Jay Asher- 13 powodów

no title has been provided for this book
Kategoria:
Autor:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 272

 

Po przeczytaniu kilku zachęcających recenzji  postanowiłam na własnej skórze przekonać się, jaka jest ta książka. Międzynarodowy bestseller, numer jeden na liście New York Times, tak więc nie mogłam odpuścić sobie lektury. Szczególnie, że na podstawie książki został nakręcony serial.

Hannah Baker znalazła idealny sposób żeby namieszać w życiu kilku osób i zemścić się pośmiertnie za paskudne złośliwości. Clay Jensen był wyraźnie zaskoczony znajdując na progu swojego domu tajemnicze pudełko z kasetami. Ciekawa jestem skąd pomysł na użycie tego  nośnika do  zapisu wspomnień Hannah. Kto dzisiaj jeszcze słucha kaset? Przekaz jest dość jasny- jeżeli tego słuchasz jest już za późno. Za późno żeby coś zmienić, a co najważniejsze za późno, żeby uratować przed samobójstwem zagubioną nastolatkę.

Nikt nie wie ze stuprocentową pewnością, w jakim stopniu jego postępowanie odbija się na życiu innych. Bardzo często nie mamy choćby bladego pojęcia. Mimo to robimy, co nam się żywnie podoba. (…)”

Asher  dokonał ciekawego  wyboru, jeżeli chodzi o postać głównego  bohatera. Clay jest nieco zamknięty w sobie i tajemniczy. Chłopak nie wie jakim cudem znalazł się na czarnej liście swojej  szkolnej koleżanki. Przecież on  nic jej nie zrobił, a kasety mają być przecież przepustką do piekła. Postanowił od początku  do końca wysłuchać historii nastolatki. Każdy słuchacz otrzymał w pakiecie mapę miejsc, które były  dla Hannah ważne.  Dla Claya zaczyna się podróż po świecie zmarłej koleżanki.

Samobójstwo to trudny temat, szczególnie w przypadku tak młodej osoby  jak Hannah. Czy można zauważyć subtelnie znaki ostrzegawcze? Podobno  można, aczkolwiek trzeba bardzo  uważnie patrzeć. Nie chcę zdradzać za nadto  szczegółów fabuły, żeby  nie odbierać wam frajdy podczas czytania. Książka skłania do refleksji. Trudno  jest odróżnić kto jest  przyjacielem, a kto  wrogiem. Autor zastosował ciekawy zabieg, bo czytelnik do  końca książki nie wie dlaczego Hannah się zabiła. Żadna z opisanych  w książce historii nie była na tyle traumatyczna, aby być powodem do  targnięcia się na własne życie.

Nie panujesz już prawie nad niczym. I w pewnej chwili masz już dość walki, jesteś zbyt zmęczony, i postanawiasz sobie odpuścić. Pozwolić, by stała się tragedia… (…)”

Książka jest młodzieżówką, ale mimo wszystko pozycją dojrzałą i przemyślaną. Asher znalazł swój sposób na wciągnięcie czytelnika w wir zdarzeń. Sama  forma książki również zasługuje na uwagę. Spodobała mi się kreacja Claya, jego  nieśmiałość i wieczne skołowanie.  Do  tego dochodziły jego wyrzuty sumienia, bo  przecież powinien coś zauważyć. Clay z chęcią cofnąłby czas, porozmawiał z Hannah, spróbował zrozumieć jej  motywy. Również do  końca nie wiadomo dlaczego  on  został wybrany i  umieszczony  na liście nastolatki. Clay trochę się plącze, jest zarówno przerażony jak i  zaciekawiony zaistniałą sytuacją.

Postacie drugoplanowe to  w głównej mierze koleżanki i złośliwi chłopcy. Były  chłopak, wredny podglądacz, szkolny playboy. Oni zasłużyli sobie, żeby  znaleźć się na liście.  Trudno jest tym postaciom okazać sympatię, ale za to łatwo zrozumieć dlaczego to oni zostali wybrani.

Słyszę, jak ktoś traci nadzieję stawia na sobie krzyżyk. Ktoś, kogo znam. Kogo lubię. Słyszę. ale jestem już spóźniony. (…)”

13 powodów stanowi podróż w głąb siebie. Książka jest również sposobem  na wyrównanie rachunków. Można ją również traktować jako formę spowiedzi, która ze względu na samobójczą śmierć bohaterki nie zakończy się rozgrzeszeniem. W mojej ocenie książka może być interesująca zarówno  dla młodszych, jak i starszych  czytelników. Każdy  jest w stanie wynieść z niej coś wartościowego dla siebie

Ciekawy pomysł zrealizowany na wysokim poziomie w interesującej oprawie. Książka o  której  trudno zapomnieć po przeczytaniu. Z czystym sumieniem polecam!