Jakub Szamałek- Kimkolwiek jesteś [AUDIOBOOK]

no title has been provided for this book
Kategoria:
Gatunek:
Przeczytane:
Ocena:

Jakub Szamałek, z wykształcenia archeolog, jego  debiutancka powieść Kiedy Atena odwraca wzrok otrzymała Nagrodę Czytelników Wielkiego  Kalibru za rok 2011, co  jest sporym  wyróżnieniem świecie kryminału. W 2015 autor został  ponownie doceniony, tym  razem otrzymując Nagrodę Wielkiego  kalibru za książkę Czytanie z kości. Szamałek na stałe związany jest ze studiem CD Projekt, miał przyjemność być współscenarzystą gry Wiedźmin 3. Z książkami autora do  tej pory jakoś nie było mi po drodze, tematycznie nie trafiały w mój gust, przez co  nie miała na nie ochoty. Po  Kimkolwiek jesteś zdecydowałam się sięgnąć dzięki poleceniu  Sylwki z unserious.pl i  to  był  strzał w dziesiątkę!

Nie ma nic gorszego od śmierci na oczach tysięcy widzów, morderstwem camgirl KandyKroosh żyła cała Sieć. Julita Wójcicka, sławna polska dziennikarka, obecnie dręczona stanami lękowymi, otrzymuje wiadomość od swojego prześladowcy. Tajemniczy plik zawiera wycinek  prasowy, artykuł  dotyczy  niewyjaśnionej śmierci  znanej camgirl, który opatrzony został adnotacją „sprawdź”, co  daje kobiecie do myślenia. Wójcicka postanawia pociągnąć sprawę dalej, przypadkiem trafia na interesujący trop. Śledząc internetowe ślady, odkrywa zakrojoną na szeroką skalę intrygę, która może być powiązana ze światem polityki. Aby pociągnąć sprawę dalej, potrzebuje pomocy specjalisty, a tutaj  z pomocą przychodzi  Janek, były policjant, który lubi niebezpiecznie przekraczać granice  prawa w cyberprzestrzeni. Olek, świeżo upieczony pracownik korporacji, zajmujący się zwalczaniem hejterskich postów w Internecie, w trakcie śledzenia kolejnych  wpisów natrafia na ciekawą zależność. Nowa partia polityczna Polska Jutro zrobi  wszystko, by uzyskać jak największe poparcie w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Komitet wyborczy znanego polityka, nie cofnie się przed niczym, żeby osiągnąć sukces. A może coś łączy obie sprawy?

Nie jest to  moje pierwsze podejście do tematyki  zbrodni  w cyberprzestrzeni, ale muszę oddać autorowi, że bardzo sprawnie porusza się w tematyce nowych  technologii i ich przestępczych implikacji. Szamałek zaserwował całe mnóstwo łakomych kryminalnych kąsków, które na dobre przykuły moją uwagę, dosłownie wbijając mnie w fotel. Sprawa śmierci KandyKroosh to jedno, ale zabawa zaczyna się na dobre w chwili  połączenia medialnego  morderstwa z polityką na najwyższych szczeblach władzy. Wprowadzone kolejno wątki perfekcyjnie zazębiają się, tworząc spójną całość dla makabrycznej łamigłówki, która może przyprawić o  niezły  zawrót głowy.  Kolejny  raz ubolewam, że nie zaczęłam od pierwszego tomu, wtedy na pewno  miałabym lepszy  ogląd na życie głównych bohaterów. Książka zwraca uwagę na wiele newralgicznych kwestii  związanych z korzystaniem z Internetu, szczególnie na politykę prywatności, a raczej jej brak. Przeciętny  zjadacz chleba nie zdaje sobie sprawy, jak przy wykorzystaniu określonych narzędzi, można pozyskać z Sieci osobiste dane na jego temat. Stajemy się łatwym celem dla złaknionych  wrażeń hakerów, którym podajemy się na widelcu, bezmyślnie ściągając pliki, które mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie.  Poza pierwszoplanowym śledztwem do  głosu dochodzą pozostali bohaterowie, których aktywność doprowadza do przełomowego momentu w sprawie. Wójcicka dręczona traumatycznymi wspomnieniami próbuje opanować swoje lęki, co jej całkiem nieźle wychodzi. Bohaterka dzięki swojej charyzmatycznej osobowości  jest kołem napędowym dla historii, całkiem nieźle radzi sobie ze skomplikowanymi  technicznymi kwestiami, ujarzmiając otaczający ją chaos.

Julita jest niezależną kobietą, która nie potrzebuje mężczyzny, aby znać swoją wartość, praca jest ważnym elementem jej życia, który poniekąd  determinuje jej funkcjonowanie. Kobieca siła kontrastuje z wyważonym Jankiem, który przedkłada logiczne myślenie ponad emocjonalne reakcje. Zgrany  duet idealnie radzi sobie z prowadzeniem dziennikarskiego śledztwa, para łączy w sobie cechy z obu krańców kontinuum, co  stanowi  dość wybuchową mieszankę. Polityka sprawnie może korzystać z dobrodziejstw Internetu, godząc w prywatność użytkowników. Intrygująca jest kwestia przeprowadzenia wyborów online i zgrabnie zwizualizowane zostały zagrożenia płynące z tego  typu aktywności. Kimkolwiek jesteś, thriller stworzony  na naszym polskim poletku, a trzyma zdecydowanie światowy poziom, co dobrze świadczy o  tej pozycji. Jakub Szamałek idealnie oddał klimat towarzyszący śledztwu, łącznie z mocnym ładunkiem emocjonalnym, które sprawia, że od lektury  nie da się oderwać. Mroczna atmosfera z uczuciem ciągłego napięcia to idealne zestawienie, któremu  nie można się oprzeć. Do głosu dochodzą również duchy przeszłości, które również determinują kolejne reakcje. Nie miałam do czynienia z akcją, w klasycznym tego słowa znaczeniu, ale historia toczy się wybitnie dynamiczne. Zdecydowałam się na książkę w wersji  audio, głównie ze względu na osobę lektora. Filip  Kosior swoim  głosem potrafi czynić cuda, dodaje książce charakteru, perfekcyjnie akcentując określone kwestię idealnie podkręca napięcie. Zakończenie było dla mnie ekstremalnym doświadczeniem, nie spodziewałam się tak mocnego i zrównoważonego  zarazem finału.

Kimkolwiek jesteś to thriller idealny, który zapewni Wam solidną dawkę mocnych wrażeń. Historia, biorąc pod uwagę porażający realizm i interesującą tematykę handlowania danymi  w Internecie, wbija w fotel. Przekaz jest mocny i  daje do myślenia, a realizm historii przeraża. Książka z pewnością sprosta wymaganiom fanów gatunku. Polecam!