Jackson Galaxy, Joel Derfner- Kocia magia

no title has been provided for this book
Kategoria:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 264

O tym, że mam kota na punkcie książek wie każdy, posiadam również własnego sierściucha. W 2015 roku przygarnęłam  z wrocławskiego  schroniska kotkę i to ona towarzysz mi najczęściej podczas czytania. Jackson Galaxy zyskał popularność i sympatię widzów jako prowadzący program Kot z piekła rodem. Sama z zaciekawieniem śledzę jego filmiki na YouTubie, poszerzając swoją wiedzę na temat  kocich zachowań. Mężczyzna w krótkim czasie z uzależnionego od narkotyków rockmana przeobraził się w najpopularniejszego kociego behawiorystę. Spontaniczna decyzja o zatrudnieniu się w schronisku  dla zwierząt na zawsze odmieniła jego życie.

Zanim Jackson odnalazł swoje powołanie nie stronił od alkoholu i narkotyków. Pił, palił i ćpał  bez opamiętania w poszukiwaniu  muzycznych inspiracji. Przy okazji tłumił również swoje lęki. Chciał być gwiazdą rocka i taki styl życia obrał, nie zważając na konsekwencję. Wszystko  to trwało  do czasu podjęcia pracy w lokalnym schronisku . Mężczyzna naściemniał, że posiada doświadczenie w pracy ze zwierzętami, co  oczywiście było bujdą na resorach, bo  o  czworonogach  nie wiedział totalnie nic poza tym, że istnieją. Nowe doświadczenie odmieniło go bez dwóch  zdań, szczególnie to związane z usypianiem zwierzaków. Postanowił zrobić coś, żeby zmienić los swoich  podopiecznych i  znaleźć im dom, rozpoczął również zakrojoną na szeroką skalę akcję adopcyjną. Dając świadectwo innym sam  przygarnął kilka kotów, w tym Benny’ego. Kocur miał roztrzaskaną miednicę, a Jackson wziął sobie za cel  przywrócenie mu sprawności fizycznej i  rozpoczął intensywną rehabilitacje zwierzaka. Razem z Bennym stali się przyjaciółmi na dobre i na złe, mimo trudnego początku wywiązała się między nimi  bardzo silna więź, której  podstawą było bezgraniczne zaufanie i  wola walki. W pewnym momencie Jackson  wpadł na nieco szalony  pomysł- postanowił zostać mobilnym kocim  behawiorystą i  postanowił wdrożyć go w życie. Kocia Magia stanowi mieszankę autobiografii i poradnika dla właścicieli na temat wychowania kota.

Początkowo nie dowierzałam, że tak  nieogarnięty  facet może zająć się tak  delikatną materią jak kocia psychika. Książka utrzymana jest w dość humorystycznej konwencji, przeplatana poważniejszymi wątkami. Poznajemy burzliwą historię życia Jacksona, który palił  marychę, wciągał różne dziwne substancje zagryzając je środkami  psychotropowymi i popijając litrami alkoholu. Przez długie tygodnie był tak odurzony, że nie wiedział, co się wokoło niego  dzieje, a życie przelatywało mu przez palce. Mimo początkowych  niesnasek Jackson się nie poddawał i  kontynuował swoją misję pomocy zwierzętom, w międzyczasie rozpoczynając własną terapię odwykową. Książka zawiera ogromny  ładunek emocjonalny, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie przedstawione zdarzenia faktycznie miały  miejsce. Zdarzały się momenty  w których tarzałam się ze śmiechu, ale były również poważne chwile, w których  płakałam jak bóbr, szczególnie pod koniec lektury. Nie liczcie na to, że otrzymanie instrukcje obsługi kota, ale zapewniam wam, że dzięki tej książce lepiej poznacie psychikę waszych czworonogów. Śledząc terapię kolejnych podopiecznych Jacksona coraz lepiej poznajemy koci punkt widzenia.

Jakson podkreśla, że posiadanie kota może wzbogacić nasze życie, uczymy się odpowiedzialności i  empatii, a do  tego  możemy obserwować wiele osobliwych  zwierzęcych  zachowań. W zamian  za naszą troskę otrzymujemy  całe pokłady miłości i przywiązania. Kot może nie okazuje uczuć wprost, ale mimo  skomplikowanej natury potrafi  być wiernym towarzyszem. Z zakochanego w sobie narcyza Jackson  przeobraził się w kociego społecznika, któremu leży na sercu dobro zwierząt. Poza momentami stanowiącymi autobiografię autora otrzymujemy pożyteczne porady  dotyczące wychowania zwierząt. Jackson interpretuje kolejne kocie zachowania i przybliża nam tajemnice kociej  psychiki. Nie taki  kot straszny,  jak  go malują! W związku z tym, że posiadam  własnego  sierściucha większość przedstawionych informacji była mi  już dobrze znana, a mimo to  czytałam je z uwagą i zaciekawieniem. Cała książka przedstawia prawdziwe życie zwierząt bez schroniska bez zbędnego Photoshop’a. Bardzo  lubię Jacksona, a ta książka tylko  umocniła moją sympatię, bo  to autentyczny, szczery  facet, który robi  sporo dobrego i przekazuje wartościową wiedzę.

Książka jest dowodem na to, że zwierzęta potrafią być prawdziwymi  przyjaciółmi, a do  tego  mogą pomóc wyjść z nałogów. Podziwiam Jacksona za jego  zaangażowanie w szlachetne akcje i  determinacje w realizacji swoich celów. Przedstawiona historia na przemian bawiła mnie i wzruszała, a do  tego wyciągnęłam z niej cenną lekcję. Kocia magia to obowiązkowa pozycja dla każdego kociarza. Polecam!