniec trudności w tym burzliwym związku. Problem pojawia się w momencie, gdy Nadia podkradła Letkiemu kluczyki do samochodu, ta jazda nie mogła skończyć się szczęśliwie. Letki ma na głowie sporo zmartwień, a teraz musi mierzyć się ze śmiertelnym wypadkiem spowodowanym, przez kochankę. Driver ma za zadanie przeniknąć do jednostki antyterrorystycznej i rozpracować pewnego sprzedajnego gliniarza…

Joanna Opiat- Bojarska zaczęła serię bardzo mocnym  akcentem, co  okazało się bardzo  dobrym posunięciem. O ile w trzeciej części fabuła była dość klarowna, to tutaj musiałam zmierzyć się z mnogością wątków pobocznych, które ułatwiły  lepsze zrozumienie cąłości. Driver pozostał taki  sam, uwielbiam to  ostre połączenie męskości z prawdziwym intelektem, Dobrogowski jest niekwestionowaną gwiazdą powieści Opiat- Bojarskiej, a jego  osobowościowa wyrazistość nadaje serii niepowtarzalnego charakteru. Świeża krew stanowi idealny wstęp, który  przybliża nam charakterystykę pracy  kryształowych, funkcjonariuszy  poznajemy  od kuchni, bez ściemy i ten przedziwnej biurokratycznej otoczki. Opiat- Bojarska nie zawęża się do jednej historii, stara się pokazać szerszą perspektywę pracy w policji. Jest niegrzecznie i brawurowo, a w kolejnych posunięciach autorka dosłownie igra z ogniem, co przekłada się na wybuchowy  charakter tego  scenariusza. Nie mamy do czynienia z czymś klarownym, co  potęguje napięcie i  zapewnia sporo emocji. Poznajemy świat, który na cztery spusty  zamknięty  został, aby  chronić przed spojrzeniem postronnych świadków.

Akcja goni reakcję i czasem nie było czasu na głębszy oddech, uwielbiam taką dynamikę i ten głęboki sensacyjny wymiar. Działo się sporo fascynujących rzeczy, które nie dość, że przyciągnęły moją uwagę, to jeszcze dosłownie wbiły mnie w fotel, momentami miałam wręcz ciarki  na plecach. Tło przestępcze również zostało perfekcyjnie zarysowane, łącznie z szeregiem różnorodnych wzajemnych powiązań. Postępki narkotykowego bossa nie okazały się przewidywalny, a bandziory  potrafią używać szarych  komórek, co  cieszy. Język jest niegrzeczny, ale nie ma co się dziwić, że przestępcy, zamiast używać poprawnej polszczyzny,  stosują panienki  lekkich obyczajów,  jako  znak  przestankowy  w zdaniu. Joanna Opiat- Bojarska, zamiast powielać znane i mało lubiane przez czytelników schematy, stworzyła coś własnego, wyjątkowego i zdecydowanie niepowtarzalnego. Kryształowi. Świeża krew to  mocne rozpoczęcie świetnie zapowiadającej się serii kryminałów, która pokazuje działania policji w zupełnie nowym i nie do końca korzystnym świetle. Autorka sprawnie posługuje się słowem pisanym, potrafi niebezpiecznie podkręcać, atmosferę, książka napisana została z pazurem, jest niekonwencjonalna i trochę zadziorna. Zakończenie idealnie podsumowało tę historię, stanowiąc idealne podłoże do kontynuacji. Adam Bauman  również perfekcyjnie sprawdził się w roli lektora, dodając swoim głosem  historii  niepowtarzalnego  charakteru.

Wychwalałam ostatni tom serii i muszę pochwalić pierwszy, znowu dostałam to, czego oczekiwałam, taką prawdziwą jazdę bez trzymanki, po  której  nic już nie będzie takie samo. Joanna Opiat- Bojarska tworzy bez względu na konwenanse, przez co  jej książki są równie ciekawe, jak i niebezpieczne, a do tego  bezwzględnie przyciągają uwagę. Ten tytuł polecam szczególnie fanom mocnych wrażeń,  którzy docenią serię niebezpiecznych zagrań. Już nie mogę doczekać się sięgnięcia po drugi tom. Polecam!