Esther Perel-Kocha, lubi, zdradza. Nowe spojrzenie na problem wierności i niewierności w związku

no title has been provided for this book
Kategoria:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 368

Zdrada to pojęcie bardzo szerokie i  tak naprawdę dla każdego może znaczyć coś innego. Codziennie ktoś na świecie jest zdradzany. Musimy pogodzić się z faktem, że związki  międzyludzkie obecnie, jak nigdy wcześniej stały kruche i podatne na kryzysy. Swobodzie romansowania sprzyja stały dostęp do internetu stwarzając nieograniczone możliwości poszukiwania kochanka. Od zarania dziejów ludzkość boryka się z problemem niewierności, a mimo to pojęcie to nadal owiane jest społecznym tabu. Taki stan rzeczy sprzyja licznym problemom, szczególnie tym natury psychicznej, z jakimi zmierzyć zdradzający i zdradzeni partnerzy.

Będąc na studiach postanowiłam poświęcić swoją pracę magisterką tematyce zazdrości i zdrady w związkach długoterminowych. Szukając samodzielnie materiałów źródłowych natrafiłam na szereg trudności. Naukowcy traktowali pojęcie jednotorowo, a sam temat zdrady był upychany w ramy  konkretnych teorii. A przecież tak  nie można! Dokładny  opis  pojęcia zdrady i jej konsekwencji dla związku to nie lada wyzwanie, nawet dla doświadczonych terapeutów.

„Ponieważ wierzę, że z romansu może wyniknąć dla pary coś dobrego, wiele razy zadawano mi bardzo dziwne pytanie: czy doradzałabym zdradę? Otóż wdanie się w romans doradzałabym nie bardziej niż zachorowanie na raka. (…)”

Kocha, lubi, zdradza-  już z samym  tytułem książki mogłabym polemizować. Bo czy można kochać prawdziwie i zdradzać?  Z przykrością stwierdzam, że Esther Perel nie napisała nic odkrywczego i  zdecydowanie nie jest to  nowe spojrzenie na problem  wierności i niewierności w związkach. Wszystkie kwestie poruszane w książce były mi już od lat dobrze znane. Przyznaje jednak, że zdrada w takim ujęciu została nieco stuningowana i dostosowana do realiów dzisiejszego świata, szczególnie te kwestie związane z niewiernością  typu online. Perel przez większą część książki próbowała się zachować dość neutralne  stanowisko starając się  nie oceniać, ale wyjaśniać drażliwe kwestie. Podejrzewam, że takie zabiegi miały pomóc czytelnikowi zrozumieć towarzyszące zdradzie emocje. Czytając odniosłam wrażenie, że autorka na siłę stara się wyczerpać temat i postawić przysłowiową kropkę nad i.

Esther Perel do tematu podeszła wielowymiarowo biorąc pod uwagę aspekt emocjonalny, seksualny i socjologiczny niewierności. Sama książka będzie dla laików fascynującą opowieścią o relacjach  międzyludzkich. Autorka wielokrotnie  posiłkowała się zapiskami z przeprowadzanych przez siebie sesji  terapeutycznych i  to one bezapelacyjnie nadały  tej  pozycji niepowtarzalnego  dynamizmu. Książka podzielona jest na cztery części . Każda z nich poświęcona jest konkretnemu aspektowi niewierności. Na całe szczęście treści prezentowane są w sposób chronologiczny. Autorka w swoim wywodzie nie ograniczała się do utartych  pojęć, ale próbowała stworzyć własne definicje posiłkując się swoją wiedzą i doświadczeniem psychoterapeutycznym. Dodatkowo autorka poruszała wiele drażliwych i społecznie nieakceptowalnych  wątków. Bo  czy  zdrada może uleczyć relacje? Czy  otwarte związki mają szansę bytu? Czy warto  być szczerym,  a może lepiej ukrywać akt  niewierności. Przyznaje szczerze, miałam aż za nadto trudnego  materiału do przemyśleń.

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie drobiazgowość autorki.W książce wątek niewierności został dosłownie rozbity na czynniki pierwsze (czym jest niewierność, dlaczego ludzie zdradzają, czego brakuje partnerom w związkach, jakie są sposoby poszukiwania kochanków, jakie zdrada ma konsekwencje dla dalszej relacji). Autorka dość boleśnie uświadamia czytelników, że nie ma wzorców na dobre przeżywanie kryzysu związanego  ze zdradą. Sam przekaz był względnie wiarygodny. Na plus książki przemawia fakt, że prezentowane treści w żadnym razie nie miały na celu wpędzania czytelników w paranoje, co  niestety  dość często zdarza się w tego  typu  poradnikach.

Kocha, lubi, zdradza w pełni zaspokoi ciekawość czytelnika próbującego  zgłębić temat niewierności w związkach. Książki nie polecam partnerom borykającym się z problemem zdrady.

 

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Znak Literanova